Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Еліктеу сөздер


Еліктеу сөздер

Еліктеу сөз. Еліктеу сөздер туралы түсінік.

Мұғалім   - Г.Ноғайбаева

Апта -      күні -         - сабақ

Сабақтың тақырыбы

Еліктеу сөз. Еліктеу сөздер туралы түсінік.

Сабақтың мақсаты

Еліктеу сөздер жайында түсінік қалыптастыру.

Сілтеме

С.Исабеков, К.Назарғалиева, Дәулетбекова «Қазақ тілі» оқулығы 6-сынып

 

 

 

 

Күтілетін нәтиже

1.      Еліктеу сөз жайында алғашқы түсінік қалыптасады;

2.      Еліктеу деп аталатын атаудың мәнін түсінеді;

3.      Еліктеу сөздердің басқа сөз таптарынан ерекшеліктерін ажырата білуге үйренеді;

4.      Күнделікті өмірден нақты мысалдар келтіре алады;

5.      Көру, есту, ойлау, аңғарымпаздық қабілеттері артады.

 

 

 

 

Уақыт

Блум таксаномиясы әдісінің кезеңдері

 

Мұғалімнің іс-әрекеті

 

Оқушының іс-әрекеті

Қолданылған әдіс-тәсілдер

Қолданылған

модульдер

   

І. Ұйымдастыру, амандасу, сынып оқушыларын түгендеу, оқу құралдарының түгел болуын қадағалау, сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау. Алдын-ала сынып бөлмесінің қабырғаларына бұрынғы өткен 6 сөз табын және «Еліктеу» деп жазып қою.

     
   

ІІ. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Психологиялық ахуал.

Тәлім сәті:
- Әрбір адам?
- Әрбір ісім?

- Әрбір сабақ?

 

 

 

- Туысым, досым, жұрағат.
- Тірек, тірлік, адалдық.

 

- Үйрену, ұғу, ұлағат.

   
 

 

Б і л у

ІІІ. Сынып оқушыларын жемістердің атын кезектесіп атау арқылы 3 топқа бөліп, топ басшысын тағайындау.

Бүгінгі сабақ барысында орындалатын тапсырмаларға сәйкес бағалау бетшесін дайындап, топ басшыларына беру. Оқушылардың қатысуымен топтың ережесін қабылдау. Көрнекі қылып сынып бөлмесіне іліп қою.

 

 

 

ІҮ. Үй жұмысын тексеру.

 

2. «Нақты сұрақ, дәл жауап» әдісі.  Әр топ бірігіп отырып «Үстеу» тақырыбына 2 сұрақтан дайындайды. Сұрақтарын басқа топқа береді.

- Қазақ тілінде қанша сөз табы бар?
- Үстеу дегеніміз не?
- Үстеудің жасалу жолы қандай?

-  Үстеудің мағыналық сипаты қандай?

- Үстеу қандай сөз табымен қолданылады?

-  Күрделі үстеулер қалай жасалады, мысал келтір.

-Осы айтып жатқан сөз таптары айналамызда жазылған ба? Қараңыздаршы.

 

Дұрыс айтасыңдар. Ендеше біз бүгін еліктеу сөздерді оқимыз, еліктеу сөз дегеніміздің не екенін түсінеміз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Берілген сұрақтарға топ мүшелері ақылдасып отырып, біреуі жауап береді.

 

Топ басшылары үй тапсырмасы бойынша сұрақтарға дұрыс жауап берген өз тобының оқушыларын берілген бағалау бетшесіне бағалайды. (Әр дұрыс жауапқа 1 ұпай)

 

 

 

Оқушылар еліктеу сөз туралы өтпегендерін айтады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Нақты сұрақ, дәл жауап» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқытудағы жаңа тәсілдер

 

 

Түсіну

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолдану

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Талдау

ІҮ. Жаңа сабақ.

1.Оқулықтың 155-бетіндегі Еліктеу сөз тақырыбын оқып шығып, сол бойынша  тапсырма орындау.

 

 

Бағалау бетшесіне топ басшысы өз тобының мүшелерін критерий арқылы бағалайды.

 

 

І топ - постер қорғап түсіндіру.

ІІ топ – Еліктеу сөзді басқа сөз таптарымен салыстыру.

ІІІ топ – Еліктеу сөздердің жасалу жолдарын түсіндіру.

 

 

 

Постер қорғау әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сыни тұрғыдан ойлау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. «Ойлан. Бірік. Болыс» әдісі.

Оқулықтағы 297-жаттығу.

 

 

 

 

 

 

 

Басқа топ мүшелері сұрақтар қоюға болады.

Бағалау

 

 

1-тапсырма. Сөйлемдерді оқып, еліктеу сөздерді табады және қандай сөздермен тіркесіп тұрғанын көрсетеді.

2-тапсырма. Қалаған 1 сөйлемге байланысты сурет салады және үш еліктеу сөзді таңдап, үшеуін біріктіріп, бір сөйлем құрау.

Орындаған тапсырмалары бойынша топ мүшелері қорғайды.

 

«Ойлан. Бірік. Болыс» әдісі

 

Сыни тұрғыдан ойлау

 

Бағалау

 

3.Сергіту сәті. «Мюнстенберг» әдісі.

Берілген тізбектелген әріптердің ішінен еліктеу сөздерді таптыру.

 

Неғұрлым көп еліктеу сөз тапқан оқушыны мұғалім сөзбен марапаттап, қолдау көрсетеді.

Оқушылар тізбектен еліктеу сөздерді неғұрлым көп табу керек.

 

«Мюнстенберг» әдісі

Жас ерекшеліктеріне

 

4. «                                                 » әдісі.

Шығармашылық тапсырма.

Тапсырмаға сәйкес критерий дайындалады.

 

 

 

 

Дайындалған критерийге сәйкес топтар бірін-бірі бағалайды.

 

 

1 топ –  еліктеу сөз қатыстырып өлең құрастыру.

ІІ топ – еліктеу сөз қатыстырып шағын мәтін құрау.

ІІІ топ – еліктеу сөз қатыстырып сөзжұмбақ құрастыру.

Орындаған тапсырмалары бойынша үш топтың мүшелері қорғайды.

   
 

 

Жинақтау

Ү. Сабақты бекіту. «Не ұқтық? Не түйдік?» әдісі

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 «Не ұқтық? Не түйдік?» әдісі

 

 
 

ҮІ. Қорытындылау.

Кері байланыс жасау.

1.«Сұрақтары бар қорап» әдісі.

 

 

 

Кабинетте қорап қойылып, оған оқушылар сабақ соңында өздерінің бұл сабақтан түсінбегендерін сұрақ қылып, жазып қалдырады.

 

«Сұрақтары бар қорап» әдісімен кері байланыс

Бағалау

 

 

Б а ғ а л а у

Бағалау  парағы арқылы оқушылардың критерийлер бойынша бағалауынан қорытынды бағаны шығарамын.

 

   

 

 

Бағалау

   

ҮІІ.Үйге тапсырма.

Б.Соқпақбаевтың «Менің атым - Қожа»  повесінен еліктеу сөздерді тауып, жазып келу.

     

 


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Еліктеу сөз
Жыраулар поэзиясы
Сынақ
Еліктеу сөздер туралы түсінік
Еліктеу сөздер. Абайдың табиғат лирикасы
Сөз таптары
Үстеулердің емлесі. Көне түркі ескерткішіндегі үстеулер
«Еліктеу сөз», «Одағай» тақырыптары бойынша
Бейнелеуіш еліктеу сөздер
Еліктеу сөздер
Бөлім: Уроки / Қазақ тілі | Көрсетілім: 4961 | Қосты: Ногайбаева Гулфара Шаныкуловна | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык