|
|
Оңтүстік Америка. Жер бедері мен пайдалы қазбалары
Мақсаты: Материктің жер бедері мен пайдалы қазбалары туралы білім алады. Сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері дамып, өздігінен жұмыс жасауға дағдыланады
Күтілетін нәтиже:Материктің жер бедері мен пайдалы қазбаларын біледі, сыни тұрғыдан ойлау қабілеттері дамиды
Көрнекіліктер: Оңтүстік Американың физикалық картасы. Кескін картасы. Оқулық, Интербелсенді тақта
Қолданылатын модульдер:
СТО, АКТ, Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер(диалог),Оқытуды басқару мен көшбасшылығы
Бөлімдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс -әрекеті |
Оқушының іс -әрекеті |
Дерек көздер |
||||||||||||||||
1.Ұйымдастыру |
2 мин |
Топқа бөлу, сергіту сәті |
|
|
||||||||||||||||
2.Үй жұмысын тексеру өткен тақырыптар бойынша жаңа сабақ ты меңгеру ге негіз болатын қайталау тапсырмалар |
7 мин |
Материктің ерекшеліктеріне кластер жасатқызу Сәйкестігін тап тапсырмасы |
1.Оңтүстік Американың ерекшеліктерін кластер арқылы жазады 2 Зерттеушілердің зерттеген жерлерімен сәйкестігін табу
|
Таратпа қағаздар, интерб. тақта |
||||||||||||||||
3.Инсерт әдісі (топтық жұмыс) жаңа сабақты топтық жұмыс барысында оқушылардың өз беті-мен мең геруіне жағдай жасау
|
10 мин |
Мағынаны тану. Түртіп алу әдісі (инсерт әдісі) Оқушылар мәтінді оқып шығады. Әркім өзі жеке – жеке оқиды. Оқып болған соң топ болып кестені толтырады. Өзара топ ішінде талқылайды. Бірінің білмегенін бір – біріне айтады |
v бұрыннан білемін |
+ Мен үшін жаңалық |
- келіспеймін |
?
Сұрақ пайда болды |
(инсерт әдісі) кестесі |
|||||||||||||
8 мин |
Толғаныс Материктің пайдалы қазбаларын кластер арқылы орындатқызу және пайдалы қазбаларды әр топтарға белгілеу
|
Шөгінді
|
Қара металлдар
|
Түсті металлдар
|
Бағалы металладар
|
Интербелсенді тақта,
|
||||||||||||||
Мұнай, табиғи газ, көмір
|
Темір, марганец, никель |
Уран, қалайы, қорғасын, мырыш, боксит |
Алмас, алтын, күміс |
|||||||||||||||||
5 мин |
Аустралия мен Оңт Америка материктерінің жер бедерлерінің ұқсастықтарын кесте арқылы жазу |
Аустралия |
Ұқсастығы |
Оңтүстік Америка |
Интербелсенді тақта, атлас |
|||||||||||||||
|
Гондваналық ежелгі платформа, таулы үстірттер бар |
|
||||||||||||||||||
Қорытынды |
3 мин |
Пікірталас
|
«Егер сізде мол қаржы болса, қандай пайдалы қазбаны игеруге жұмсар едіңіз» деген тақырыпқа пікірталас жүргізу |
|
||||||||||||||||
Үй жұмысы |
1 мин |
§38 оқу, таулар мен жанартауларды анықтап кескін картаға түсіру |
|
Интерб тақта |
||||||||||||||||
Бағалау |
1 мин |
Әр сабақ бөлім сайын оқушы өз-өздерін бағалайды |
АТЖ
|
Үй жұм |
инсерт |
кластер |
ұқсастық |
пікірталас |
қорыт |
Бағалау парағы |
||||||||||
Рефлексия |
3 мин |
Ватманға балалар сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып жапсырады |
+ |
- |
қызықты болғаны |
ватман |
||||||||||||||
Сабақтың жоспары
I. Ұйымдастыру кезеңі. (2 мин.)
- Оқушылармен амандасу
- Кезекші есебі
Оқушылардың сабаққа дайындығын бақылау
II. Зерделік бағында.
Ойлан, жұптас, ортаға сал.
Үй тапсырмасын тексеру .
- Зерделі жаттығулар блогы. Жеке жұмыс
“Геохронологиялық экспедиция” сөзөрім шешу
- Жер туралы ғылым.
- Жер қыртысының жасы туралы ғылым
- Жер қыртысының құртысының құрлысын, қозғалысын, дамуын зерттейтін ғылым.
- Ең ежелгі Эра
- Жер құртысының тұрақты бөлігі
- Жер құртысының қозғалғыш бөлігі
- Жердің иілген бөлігі
- Герцин тау түзілісі кезіңдегі тау.
- Герцин тау түзілісі кезіңдегі қыр...
- Каспийдің дүниежүзілік мұғиттан оқшауланғандығы
- Каспий солтүстікнің қазіргі жер бедері айқындалған дәуір
- Мезозойдың алғашқы дәуірі
- Зерттеу бағында қалыптасқан топ
Эра-экспедиция (топтық жұмыс)
Оңтүстік Америка (үй тапсырмасы)
( Insert картаны қолдану)
- Жаңа сабақ “жер бедері мен пайдалы қазбалары”
- Жаңа сабақ бойынша мәтінмен жұмыс
- Жаңа сабақтың сызбасы. Кесте бойынша жер бедері, тек... құрлымы, геологиялық құрлымы, пайдалы қазбаларын анықталады.
- Жер бедерін сипаттау жоспарын пайдаланады.
- Жер бедеріне толық сипаттама беру.
- Пайдалы қазбаларын шартты белгілері арқылы анықтап, картамен жұмыс жасау.
- Оңтүстік Американың батыс бөлігі, шығыс бөлігін анықтау.(сипаттау)
IV.Жаттықтыру бағында
Пікірталас және сарамандық жұмыс
- Жер бедерін, пайдалы қазбаларды кескін картаға түсіру. Анд тауындағы биік шындар, биік нүктесі, үсірттер, ішкі жазықтар. Амазонка ойпаты, Ла-Плата, Ориноко жазықтары.
- Шартты белгілерді пайдаланып пайдалы қазбаларын кескін картаға түсіру
- Пікірталас: «егер сізде мол қаржы болса, қандай пайдалы қазбаны игеруге жұмсар едіңіз? »
Венн диограммасы:
Солтүстік Америка және Оңтүстік Американың жер бедерін, пайдалы қазбаларын салыстыру.
- ,,,,,,,,,,,,,,, (6 сұраққа жауап беру)
- жалпы жер көлемі
- халқының жалпы саны
- ең үлкен көл
- ең ұзын өзен
- ең ұзын тау жүйесі
- ең биік сарқырамасы
V. Ой толғаныс
- бес жолды өлең
- Эссе – жоба.
«Табиғат байлығын қорғау, сақтау, көркейту»
VI. Бағалау
Үйге тапсырма: §38
Оқушылардың білімін , білігін және дағдысын тексеру- оқыту үрдісінің ең маңызды бөлімінің маңызы. Білім ,білік дағдыны тексерудің басты мақсаты- оқушының үлгерімін үнемі қадағалау.
Жүйелі түрде тексерудің диагностикалық, білім беру және тәрбиелік маңызы өте зор .
Оқушылардың білім дәрежесі оны тексеру әдісімен де тығыз байланысты. Тексеру барысында бағдарлама талаптарында көрсетілген нәтижелер қаншалықты жеткізілгені анықталып , қорытынды нәтижесі дұрыс бағаланады.
Дидактикалық белгілеріне қарай білімді тексеру: күнделікті , алдын-ала, қорытындылау деп бөлінеді.
Әдістеме бойынша ауызша , жазбаша , эксперименттік деп аталады.
Алдын-ала тексерудің мақсаты- жеке материалды игеруге қажетті білім , білік , дағды деңгейін анықтау болып табылады.
Күнделікті тексеру мақсаты- мұғалім күнделікті жұмыс барысында пән бойынша әрбір оқушының білім , білік және дағдысын жекелей тексеру.
Мерзімді тексеру. Бұл оқушылар білімін күнделікті тексеру нәтижесі ескеріліп жүргізіледі.
Қорытынды тексеру мемлекеттік емтихандарда жүргізіледі.
Тест тапсырмаларының негізгі төрт түрі бар :
- Жабық тапсырма, мұнда оқушы ұсынылған нұсқалардан бір не бірнеше жауап таңдайды.
- Сәйкестікке тапсырма
- Жүйелікті дұрыс белгілеуге тапсырма ( бірізділікке келтіру).
- Ашық тапсырма , мұнда оқушы жауапты өзі құрастырады.
Тест – оқушылардың білімін салыстыруға , мұғалім әдістемесінде жіберілген олқылықтарды ашып көрсетуге , білім беру үрдісінде оқушылармен жеке жұмыс жүргізуге , әр түрлі оқу әдістерін салыстыруға мүмкіндік туғызады.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |