6-сынып. Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға сақтардың тәуелсіздік жолындағы күресте ерліктерін баяндап, танымдарын арттыру.
Оқушының ойлау қабілетін дамыту,өз ойларын ортаға салып дәлелдей білуге дағдыландыру.
Оқушыларды отансүйгішкке, адамгершілікке,әділдікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдісі: ой ашар,тарих шашуы,ой қозғау,ой талқы,сөз жұмбақ, сәйкестендіру, интерактивті тақта.
Көрнекілік: суреттер,карта,карточкалар,интерактивті тақта.
Сабақтың жоспары: І Ұйымдастыру кезңі
ІІ Үй тапсырмасы тексеру
ІІІ Жаңа сабақ
ІҮ Жаңа сабақты бекіту
Ү Қорытындылау,бағалау
ҮІ Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеру түгелдеу
Әнұран орындау,ел жаңалықтары
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
1.Сақтар мекенжай салу үшін қандай жерлерді таңдаған?
2.Сақтардың шарашылығы қандай жағдайларға бейімделген?
3.Шірік-рабат қонысы тұрғындары немен айналысқан?
4.Ертедегі темір өндіру туралы айтып бер.
Жаңа сабақтың жоспары:
І.«Ой ашар» оқушылар қызығушылықтарын ояту мақсатында сұрақтар қою.
1.Сақ патшасы Томирис жөнінде не білесің? (Томирис патшайым б.з.б.570-520жылдараралығында өмір сүрген)
2.Шырақтың ерлігі?( Туелсіздік үшін жанын пида еткен бақташы)
ІІ.«Сөз жұмбақ» шешу(жеке) интерактивті тақтада орындау.
Сұрақтары : Жауабы:
1.Сақ тайпаларының патшайымы: Томирис
2.Алғашқы қауым ыдырап,не орнады? ру, тайпа
3.Шошақ бөріктілер: тиграхауда
4.Геродот сақтарды кімдер деп атады? массагет
5.»дұшпанға-қатал,досқа- ---» адал
6.Сақ тайпаларыныңбірі. парадарайа
7.Малшылар қонысы болған қала. Ташкент
8.Сақтар баспанасы. Киіз үй
9.Тарих атасы Геродот
10.Сақ қоғамдағы үшінші сатыда. Егіншілер
11.Темірді немен балқытылды? Қалайы,мыс
ІІІ.Тасырма: Деректерде сақтар туралы не дейді?,интерактивті тақтада орындау.
Рим тарихшысы Помпей Трог «әйел болса да, жаудың шапқыншылығынан қорққан жоқ»
Ежелгі грек тарихшысы Полиэн «Шырақ есімді бір сақ өзінің денесін пышақтап өзі жаралап,парсыларға қашып барып,сақ елін аман есеналып қалады»
Ежелгі грек тарихшысы Арриан Скифтер мен Спитаменнің ерлігі туралы жазды
ҮІ.Тапсырма.Орнына орналастыр. «Ой қозғау»(жеке)Оқушылардың есте сақтау қабілетін нықтау мақсатында интерактивті тақтада тапсырманы орындату.
Жылдар Сақтарға қарсы жорық жасаған қол басшылары Дерек жазған тарихшылар
Б.з.б.Үғасыр Кир Помпей Трог
Б.з.б.530жыл І Дарий Полиэн
Б.з.б. 519жыл Александр Македонскиий Арриан
Ү.«Тарих шашуы» сәйкестендіру. (Жекелей) интерактивті тақтада орындау.
1.Кир 8 Туелсіздік үшін жанын пида еткен бақташы
2.Томирис 4 Ежелгі грек тарихшысы
3.Шырақ 1 «Тарихтың атасы»
4.Спаргапис 7 Сақ тайпаларының патшайымы
5.Дарий Рим тарихшысы
6.А.Македонский 9 Сақ көсемі
7.Помпей Трог 5 Сақ патшайымыТомиристің ұлы
8.Полиэн 2 Парсы патшасы
9.Спитамен 10 Македония патшасы
10.Арриан 2 Грек-македон басқыншыларына қарсы күрес эүргізген
10.Скунха 6
11.Геродот 3
ҮІ «Ой талқы» Оқушылар суретке қарап әңгіме құрастыр.
1.Сақтардың парсы жаулаушыларына күресі туралы қандай деректер бар?
2.Сақ патшасы Томирис жөнінде не білесің?
3.Сақтардың сыртқы жауларға қарсы күресі туралы өз пікіріңді айт.
ҮІІ .Рефлексия: «Аспаз тәсілі»
Әлі дәмін татқым келеді Әлі де, тоймадым, Барлық ұсынылған тағамдардан маған ұнағаны
себебі
Бағалау: «Екі жұлдыз,бір тілек»
ҮІІІ.Үйге тапсырма: §14.
1. «Шырақ ерлігі» деген тақырыпта әңгіме құрастыр.
2. Б.з. І ғасырында өмір сүрген рим тарихшысы Помпей Трог Томирис пен Кир шайқасы туралы... /қосымша оқу/
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Уроки / Тарих |
Көрсетілім: 4832 |
|
|
|
Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі.
Сабақтың тақырыбы: Сақтардың тәуелсіздік үшін күресі.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға сақтардың тәуелсіздік жолындағы күресте ерліктерін баяндап, танымдарын арттыру.
Оқушының ойлау қабілетін дамыту,өз ойларын ортаға салып дәлелдей білуге дағдыландыру.
Оқушыларды отансүйгішкке, адамгершілікке,әділдікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Әдісі: ой ашар,тарих шашуы,ой қозғау,ой талқы,сөз жұмбақ, сәйкестендіру, интерактивті тақта.
Көрнекілік: суреттер,карта,карточкалар,интерактивті тақта.
Сабақтың жоспары: І Ұйымдастыру кезңі
ІІ Үй тапсырмасы тексеру
ІІІ Жаңа сабақ
ІҮ Жаңа сабақты бекіту
Ү Қорытындылау,бағалау
ҮІ Үйге тапсырма.
Сабақтың барысы І.Ұйымдастыру кезеңі
Оқу құралын тексеру түгелдеу
Әнұран орындау,ел жаңалықтары
Оқушылар зейінін сабаққа аудару
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау:
1.Сақтар мекенжай салу үшін қандай жерлерді таңдаған?
2.Сақтардың шарашылығы қандай жағдайларға бейімделген?
3.Шірік-рабат қонысы тұрғындары немен айналысқан?
4.Ертедегі темір өндіру туралы айтып бер.
Жаңа сабақтың жоспары:
І.«Ой ашар» оқушылар қызығушылықтарын ояту мақсатында сұрақтар қою.
1.Сақ патшасы Томирис жөнінде не білесің? (Томирис патшайым б.з.б.570-520жылдараралығында өмір сүрген)
2.Шырақтың ерлігі?( Туелсіздік үшін жанын пида еткен бақташы)
ІІ.«Сөз жұмбақ» шешу(жеке) интерактивті тақтада орындау.
Сұрақтары : Жауабы:
1.Сақ тайпаларының патшайымы: Томирис
2.Алғашқы қауым ыдырап,не орнады? ру, тайпа
3.Шошақ бөріктілер: тиграхауда
4.Геродот сақтарды кімдер деп атады? массагет
5.»дұшпанға-қатал,досқа- ---» адал
6.Сақ тайпаларыныңбірі. парадарайа
7.Малшылар қонысы болған қала. Ташкент
8.Сақтар баспанасы. Киіз үй
9.Тарих атасы Геродот
10.Сақ қоғамдағы үшінші сатыда. Егіншілер
11.Темірді немен балқытылды? Қалайы,мыс
ІІІ.Тасырма: Деректерде сақтар туралы не дейді?,интерактивті тақтада орындау.
Рим тарихшысы Помпей Трог «әйел болса да, жаудың шапқыншылығынан қорққан жоқ»
Ежелгі грек тарихшысы Полиэн «Шырақ есімді бір сақ өзінің денесін пышақтап өзі жаралап,парсыларға қашып барып,сақ елін аман есеналып қалады»
Ежелгі грек тарихшысы Арриан Скифтер мен Спитаменнің ерлігі туралы жазды
ҮІ.Тапсырма.Орнына орналастыр. «Ой қозғау»(жеке)Оқушылардың есте сақтау қабілетін нықтау мақсатында интерактивті тақтада тапсырманы орындату.
Жылдар Сақтарға қарсы жорық жасаған қол басшылары Дерек жазған тарихшылар
Б.з.б.Үғасыр Кир Помпей Трог
Б.з.б.530жыл І Дарий Полиэн
Б.з.б. 519жыл Александр Македонскиий Арриан
Ү.«Тарих шашуы» сәйкестендіру. (Жекелей) интерактивті тақтада орындау.
1.Кир 8 Туелсіздік үшін жанын пида еткен бақташы
2.Томирис 4 Ежелгі грек тарихшысы
3.Шырақ 1 «Тарихтың атасы»
4.Спаргапис 7 Сақ тайпаларының патшайымы
5.Дарий Рим тарихшысы
6.А.Македонский 9 Сақ көсемі
7.Помпей Трог 5 Сақ патшайымыТомиристің ұлы
8.Полиэн 2 Парсы патшасы
9.Спитамен 10 Македония патшасы
10.Арриан 2 Грек-македон басқыншыларына қарсы күрес эүргізген
10.Скунха 6
11.Геродот 3
ҮІ «Ой талқы» Оқушылар суретке қарап әңгіме құрастыр.
1.Сақтардың парсы жаулаушыларына күресі туралы қандай деректер бар?
2.Сақ патшасы Томирис жөнінде не білесің?
3.Сақтардың сыртқы жауларға қарсы күресі туралы өз пікіріңді айт.
ҮІІ .Рефлексия: «Аспаз тәсілі»
Әлі дәмін татқым келеді Әлі де, тоймадым, Барлық ұсынылған тағамдардан маған ұнағаны
себебі
Бағалау: «Екі жұлдыз,бір тілек»
ҮІІІ.Үйге тапсырма: §14.
1. «Шырақ ерлігі» деген тақырыпта әңгіме құрастыр.
2. Б.з. І ғасырында өмір сүрген рим тарихшысы Помпей Трог Томирис пен Кир шайқасы туралы... /қосымша оқу/
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |