Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » 5- ке көбейту және бөлу


5- ке көбейту және бөлу

 5- ке көбейту және бөлу

Сабақтың тақырыбы: 5- ке көбейту және бөлу

Сабақтың мақсаты: 5- ке көбейту және бөлу кестесімен таныстыру, көбейту және бөлудің мағынасын

                                     бекіту, тапсырмалар орындату арқылы тақырыпты игерту.  Пәнге деген  

                                     қызығушылықтарын арттыру, ой ұшқырлығы мен логикалық ойлауын дамыту,

                                     шапшаң ауызша, жазбаша есептеуге дағдыландыру.  Оқушыларды жан- жақтылыққа,  

                                     ептілікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.

 

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі. Түсіндіру, сұрақ- жауап

Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта

 

Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру

Оқушылармен амандасу.

Қажетті құралдарын тексеріп, назарларын сабаққа аудару

 

Психологиялық дайындық

Сабақ алдындағы көңіл күйлерін стикер сандарға  жазып ілу

 

ІІ. Өткенді пысықтау

«Кім шапшаң?» тауықтарға балапандарын жинап беру ойыны арқылы оқушылардың үй тапсырмасы бойынша қалдықпен бөлуге  байланысты тапсырмалар орындау

21:2=10(қалд 1)                  31: 3=10(қалд 1)                   6:5 =1(қалд 1)              9: 5=1(қалд 4)

32:3 =10(қалд 2)                 41:4= 10(қалд 1)                   7:5=1(қалд 2)              11 :5=2(қалд 1)

42 : 4=10(қалд 2)                43:4=10 (қалд 3)                   8 :5= 1(қалд 3)             12:5=2 (қалд 2)

 

ІІІ. Жаңа білімді хабарлау. Сабаққа жақсы қатысып отырған оқушыларға әртүрлі геометриялық денелер тарату. Сабақ соңында санын шығарып бағалау

 

Қызығушылықты ояту

  •   Балалар, мен бір өлеңнен үзінді оқимын, үзінді қай өлеңнен және авторы кім екенін табайық.
  • «Ғылым таппай мақтанба» Абай Құнанбаев
  • Осы өлеңде не жайында айтылған?
  • Олай болса, осылардың ішінде адам бойында қандай қасиеттер болуы қажет?

 

  • Жарайсыңдар, балалар! Олай болса, біз «5» саны жайында бекер айтып жатқан жоқпыз. Бүгін біз 5-ке көбейту және бөлу кестесімен таныс боламыз.

 

Мағынаны тану.

  1. ·5=5+5+5+5+5                         5·5=25
  2. ·6=5+5+5+5+5+5                    5·6=
  3. ·7=5+5+5+5+5+5+5                5·7=
  4. ·8=5+5+5+5+5+5+5+5            5·8=
  5. ·9=5+5+5+5+5+5+5+5+5        5·9=

 

«Еске түсір» аялдамасы. Не байқадың?

  • =5·6                    7  ·5=5·                                8·5=5·                                         9·5=5·

                                                                  

Дәлелде:

 

 
 

                       :5

      10                        ?

                     ·5

 

 

 

 

 

                                                                                10:5=2, себебі,  2·5=10

                                                                    25:5=5, себебі

                                                                    30:5=6, себебі

                                                                    35:5=7, себебі

                                                                    40:5=8, себебі

                                                                    45:5=9, себебі

 

«Миға шабуыл» Овал: ?Овал: 6Овал: 25Овал: 30

                   

«Мықты болсаң, тауып көр»

 

       6                                       10

       4                                       20

5·    3                                       15                    :5

       8                                       30

Тақтаға 2 оқушы шығады.(қалғаны дәптерге орындайды)

 

 «Ойлы болсаң, озып көр»

1.Қауынның массасы 5кг. Осындай 7 қауынның массасы қанша?

2.5ашық хатқа 25тг төленді. Бір ашық хаттың бағасы қанша?

3.1 жапсырғыштың бағасы 5тг. 40теңгеге осындай неше жапсырғыш сатып алуға болады?

 

Амалдарды орында:

656-98=558                          (354+636)-920=70                40·7-40·5=80

 

Сергіту сәті

Екі топқа бөлініп логикалық ойын есептер шешеді.

 

Математикалық диктант

4·в  өрнегінің мәнін тап,   мұндағы  в=1; 2; 5; 8; 9; 0.

 

             Есепті шығар:

1.Әр орындыққа- 2 шұңқырдан                     2.Жұлдызгүл- 10гүлден 5 қатар

Орнатылды- 6 орындық және 4 орындық     Қыркүйекгүл-42             

Қазылды-? шұңқыр                                         Барлығы-?

(6+4)·2=20немесе (6·2)+(4·2)=20                   (10·5)+42=92

Жауабы: 20 шұңқыр                                       Жауабы: 92гүл                                                                                                                            

«Жүйрік болсаң, озып көр»

Карточкамен хабарлаймын, оқушылар жауап береді.

6·5                       5·9            5·6                   9·5               8·5  

45:5                     35:5          40:5                  30:5            25:5

5·8                       5·7            7·5                   5·5              20:5

 

Қорытынды: Рефлексия. Сабақтан алған әсерлерін стикер сандарға  жазып ілу.

 

Үйге тапсырма: 13есеп, 103бет. 5-ке көбейту және бөлу кестесін жаттау

 

  • Әр тапсырма бойынша алған фигуралардың санын анықтап, бағасын айту.

Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Шахмат
Математикадан бақылау жұмысыМатематикадан бақылау жұмысы
Өздік жұмысы
Жазбаша көбейту және бөлу. Қайталау
Өткенді қайталау
Математика пәнінен тест сұрақтары
Ауызша көбейту және бөлу. 32· 5 және 160:5
Формула жазу ережесі
Қалдықпен бөлу
Бала тілін дамытудағы көркем әдебиеттің маңызы
Бөлім: Уроки / Бастауыш сынып | Көрсетілім: 2131 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык