|
|
Үйкеліс күші. Техникада үйкеліс әрекетін ескеру
Сабақтың тақырыбы: Үйкеліс күші. Техникада үйкеліс әрекетін ескеру
Сабақтың мақсаты:
Тұрмыста және күнделікті өмірдегі үйкеліс күшінің маңызын анықтау
Үйкеліс күшінің табиғатын анықтау
Үйкеліс күшінің пайдасы мен зиянын дәлелдеу
а)Білімділік: Оқушыларға үйкеліс күшінің қандай күш екенін, оның табиғат заңдарындағы маңызын, өмірмен байланыстырып түсіндіру.
ә) Дамытушылық сабақ барысында алған білімін пысықтау және қабылдаған ақпаратты салыстыруды үйрету.
б)Тәрбиелік: Өз білімдерінің нәтижесінде өздерін бағалай білуге тәрбиелеу.
Сабақтың техникалық құралы: Компьютер, документ камера, интерактивтік тақта, экран.
Сабақтың көрнекілігі: Динамометр, білеуше, әртүрлі денелер, электрондық оқулық, слайдтар .
І.Ұйымдастыру (оқушылармен амандасу, тексеру)
Сабақтың барысы:
І.Ұйымдастыру;
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау;
ІІІ.Жаңа сабақ;
IV.Бекіту;
V.Үйге тапсырма;
VI.Сабақты қорытындылау (бағалау).
ІІ.Үй тапсырмасын қайталау
Күш және ауырлық күші тақырыптарын қайталау
а) Күш дегеніміз не ?
б )Күштің өлшеу бірлігі
в ) Ауырлық күші дегенімз не ?
г)Ауырлық күші қандай формуламен өрнектеледі
ІІІ.Жаңа сабақ
Сабақтың барысы:
Оқушылар алдарына сабақ барысында шешетін сұрақтарды қою :
- Үйкеліс күшінің физикалық табиғатын анықтау
- Оның пайда болу себептерін
- Үйкеліс күшін азайтатын және көбейтетін тәсілдер
- Үйкеліс күштерінің түрлерін
- Үйкеліс күшінің табиғатта байқалуы және практика жүзінде пайдалануы
Оқушылар мұғалім көмегімен тіреу конспект орындайды
Тең күш түскенде F домаалау< F сырғанау
Пайда болу себептері жанасатын беттердің тегіс болмауы
Молекулалардың өз-ара тартылысы
Үйкеліс күштерін өзгерту тәсілдері
Көбейту (жолдарға құм төсеу, доңғалақтарға шиптар орнату) Азайту (материалдары майлау, Подшипниктер пайдалану)
IV Эксперименттік тапсырма
Мұғалім : Эксперименттік тапсырманы зерттеу үшін келесі тапсырманы орындау керек :
- Эксперименттік тапсырманы орындау
- Сұрақтарға жауап беру
- Қорытындысын дәптерге жазу
а) Кітапты қолыңмен басып стол бетімен сырғанат . Қандай күштің әсерімен кітап қозғалды?
Оқушы : Кітап және қол арасындағы үйкеліс күші әсерінен
Мұғалім:
ә) Білеушені көлбеу жазықтықтың үстіне қоямыз. Аз бұрышта білеуше орнында қалады. Неге ?
Оқушы: Көлбеу жазықтықта білеушені үйкеліс күші ұстап тұрады
Мұғалім: Динамометр көмегімен білеушені қозғалтамыз ,тыныштықтағы үйкеліс күші сырғанау үйкеліс күшіне айналады және ол қозғалыс бағытына қарсы бағытталған.Үйкеліс күші неге тәуелді ?
Оқушы:
1.Жанасатын бетердің тегіс еместігіне.
2.Заттар материалының тегіне
Мұғалім : Білеушенің үстіне бір, екі ,үш жүк қойып үйкеліс күшін өлшеңдер
(Оқушлардың үстелінде білеуше,динамометр,жүк, трибометр және кестесі бар бланктер)
№ |
Білеуше салмағы, Р (Н) |
Сырғанау үйкеліс күші Fүйк (H) |
1 |
|
Тәжірибені орындағанан кейін оқушылар келесі қорытындыға келеді :
Дененің салмағы көбейген сайын , сырғанау үйкеліс күші көп болады.
V БІЛІМДІ ЖҮЙЕЛЕУ ЖӘНЕ ПЫСЫҚТАУ
Үйкеліс күші дегеніміз не ,ол қалай бағытталған ?
Үйкеліс күшінің табиғаты қандай?
Үйкеліс күшінің қандай түрлерін білесіңдер?
Үйкеліс күшін қандай аспаппен өлшеуге болады ?
VI РЕФЛЕКСИЯ
Мен сабақтан қандай жаңалық алдым .
Мен сабақтан нені үйрендім
Сабақтан алған білімімді пайдалана алам
VII. Үйге тапсырма: §41,42 оқулық. 18-жаттығу
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |