Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Ресей, Патша өкіметінің орыс-жапон соғысындағы жеңілісі


Ресей, Патша өкіметінің орыс-жапон соғысындағы жеңілісі

Сабақтың тақырыбы Ресей, Патша өкіметінің орыс-жапон соғысындағы жеңілісі

Сабақтың мақсаты:
 ХІХ ғасыр мен ХХ ғасырдың басындағы Ресейдің экономикалық дамуына сипаттама беріп, феодалдық басыбайлық жүйенің қоғамдық прогреске тосқауылб болғанын және капиталистік қатынастардың  дами бастағанын ашып көрсету.
 Өнеркәсіптің дамуы жөнінде деректер келтіріп, өнеркәсіп төңкерісінің ерекшелігі туралы түсінік беру. 1861 жылғы реформаның мазмұнын әңгімелеп, оның буржуазиялық сипатын ашу. Ресейдегі қалыптасқан революциялық  ахуал меноның белгілеріне оқушылардың назарын аударып, 1905-1907 жылдардағы революция  империялизм дәуіріндегі  алғашқы халық революциясы болғандығын атап көрсету.
 Белсенділігі жоғары, шығармашыл жеке тұлға қалыптастыру.
Сабақтың түрі:аралас
Әдісі:интерактивті
Көрнекілігі:ХІХ-ХХ ғғ. Ресейдің әлеуметтік экономикалық және саяси карталары, «Ресейдегі 1861 жылғы реформа».
Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру кезеңі
 Оқу құралын тексеріп түгелдеу
 Әнұран орындау, «Хабар».
 Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
 Герман империясы экономикасының жедел дамуының себебін атаңдар.
 Кавур мен Гарибальди қызметіне салыстырмалы түрде баға беріңдер. Олар кімнің мүддесі үшін  әрекет етті және қандай мақсаттарды көздеді?
 Германиядағы және Италиядағы 1848-1849 жылдардағы революция өз мақсаттарын орындаған жоқ. Ол қандай мақсаттар еді?
 Италияны және Германияны біріктіруде басты рөлді қайсы корольдіктер атқарды? Неліктен деп ойлайсыңдар?
 Италия және Германияның бірігу тарихында мына адамдардың қызметіне баға беріңдер: Кавур, Бисмарк, ІІ Виктор Эммануил, Д.Гарибальди.
ІІІ. Жаңа сабақтың жоспары:
1. ХІХ ғасырдың бірінші жартысындағы Ресейдің әлеуметтік-экономикалық дамуы.
2. 1861 жылғы реформаның сипаты және негізгі принциптері
3. Халық еріктілері қозғалысы
4. Марксизмнің таралуы
5. Патша үкіметінің орыс-жапон соғысындағы жеңілісі
6. 1905-1907 жылдардағы революция
Маңызды оқиғалар:
 1861 ж., 19 ақпан-басыбайлылық құқықты жою
 ХІХ ғ., 60-ж.- Халықшылдар қозғалысы
 1874 ж.- «Халыққа» деген үндеудің таралуы.
 1875 ж.- «Жұмысшылардың Оңтүстік Ресей одағы» құрылды
 1878 ж. – «Жұмысшылардың солтүстік одағы» құрылды
 1883 ж. – «Халықты азат ету» тобы құрылды.

1861 жылғы реформа
Реформаның буржуазиялық сипаттары
Реформадан кейін де сақталып қалған  басыбайлылық сарқыншақтар

Басты қағидалар:
 Патша өкіметінің орыс-жапон соғысындағы жеңілісі
 1905-1907 жылдардағы революцияның мақсаты.
 Революцияның ерекшеліктері
 Революцияняң қозғаушы күші
 Батыстағы ХІХ ғ. буржуазиялық революциядан айырмашылығы
 Революцияны іске асырудың түрі-қарулы көтеріліс
 Революцияняң жеңілу себептері
 Революцияның маңызды жақтары

ІҮ. Сабақты бекіту:
1. «Ия-жоқ»
2. 70-жылдардағы революционерлерді неліктен халықшылдар деп атаған?
3. Ресейдегі революциядлық қозғалыстар ұқсастығын атаңдар
4. «Жұмысшылардың Оңтүстік Ресей  одағы» қандай идеяны үгіттеді?
Ү. Бағалау:
ҮІ. Үйге тапсырма:§20.


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Үндістан және Азия елдері
Италия, Испания
Қытай, Моңғолия
Француз буржуазиялық революциясы, Якобшілдер диктатурасы
ХІХ ғасырдағы Франция, Париж коммунасы
Германия мен Италия, Германия мен Италияның әлеуметтік-экономикалық дамуы
Америка Құрама Штаттары, 1861-1865 жылғы азамат соғысы
Қытай, Қытайдағы ХІХ ғасырдың соңғы ширегіндегі жағдайлар, 1911-1913 жылдардағы Синьхай революциясы
1929-1933 жылдардағы дүниежүзілік экономикалық дағдарыс
Қытай, Монғолия
Бөлім: Уроки / Тарих | Көрсетілім: 4122 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык