Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Мың көлемінде ауызша есептеу тәсілдері. 100 көлеміндегі амалдарға дейін апаратын қосу және азайту


Мың көлемінде ауызша есептеу тәсілдері. 100 көлеміндегі амалдарға дейін апаратын қосу және азайту

Тақырыбы: Мың көлемінде ауызша есептеу тәсілдері. 100 көлеміндегі амалдарға дейін апаратын қосу және азайту

Мақсаты: үш таңбалы сандарды ауызша есептеу тәсілдерімен таныстыру, сандарды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жіктеу  
 жұмысын жалғастыру, есептей білу дағды, машықтарын жетілдіре   түсу, сабаққа деген қызығушылығын арттыру, ойлау қабілетін                           ұштай  түсу.
 
Керекті құрал:  оқушылардың сызғыш, қарындаштары.
 
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру бөлімі. 
                                2. Үй тапсырмасын тексеру.
                                     № 6, 233
 
а) 340-50=290                           380+90=470                           410-70=340
    920-80=840                           150+70=220                           560-80=480
 
2) 120 см – 70 = 50 см                                            640 см + 80 см = 720 см
    340 см + 60 см = 400 см                                     480 см – 160 см = 320 см
 
    310 см – 90 см = 220 см
    420 см – 130 см = 290 см
 
3. Тірек білімдерін жетілдіру. Ауызша есептеу тәсілдерін қайталауға ойындар.
 
40   - * = 20                             56 - * = 13
100 - * = 35                             67 - * = 34
77   - * = 13                             58 - * = 47
 
100 көлеміндегі қосу, азайту дағдыларын пысықтау.
«Кім жылдам!» ойынын ұйымдастыру.
       
           +8                                               +7                                               +9
           12                                                13                                               11
           23                                                24                                               23
           24                                                27                                               26
           38                                                28                                               29
           67                                                48                                               47
 
Көршісін ата: 90, 500, 840. Осы сандарды жазғанды көркем жазуға арнаймын
 
3. Жаңа сабақ. 
Оқушылардың назарын 235-беттегі 118-сабаққа аударту. 
 
№ 1 тапсырма ауызша санауға беріледі. 
683, 368, 836, 638, 386, 863 т.с.с.
 
Әрқайсысынан бір санды разрядтық қосылғыш қосындысы түрінде жазу.
423 = 4 жүзд. 2 онд. 3 бірл.
 
№ 2.
а) бөлігі тақтаға мұғалімнің басшылығымен орындалады.
70   + 14   = 84                                                    80   – 52   = 28
370 + 14   = 384                                                  780 – 52   = 728
35   + 23   = 58                                                    36   – 21   = 15
350 + 230 = 580                                                  360 – 210 = 150
 
№ 3 – тапсырма қарындаш пайдаланып дәптерге орындау.
а) □ □ / □ □ /□ □ /□ □ /□ □ / □ □
Жауабы: 6 хатқалта керек
 
ә)  □ □ □ □ □ □ / □ □ □ □ □ □
Жауабы: Әр  хатқалтада 6 ашықхат.
 
№ 4
Ұзындығы – 15 см                 Р = 15 см + 10 см + 15 см + 10 см
Ені - ? 5 см қысқа                  Р = 50 см.
Р - ?
15 – 5 = 10 (см – ені)
 
№ 6 – теңдеуді шешкізу. Әр теңдеуді әр оқушы тақтаға орындайды.
 
652 – х = 14 + 38                          140 + в + 300 = 770                       56 + с + 14 = 100
652 – х = 52                                  440 +в = 770                                   70 + с = 100 
х = 652 – 52                                  в = 770 – 440                                  с = 100 – 70
х = 600                                          в = 330                                            с = 30
652 – 600 = 14 +38                      140 + 330 + 300 = 770                    56 + 36 + 14 = 100
52 = 52                                          770 = 770                                        100 = 100
4. Сабақты қорытындылау
5. Үйге: № 5 (а), № 6 (2-бағананы) – шығару.
6. Бағалау

Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Үш таңбалы сандарды оқу, жазу, және салыстыру.
Үш таңбалы сандарды оқу, жазу, және салыстыру.
Ондықтан аттап жазбаша қосу және азайту.
32+5,47-5
Геометриялық фигуралар.
Қайталау
Қосу және азайту
Ауызша қосу және азайту тәсілдері.
Үш таңбалы сандарды ауызша қосу және азайту тәсілдері
9 санын қосу және азайту
Бөлім: Уроки / Математика | Көрсетілім: 6694 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык