Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Ондық бөлшектерге амалдар қолдану тақырыбына есептер шығару


Ондық бөлшектерге амалдар қолдану тақырыбына есептер шығару

Ондық бөлшектерге амалдар қолдану тақырыбына есептер шығару

Қостанай облысы Меңдіқара ауданы

Боровской селосы

Ғ.Жұмабаев атындағы Боровской орта мектебі

Математика пәнінің мұғалімі

Зайырбаева Бибіжан Кәдіржанқызы

Пән :  математика

Сынып : 5

Тақырыбы: Ондық бөлшектерге амалдар қолдану тақырыбына есептер шығару

Сабақтың типі: білімді қорытындылау, жүйелеу. бекіту

Сабақтың мақсаты:

- оқушылардың өткен материалдар бойынша алған білімдерін бекіту;

- ондық бөлшектерге қолданылатын амалдардың орындалуын ережелері бойынша айта білуге дағдыландыру;

Дамытушылық мақсаты:

-   есте сақтау, логикалық ойлау қабілеттерін дамыту;

-      іскерліктерін, ұқыптылық пен жылдамдықтарын дамыту;

   білім сапасын арттыру;

-  пәнге деген қызығушылығын арттыру.

-  коммуникативтік құзыреттілігін дамыту;

-    логикалық ойлау қабілеттерін дамыту;

Тәрбиелік мақсаты:   - оқушыларды еңбекқорлыққа, татулыққа баулу;

-         өзін және өзгені тыңдай білуге;

-         сынды дұрыс қабылдай алуға;

-         өзіне-өзі сенімді, өзін-өзі бағалай білуге тәрбиелеу.

Көрнекілік

 - интерактивті тақта;

-         топтың аттарй жазылған қағаздар;

-         бағалау парағы.

Жоспар: І.  Ұйымдастыру кезеңі

 ІІ.  Өткен тақырыпты қайталауға дайындық ( миға шабуыл)

ІІІ. Өткен тақырыпты қайталау.

ІV. Тақырыпты бекіту

V.  Сабақты қорытындылау кезеңі

Барысы:

Сабақтың кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Білім алушылардың іс-әрекеті

І.  Ұйымдастыру кезеңі  (әлеуметтік ортада жұмыс істеу ынталылығы, ынтымақтастық.)

Флип № 2

 

- білім алушылардың сабаққа қатысуын тексеру

- сабаққа дайындығын тексеру;

 - білім алушыларға  өткен тақырыптардың өмірде қажеттігін ұғындыру;

 - сабақтың мақсатымен таныстыру.

 

 

-Сабаққа толық қатысу;

 

-Оқулық, дәптер, қаламдарын дайындау

 

 

 

 

 

Сабақтың тақырыбына сәйкес мақсат қоюға араласу

ІІ.  Өткен тақырыпты  қайталауға дайындық –

«Миға шабуыл»

               Флип №4

Сөзжұмбақ шешу

 

Қаламның суретін таңдау арқылы қаламды алып жазу

 

Қызылмен белгіленген торкөздеге «Тәуелсіздік» сөзін жазу.

1. Математика амалдарының бірі

2. Бір нүктеден басталатын түзу

3. s = vt ,V = aвc

4. Берілген санға қалдықсыз

бөлінетін сан

5. Тең бөліктерді қалай атаймыз

6. Бөлшектің түрі

7. Ондық бөлшектің жазылуында

бүтін бөлігі мен бөлшек бөлігінің

арасында орналасушы

8. Тіктөртбұрыштың ауданы ені мен

ненің көбейтіндісіне тең?

9. Бөлімі алымынан үлкен бөлшек.

10. Берілген санды қалдықсыз

бөлетін санды не деп атаймыз?

11. Мына формула арқылы

фигураның несін өлшейміз?

V = aвc

 

- Тәулсіздікке неше жыл?

- көбейту

 

- сәуле

 

- формула

 

- еселік

 

-үлес

 

- бұрыс

 

-үтір

 

 

 

 

-ұзындығы

 

 

- дұрыс

 

 

-бөлгіш

 

 

 

- көлем

 

 

Тәуелсіздігімізге 20 жыл.

ІІІ. Өткен        материалдарды

 қайтлау кезеңі.

     Флип № 5

Коммуникативтік құзыреттерін дамыту. Адамдар арасындағы сенімділік, бірін-бірі түсіну, тыңдау, сыйлау, этикет сақтау, дәстүрді білу,  өз қателігін түсіне білу қабілеттері.

Өткен тақырыптардың сұрақтарына жауап беру арқылы сөзжұмбақты шешу. Қызылмен боялған торкөздегі жазудың

-Тәуелсіздіктің  қол жеткен жетістіктері суреттерін таңдай отырып, сурет астында жасырылған сұраққа жауап беру.

 

 

 

Тәуелсіздік монументі.

Сұрақ: ондық бөлшектерді қалай қосамыз?

 

 

 

 

 

 

 

 

«Қазақ елі» монументі

Сұрақ: ондық бөлшектерді көбейту үшін не істейміз?

 

 

 

 

 

 

Тәуелсіздікке 20 жылү

Сұрақ:ондық бөлшектерді азайту үшін не істейміз?

 

 

 

 

 

 

 

Астананың жүрегі-Бәйтерек.

Сұрақ –ондық бөлшектерді натурал санға көбейту.

 

 

 

 

 

 

 

«Хан шатыры»

Сұрақ: ондық бөлшекті ондық бөлшекке бөлу

 

 

Қысқы Азия елдерінің олимпиадасы- эмблемасы

Сұрақ: ондық бөлшекті натурал санға бөлу

 

 

әр білім алушы таңдаған суретінің астындағы сұрақты ортаға жылжыту арқы оқып, жауап беру

 

 

 

 

 

- ондық бөлшектерді қосу үшін ондағы аттас зарядтар бірінің астына бірі тұратындай (үтірдің астына үтір тура келетіндей) етіп баған түрінде жазып, үтірді орнында түсіру арқылы қосамыз.

 

 

 

- үтірге назар аудармай, натурал сандарды көбейтуді орындау керек;

- көбейткіштердің екеуінде неше ондық таңба болса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек.

 

ондық бөлшектерді азайту үшін ондағы аттас зарядтар бірінің астына бірі тұратындай (үтірдің астына үтір тура келетіндей) етіп баған түрінде жазып, үтірді орнында түсіру арқылы азайтамыз..

 

 

 

-үтірге назар аудармай натурал санды көбейткендей көбейтуді орндау керек, ондық бөлшектер неше ондық таңба болса, көбейтіндіде оң жақтан сонша цифрды үтірмен ажырату керек.

 

 

-бөлгіште нене ондық таңба болса, бөлінгіш пен бөлгіштері үтірлерді оңға қарай сонша цифр аттап көшіру керек, шыққан натурал санға бөлуді орындау керек.

 

 

 

 

 

 

- үтірге назар аудармай, натурал санға бөлу керек, бүтін бөлікті бөлу аяқталғанда үтірді бөліндіге көшіріп ары қарай бөлу керек

ІV. Тақырыпты бекіту.

Флип №6

Амалдарды орындау. Сары төртбұрышты оңға жылжытып, астындағы жауаппен салыстыру. Соңында көк төртбұрышты төмен түсіру арқылы жауаптарға сәйкес сөздерді сары төрбұрыштарға жазу арқылы мақалды оқу. Мағынасын түсіндіру.

 

«Асық» ойыны

1) 168,25-32-7,819=             

2) 234+52,03-26,9=

3) 74,5-3,54+842,01=

4) 12,76+0,6+8,914=

5) 4,518+(62-37,5)+0,82=

 

6) (46,3-2,58)-

          (6,75+0,005)=

7) 53,102-(16,9-0,07)+

                  +13,728=

8) 251,9-(78,018+3,8)-

                       -2,01=

 

Жауаптары :

50  -      мұратқа

37,824-  қатат

56,209-  іс

912,97-  жұмыс

7,304-    ғаламда

36,965-  қылмай

259,13-  қиналмай

22,274-  бітпес

125,317- талмас

29,838-  талап

128,431- жан

34,999-  ырыс

168,072- жетпес                

 

 

 

Білім алушылар кезекпен шығып асықты үйіреді, асықтың түскен түрін таңдау арқылы астындағы есепті шығарады.

 

Бүк - (8,48-х):3,2=2.15

Шік -6,25*0,2+0,8:0,64

Тәйкі - (3,24+х):3,9=1,6

Алшы- 7*(2,3+0,8х),

              мұндағы х= 0.4

128,431

259,13

912,97

22,274

29,838

 

 

36,965

 

50

 

168,072

 

 

 

Жан қинамай жұмыс бітпес, талап қылмай мұратқа жетпес

 

 

 

 

 

 

Жауабы:1,6

Жауабы: 2,5

Жауабы: 3

Жауабы: 18,34

V. Қорытынды

Флип № 8

1. Амалдарды орындау кезінде кезінде есепте жай

бөлшек пен ондық бөлшек кездессе, ондық

бөлшекке айналдырып алған жөн.

2. Ондық бөлшектерді қосу, азайту, көбейту және

бөлу ережелерін естен шығармау

3. Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыр

 

Қолданылған әдебиеттер.

  1. Математика  5 сынып
  2. Дидактикалық материалдар 5 с
  3. Математика журналы
  4. Логикалық есептер жинағы
  5. Шың. Математика 1-2

Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Математика пәнінен күнтізбелік-тақырыптық жоспар
Ондық бөлшектерді қосу, азайту
Ондық бөлшектерді салыстыруға жаттығу жұмысы
Жай бөлшектерді бөлу
Бөлшек сандардың ондық жазылуы тақырыбына есептер шығару
Ондық бөлшектерді азайту
Ондық бөлшектерге амалдар қолдануға есептер шығару
Координаталық сәуледе ондық бөлшектерді салыстыру
Ондық бөлшекті натурал санға бөлу
Ондық бөлшектерге амалдар қолдану
Бөлім: Уроки / Математика | Көрсетілім: 7673 | Қосты: Бибижан | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык