|
|
1917 – 1956 жылдардағы қазақ әдебиетінің даму бағыттары.
Пәні: қазақ әдебиеті
Сыныбы: 9 «а»
Мақсаты:
а) Білімділік: Оқушыларға 1917-1956 жылдардағы қазақ әдебиетінің даму бағыттары туралы жалпы түсінік беру.
ә) Дамытушылық: Оқушылардың талдау, тұжырым жасау, ой қорыту, шығармашылық қабілеттерін дамыту.
б) Тәрбиелік: Әдебиетті сүйіп оқуға, әдебиет тарихын білуге, қазақ елінің патриоты бола білуге тәрбиелеу.
Сабақ түрі: дәстүрлі сабақ
Сабақ типі : аралас сабақ
Сабақ әдістері: сұрақ-жауап, түсіндіру, ойтолғау т.б.
Көрнекілігі: интерактивті тақта, кеспе қағаздар
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасып, сынып назарын сабаққа аударту. «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы бір-біріне сәттілік тілеу.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
«Сиқырлы сандықша» әдісі
Өткен тақырып бойынша сандықшадан шыққан сұрақтарға жауап беру.
- 1917 жылғы Ресейдегі Ақпан төңкерісі қазақ қаламгерлеріне қалай әсер етті?
- «Бостандық таңы атты» деп жырлаған ақындар кімдер еді?
- Кеңестік идеология нені талап етті?
- 1917-1956 жылдардағы қазақ әдебиетінің өкілдері кімдер?
- Осы жылдары шығармашылық еркіндікке ұмтылған ақын кім?
- 20-30 жылдары көркем прозаны қалыптастырған жазушылар кімдер болды?
- 1941-1945 жылдардағы әдебиеттің негізгі мақсаты қандай болды?
- 1952, 1956 жылдары жарияланған Мұхтар Әуезотің атаулы туындысы?
Жаңа сабаққа көшу
ББҮ кестесі
Білемін
|
Білгім келеді |
Үйрендім |
|
|
|
ІІІ Жаңа сабақ
1917-1956 жылдары қазақ әдебиеті қарқынды дамып, жаңа даму белесіне көтерілді. Негізгі бағыттарының бірі – революцияшыл бағыт болды. Революция, жаңа заман елге тәуелсіздік, бостандық әкеледі деп сенді. Осы дәуірдегі әдебиетті әдебиет зерттеуші ғалымдар былай жіктейді:
«Бірінші дәуір – 1917-1930 жылдар арасы (Ұлы Октябрь революциясы, азамат соғысы мен шаруашылықты қалпына келтіру жылдары);
Екінші дәуір – 1930-1941 жылдар арасы елімізді индустрияландыру, колхоздастыру дәуірі;
Үшінші дәуір – 1941-1946 жылдар арасы (Ұлы Отан соғысы кезі); Төртінші дәуір – 1946 жылдан бергі, Отан соғысынан кейінгі кезі» ;
Бүл дәуірлерде қазақ әдебиеті кәсіби әдебиет ретінде әлемдік мәдениет деңгейінде қалыптасып, үлкен даму жолынан өтті.
Семантикалық карта
Шығарма авторы Шығ. аты |
«Қарағанды» |
«Шұғаның белгісі» |
«Ленинградтық өренім» |
«Өмір мектебі» |
«Қазақ солдаты» |
«Туған жер» |
«Көкшетау» |
«Абай жолы» |
С.Сейфуллин |
|
|
|
|
|
|
|
|
Б.Майлин |
|
|
|
|
|
|
|
|
С. Мұқанов |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ж.Жабаев |
|
|
|
|
|
|
|
|
М.Әуезов |
|
|
|
|
|
|
|
|
Қ.Аманжолов |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ғ. ҒҒ. Мүсірепов |
|
|
|
|
|
|
|
|
Ғ.Мұстафин |
|
|
|
|
|
|
|
|
IV Бекіту
А) Қ. Аманжоловтың «Туған жер» өлеңінің 1 шумағына талдау жасау
Шық/шы/ тау/ға,// қа/ра/шы /кең/ //да/ла/ңа, 11а
Мәз/ бо/ла/сың,// ұқ/сай/сың /жас // ба/ла/ға. 11а
Ол/ ше/ті мен/ //бұл/ ше/ті/не// жү/гір/сең, 11б
Шар/шай/сың/ ба,// кұ/ма/рың/ бір //қа/на ма?! 11а
(өлең 5 шумақты, 4 тармақты, 3бунақты, 11 буынды қара өлең
ұйқасына құрылған)
Ә) Салыстыру кестесі
XIX ғасыр әдебиетінің бағыттары |
XX ғасырдың басындағы әдебиет бағыты |
1917-1956 ж.ж. әдебиеттің бағыты |
|
Б) Шығармашылық тапсырма
«Азаттықты армандаған асылдар » тақырыбында шағын ойтолғау жазу.
VI Қорытынды
А) ББҮ кестесін толықтыру;
Ә) «Тұжырым кестесі»
Ақын ойы |
Менің ойым |
Шықпаса жаным денемнен, Не салса тағдыр көрем мен. Бір өзім үшін өлмеймін, Бір ғана соған көнем мен.
Кеудеде әзір жүрек бар, Тілек бар! Соған сенем мен, Артымда қыруар елім бар, Өлсе де денем, мен өлмен. Ж.аймауытов
|
VII Үй тапсырмасы
- 1917-1956 жылдардағы әдебиеттің даму бағыттары туралы қосымша ізденіп келу.
- Шығармашылық жұмыс тапсыру ( реферат, буклет, өлең түрінде)
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |