Сабақтың тақырыбы: Бердібек Соқпақбаев «Менің атым – Қожа»
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Бердібек Соқпақбаевтың әлемге танылған әйгілі шығармасы туралы білім беру.Қожа мінезіне талдау жасап, өз көзқарастарын жүйелі айтуға үйрету.
Дамытушылық: Оқушыны жаңа ұғымды өзі іздеп табуға бағыттау, оқушының ой - өрісі мен дүниетанымын кеңейту, қызығушылығын ояту.
Тәрбиелік: Оқушыларды тәртіпті болуға, адамгершілікке тәрбиелеу.
Міндеттері:
1. Өткен тақырыпты қайталайды
2. Оқушы интернет желісінен ақпарат іздей отырып өз ойын нақты жеткізеді
3. Бердібек Соқпақбаевтың шығармаларына байланысты өз пікірін білдіреді
4. Алған білімдеріне сараптама жасайды
5. Кейіпкерлерді салыстырады
6. Кейіпкерлердің іс әрекетіне баға береді
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың түрі: интерактивті сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, «Менің атым Қожа»фильм таспасы, «Менің атым - Қожа» фильмінен алынған суреттер.
Сабақтың әдісі: Сұрақ - жауап, топтық жұмыс
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, сабаққа назарын аудару.
Психологиялық дайындыққа жұмбақ жасыру. Сол жұмбақтың шешуі арқылы оқушыларға ізгі тілек тілеу.
Маған бақыт сабақ өткізу сендерге,
Көріп тұрмын қуаныш бар жүздерде.
Балалықтың бал дәурені шат күліп,
Бәрімізге болсын серік сәттілік.
2. Үй тапсырмасын сұрау.
Оқушылардан тест алу.
Тест
1. Тұңғыш өлеңдер жинағы «Оян, қазақ»деген атпен жарық көрген ақын кім?
а)Ы.Алтынсарин б) М.Жұмабаев
ә)А.Байтұрсынұлы в)М.Дулатов
2. «Қорқарың бар, қораға кірме»деген нақыл сөз кімнің шығармасында кездеседі?
а)Абай б) М.Әуезов
ә)Ш.Уәлиханов в)С.Бегалин
3. Асқар Дулатов «Аяулы Жақаң» әңгімесін кімге арнап жазған?
а)Абайға б) Шоқанға
ә)Ыбырайға в)Міржақыпқа
4. Мұхтар Әуезовтың «Жетім » әңгімесінде Қасымның көңіл күйі немен сәйкестендіреді?
а)күнмен б) табиғатпен
ә)қыс мезгілімен в)жаз мезгілімен
Критерий арқылы тестті бағалау
Оқушылар бір бірінікін тексеріп , бағалайды.
Бағалау парағын толтырады
«Кімді танимын» ойынын ойнату
Олай болса бүгін біз Б.Соқпақбаевтың шығармашылығымен танысамыз.
Топтық жұмыс
Ұялы телефонды пайдалану арқылы интернет желісінен Б.Соқпақпаев туралы іздеп табу және әңгімелеу.
Оқушылар жауабы.
Бағалау парағын толтыру
Мұғалім сөзі: Қазақ балалар әдебиетінің классигі, тамаша жазушы Бердібек Соқпақбаев тірі болғанда әлі талай шығармаларымен танысатынымыз сөзсіз.. «Жақсының өзі өлсе де сөзі өлмейді» демекші, балалардың сүйікті жазушысы артына «Менің атым Қожа», «Балалық шаққа саяхат», «Қайдасың, Гауһар» және «Ергежейлілер елі» сынды бірқатар әңгіме, хикаялар қалдырды. Осы шығармалардың ішінде шоқтығы биік әйгілі әңгімесі «Менің атым Қожа» .
Оқушылардың назарын бейне сюжетке аудару.
(Кинодан кішкене үзінді беріледі?)
-Бұл киноның атын кім біледі?
-Олай болса,балалар,жаңа тақырыпқа кіріспес бұрын «Менің атым»деген мәселеге назар аударайықшы. Жалпы, «Ат қою дәстүрі» дегенді немесе өздеріңе берілген есімдер туралы не айтар едіңдер?(Бір оқушы «ат қою дәстүрі» туралы қысқаша мағлұмат береді, үш төрт оқушы өз есімінің туу тарихымен таныстырады.)
-Ал қазір ат қою дәстүрі сақталған ба, қалай ойлайсыңдар?
Ал Қожаның кезінде ырымшыл халық шілдехана тойында ат қою дәстүрін сақтаған. «Шілдеханаға келгендер маған пәлендей әйдік ат бермеген», дейді кейіпкер. Ол кім?
-Сотқар,қызба, ұрыншақ, түбі адам болатын бала деп кім туралы айтылған?
-Олай болса бүгінгі тақырыбымыз «Менің атым Қожа»повесті.
«Менің атым Қожа» повесі бойынша түсірілген киноны 28 елдің бүлдіршіндері тамашалапты. Әрине, бұл біздің әдебиетіміз бен кино өнері үшін үлкен жетістік болғаны даусыз...
Қай-қайсымызға да экраннан көріп жүрген Қожа туралы кітапты жазған Бердібек Соқпақбаевты жақсы көрмеуіміз мүмкін емес. Қожа әрқайсымыздың жанымызға жақын да таныс кейіпкер.
Шығармалары қазақ әдебиетінің алтын қазынасына қосылған құнды дүниелер. Сондай шығармаларының бірі -«Менің атым - Қожа» хикаятымен танысамыз.
Оқушылар топта отырып оқып талдайды.
Келесіде әр топқа тапсырма беру
1-мәтін бойынша түсінік айтады, негізгі ойды анықтайды.
2-кейіпкерлерге мінездеме береді, негізгі ойды анықтайды.
3-мәтін бойынша көрініс көрсетеді, негізгі ойды анықтайды.
4-мәтін бойынша сурет салады, негізгі ойды анықтайды.
Сергіту сәті
«Иесіне қайтар»ойынын ойнату
Топтардың жауабы.
Әр топ өз тапсырмасын орындайды.
Басты кейіпкер деген кім?
Басты кейіпкер –көркем шығармадағы оқиғаға қатысатын негізгі басты адам.Жазушы оның жеке сипатын,мінез құлқын басқалардан гөрі анық танылатындай етіп суреттейді.
Екінші топ басты кейіпкерлерге мінездеме береді.
Бағалау парағын толтыру.
Сабақты қорыту
Кейіпкерлерді салыстыру
ҚОЖА ЖАНТАС
Адал,
Адамгершілігі жоғары,
Қайырымды,
Кішіпейіл,
Уәдеге берік,
Сұм,
Екіжүзді,
Мақтаншақ,
Қызғаншақ,
Көрсеқызар,
Мәтінге байланысты мақал мәтелдер айту.
Бағалау парағын толтырып мониторинг арқылы бағасын шығару
Үйге тапсырма
Әңгімені оқу
Б.Соқпақбаев туралы қосымша деректер іздеу
«Менің арманым»деген тақырыпқа шағын шығарма жазып келу.
Бағалау парағы
№ критерийлер балл өзін-өзі бағалау түрі
1тапсырма
1 «Оян ,қазақ» өлеңінің авторын білемін келісемін келіспеймін
2. «Қорқарың бар, қораға кірме»деген нақыл сөз кімнің шығармасында кездесетінін білемін
3. Асқар Дулатов «Аяулы Жақаң» әңгімесін кімге арнап жазғанын білемін
4. Мұхтар Әуезовтың «Жетім » әңгімесінде Қасымның көңіл күйі немен сәйкестендіретінін білемін
2 тапсырма 1.Интернет желісінен ақпарат жинай білемін
2.Бердібек Соқпақбаев туралы білемін
3.Б.Соқпақбаевтың шығармаларын білемін
4. Өз ойымды анық жеткізе білемін
3 тапсырма 1.Әңгімедегі басты кейіпкерді анықтай аламын
2. Кейіпкерлерге мінездеме бере аламын
3.Әңгіменің негізгі ойын анықтай аламын
4.Өз ойымды нақты жеткізе аламын
4 тапсырма 1.Әңгімедегі кейіпкерлерді салыстыра аламын
2.Сұрақтарға жауап бере аламын
3. Әңгімеге байланысты мақал мәтелдерді білемін
4. Өз ойымды нақты жеткізе аламын
Бағалау мониторингі
16-13 балл-«5»
12-10 балл-«4»
10-8 балл-«3»
7-0 балл-«2»
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Уроки / Бастауыш сынып |
Көрсетілім: 6360 |
|
|
|
Менің атым Қожа.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Бердібек Соқпақбаевтың әлемге танылған әйгілі шығармасы туралы білім беру.Қожа мінезіне талдау жасап, өз көзқарастарын жүйелі айтуға үйрету.
Дамытушылық: Оқушыны жаңа ұғымды өзі іздеп табуға бағыттау, оқушының ой - өрісі мен дүниетанымын кеңейту, қызығушылығын ояту.
Тәрбиелік: Оқушыларды тәртіпті болуға, адамгершілікке тәрбиелеу.
Міндеттері:
1. Өткен тақырыпты қайталайды
2. Оқушы интернет желісінен ақпарат іздей отырып өз ойын нақты жеткізеді
3. Бердібек Соқпақбаевтың шығармаларына байланысты өз пікірін білдіреді
4. Алған білімдеріне сараптама жасайды
5. Кейіпкерлерді салыстырады
6. Кейіпкерлердің іс әрекетіне баға береді
Сабақтың типі: аралас
Сабақтың түрі: интерактивті сабақ
Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, «Менің атым Қожа»фильм таспасы, «Менің атым - Қожа» фильмінен алынған суреттер.
Сабақтың әдісі: Сұрақ - жауап, топтық жұмыс
Сабақтың барысы:
1. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылармен амандасу, сабаққа назарын аудару.
Психологиялық дайындыққа жұмбақ жасыру. Сол жұмбақтың шешуі арқылы оқушыларға ізгі тілек тілеу.
Маған бақыт сабақ өткізу сендерге,
Көріп тұрмын қуаныш бар жүздерде.
Балалықтың бал дәурені шат күліп,
Бәрімізге болсын серік сәттілік.
2. Үй тапсырмасын сұрау.
Оқушылардан тест алу.
Тест
1. Тұңғыш өлеңдер жинағы «Оян, қазақ»деген атпен жарық көрген ақын кім?
а)Ы.Алтынсарин б) М.Жұмабаев
ә)А.Байтұрсынұлы в)М.Дулатов
2. «Қорқарың бар, қораға кірме»деген нақыл сөз кімнің шығармасында кездеседі?
а)Абай б) М.Әуезов
ә)Ш.Уәлиханов в)С.Бегалин
3. Асқар Дулатов «Аяулы Жақаң» әңгімесін кімге арнап жазған?
а)Абайға б) Шоқанға
ә)Ыбырайға в)Міржақыпқа
4. Мұхтар Әуезовтың «Жетім » әңгімесінде Қасымның көңіл күйі немен сәйкестендіреді?
а)күнмен б) табиғатпен
ә)қыс мезгілімен в)жаз мезгілімен
Критерий арқылы тестті бағалау
Оқушылар бір бірінікін тексеріп , бағалайды.
Бағалау парағын толтырады
«Кімді танимын» ойынын ойнату
Олай болса бүгін біз Б.Соқпақбаевтың шығармашылығымен танысамыз.
Топтық жұмыс
Ұялы телефонды пайдалану арқылы интернет желісінен Б.Соқпақпаев туралы іздеп табу және әңгімелеу.
Оқушылар жауабы.
Бағалау парағын толтыру
Мұғалім сөзі: Қазақ балалар әдебиетінің классигі, тамаша жазушы Бердібек Соқпақбаев тірі болғанда әлі талай шығармаларымен танысатынымыз сөзсіз.. «Жақсының өзі өлсе де сөзі өлмейді» демекші, балалардың сүйікті жазушысы артына «Менің атым Қожа», «Балалық шаққа саяхат», «Қайдасың, Гауһар» және «Ергежейлілер елі» сынды бірқатар әңгіме, хикаялар қалдырды. Осы шығармалардың ішінде шоқтығы биік әйгілі әңгімесі «Менің атым Қожа» .
Оқушылардың назарын бейне сюжетке аудару.
(Кинодан кішкене үзінді беріледі?)
-Бұл киноның атын кім біледі?
-Олай болса,балалар,жаңа тақырыпқа кіріспес бұрын «Менің атым»деген мәселеге назар аударайықшы. Жалпы, «Ат қою дәстүрі» дегенді немесе өздеріңе берілген есімдер туралы не айтар едіңдер?(Бір оқушы «ат қою дәстүрі» туралы қысқаша мағлұмат береді, үш төрт оқушы өз есімінің туу тарихымен таныстырады.)
-Ал қазір ат қою дәстүрі сақталған ба, қалай ойлайсыңдар?
Ал Қожаның кезінде ырымшыл халық шілдехана тойында ат қою дәстүрін сақтаған. «Шілдеханаға келгендер маған пәлендей әйдік ат бермеген», дейді кейіпкер. Ол кім?
-Сотқар,қызба, ұрыншақ, түбі адам болатын бала деп кім туралы айтылған?
-Олай болса бүгінгі тақырыбымыз «Менің атым Қожа»повесті.
«Менің атым Қожа» повесі бойынша түсірілген киноны 28 елдің бүлдіршіндері тамашалапты. Әрине, бұл біздің әдебиетіміз бен кино өнері үшін үлкен жетістік болғаны даусыз...
Қай-қайсымызға да экраннан көріп жүрген Қожа туралы кітапты жазған Бердібек Соқпақбаевты жақсы көрмеуіміз мүмкін емес. Қожа әрқайсымыздың жанымызға жақын да таныс кейіпкер.
Шығармалары қазақ әдебиетінің алтын қазынасына қосылған құнды дүниелер. Сондай шығармаларының бірі -«Менің атым - Қожа» хикаятымен танысамыз.
Оқушылар топта отырып оқып талдайды.
Келесіде әр топқа тапсырма беру
1-мәтін бойынша түсінік айтады, негізгі ойды анықтайды.
2-кейіпкерлерге мінездеме береді, негізгі ойды анықтайды.
3-мәтін бойынша көрініс көрсетеді, негізгі ойды анықтайды.
4-мәтін бойынша сурет салады, негізгі ойды анықтайды.
Сергіту сәті
«Иесіне қайтар»ойынын ойнату
Топтардың жауабы.
Әр топ өз тапсырмасын орындайды.
Басты кейіпкер деген кім?
Басты кейіпкер –көркем шығармадағы оқиғаға қатысатын негізгі басты адам.Жазушы оның жеке сипатын,мінез құлқын басқалардан гөрі анық танылатындай етіп суреттейді.
Екінші топ басты кейіпкерлерге мінездеме береді.
Бағалау парағын толтыру.
Сабақты қорыту
Кейіпкерлерді салыстыру
ҚОЖА ЖАНТАС
Адал,
Адамгершілігі жоғары,
Қайырымды,
Кішіпейіл,
Уәдеге берік,
Сұм,
Екіжүзді,
Мақтаншақ,
Қызғаншақ,
Көрсеқызар,
Мәтінге байланысты мақал мәтелдер айту.
Бағалау парағын толтырып мониторинг арқылы бағасын шығару
Үйге тапсырма
Әңгімені оқу
Б.Соқпақбаев туралы қосымша деректер іздеу
«Менің арманым»деген тақырыпқа шағын шығарма жазып келу.
Бағалау парағы
№ критерийлер балл өзін-өзі бағалау түрі
1тапсырма
1 «Оян ,қазақ» өлеңінің авторын білемін келісемін келіспеймін
2. «Қорқарың бар, қораға кірме»деген нақыл сөз кімнің шығармасында кездесетінін білемін
3. Асқар Дулатов «Аяулы Жақаң» әңгімесін кімге арнап жазғанын білемін
4. Мұхтар Әуезовтың «Жетім » әңгімесінде Қасымның көңіл күйі немен сәйкестендіретінін білемін
2 тапсырма 1.Интернет желісінен ақпарат жинай білемін
2.Бердібек Соқпақбаев туралы білемін
3.Б.Соқпақбаевтың шығармаларын білемін
4. Өз ойымды анық жеткізе білемін
3 тапсырма 1.Әңгімедегі басты кейіпкерді анықтай аламын
2. Кейіпкерлерге мінездеме бере аламын
3.Әңгіменің негізгі ойын анықтай аламын
4.Өз ойымды нақты жеткізе аламын
4 тапсырма 1.Әңгімедегі кейіпкерлерді салыстыра аламын
2.Сұрақтарға жауап бере аламын
3. Әңгімеге байланысты мақал мәтелдерді білемін
4. Өз ойымды нақты жеткізе аламын
Бағалау мониторингі
16-13 балл-«5»
12-10 балл-«4»
10-8 балл-«3»
7-0 балл-«2»
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |