|
|
MS Excel-де диаграмма құру
Тақырыбы: «MS Excel-де диаграмма құру»
Сабақтың тақырыбы: MS Excel-де диаграмма құру
Сынып: 8
Мерзімі: 30.04.2013
Сабақ мақсаты:
Білімділік: MS Excel-дің графиктік мүмкіндіктері (диаграммалар) туралы оқушыларға түсінік беріп, Диаграмма шеберінің көмегімен диаграммалар тұрғызуды және әртүрлі типті диаграммалар құруды үйрету
Дамытушылық: оқушылардың MS Excel мүмкіндіктерін пайдалана отырып диаграмма тұрғызу жұмыстарын қатесіз орындауы мен дұрыс шешімін табу дағдыларын қалыптастыру, шығармашылық қабілеттерін жетілдіру және олардың компьютерде жұмыс істей білу дағдыларын одан әрі дамыту
Тәрбиелік: жеке-дара жұмыстар арқылы ұқыптылыққа, топтық жұмыс арқылы сыныптың ынтымақтас қарым-қатынасын қалыптастыруға және компьютермен жұмыс жасау кезінде тәртіпті болуға, қауіпсіздік ережелерін қатаң түрде сақтауға тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Құралдар: оқулық, компьютер, кластер, түрлі-түсті фламастер, стикер
Әдіс-тәсілдер: диалогтік оқыту, жеке-дара, жұптық, топтық жұмыс, СТО (жоба құру, қар үйіндісі, автор орындығы)
Пәнаралық байланыс: математика
Сілтеме: Е.В.Шевчук, Н.С.Кольева «Информатика» 2012 жыл, §30 107-111 беттер
Оқытудың нәтижесі:
- оқушылар MS Excel-дегі диаграмма ұғымымен танысып, оның түрлерінің айырмашылықтарын ажырата алады
- диаграмма құрудың тиімді тәсілдерін қолдана алады
- әр оқушы сынып алдында өз пікірін айтып, оны дәлелдей алады
- әр оқушы сыныптастарымен ынтымақтастық қарым-қатынаста болады
Сабақ кезеңдері |
Уақыт, модуль, әдіс-тәсіл |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі |
5 мин ОмОЖТ ЖЕСО
2 мин ОмОЖТ ЖЕСО
|
Сыныпты түгендеу
Амандасу, психологиялық ахуалды орнату Әр жұп бірінің-бірі атын және оның сүйікті тағамы, ісі, жануары, музыкасы және т.с.с туралы айтады
Топтастыру Сиқырлы сандықшадан түрлі-түсті фигураларды таңдау арқылы екі топқа бөлу Топ атын, ұранын құру, топ мүшелерін сайлау Қолбасшы–жұмысты басқару Таймкипер–уақытты басқару Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғау Бақылаушылар –жұмысты бірге орындайды, жұмыс барысын бақылап отырады
Бағалау парақшаларын тарату, толтыру тәртібін түсіндіру
|
Сынып старостасы сыныпты тізім бойынша түгендейді. Әр жұп бір-бірінің атын айтып, оның сүйікті тағамы, ісі, жануары, музыкасы және т.с.с туралы айтады
Топтастыру Сиқырлы сандықшадан түрлі-түсті фигураларды таңдау арқылы екі топқа бөлінеді Топ атын, ұранын құрады,топ мүшелерін сайлау Қолбасшы–жұмысты басқару Таймкипер–уақытты басқару Баяндаушы – атқарған жұмысты қорғау Бақылаушылар –жұмысты бірге орындайды, жұмыс барысын бақылап отырады
Бағалау парақшаларын алады, толтыру тәртібін түсінеді |
||||||||||
Білу |
2 мин АКТ ОмОЖТ (диалог)
|
Флипчарт-1 «Сөз тізбе» сөздердің бастапқы әріптерінен сабақтың тақырыбын анықтау Диаграмма сөзі таныс па? Қайда кездестіруге болады? Бүгін сабақта не істейміз деп ойлайсыздар? Сабақтың мақсаты қандай? |
«Сөз тізбе» сөздердің бастапқы әріптерінен сабақтың тақырыбын ашады.
Жетелеме сұрақтары арқылы сабақтың мақсатын анықтайды.
Иә, жоқ
Диаграмма ұғымымен танысамыз, Excel-де диаграмма құрамыз Диаграмманы құру тәсілдерімен танысу |
||||||||||
Түсіну
|
7 мин ОмОЖТ (жеке-дара, топтық жұмыс) СТОҮ (қар үйіндісі, жоба құру)
|
Оқулықтағы §30 107-111 беттер және қосымша материалды оқу, түсінгендерін топта талқылау, әр оқушы өз пікірін білдіріп, кластерде жоба жасау |
Оқулықтағы §30 107-111 беттер және қосымша материалды оқиды, түсінгендерін топта талқылайды, кластерге жобаларын жасайды |
||||||||||
Талдау |
3 мин ОмОЖТ (Топтық жұмыс) СТОҮ |
Әр топтың баяндаушысы өздерінің кластерге түсірген жобаларын қорғау, пікірлерін айтып, өз ойларын дәлелдеу керек |
Әр топтың баяндаушысы өздерінің кластерге түсірген жобаларын қорғайды, пікірлерін айтып, өз ойларын дәлелдейді |
||||||||||
Сергіту сәті
|
2 мин ОмОЖТ ЖЕСО |
«Қара жорға» биіне жаттығу орындау |
«Қара жорға» биіне жаттығу орындайды |
||||||||||
Қолдану |
14 мин
ОжОЖТ (жеке –дара жұмыс, топтық жұмыс)
СТОҮ (Аялдама) ТжДБО (шығармашылық тапсырма)
АКТ (компьютермен жұмыс) |
Практикалық тапсырма 5-тапсырма /109 бет/
|
|
||||||||||
Синтездеу Қорытынды
|
7 мин ОжОЖТ (топтық жұмыс) СТОҮ (автор орындығы)
|
1 топ оқушылары жұптарымен «Аялдамаларда» қойылған сұрақтарды сынып алдында талқылайды, жазған жауаптарын дәлелдейді.
2-топ оқушылары өз еріктерімен жазған шығармаларын автор орындығына келіп оқиды Қорытындылау Не үйрендім? Не ұнады? Не істей алмадым? Не істеуім керек? Сұрақтарына сүйене отырып стикерге сабақ бойынша өз пікірін жазады және кластерге әртүрлі суреттер бейнеленген жабыстырғыштар арқылы сабақтан алған көңіл-күйіне сәйкес суретті таңдап, жабыстырады |
1 топ оқушылары жұптарымен «Аялдамаларда» қойылған сұрақтарды сынып алдында талқылайды, жазған жауаптарын дәлелдейді.
2-топ оқушылары өз еріктерімен жазған шығармаларын автор орындығына келіп оқиды Қорытындылау Не үйрендім? Не ұнады? Не істей алмадым? Не істеуім керек? Сұрақтарына сүйене отырып стикерге сабақ бойынша өз пікірін жазады және кластерге әртүрлі суреттер бейнеленген жабыстырғыштар арқылы сабақтан алған көңіл-күйіне сәйкес суретті таңдап, жабыстырады |
||||||||||
Бағалау |
2 мин ОүБжОБ (форма тивті) |
Бағалау парағына сүйене отырып, әрбір оқушы өзін және топ басшылары тобын бағалау керек |
Бағалау парағына сүйене отырып, әрбір оқушы өзін және топ басшылары тобын бағалайды, себебін түсіндіру арқылы қойған бағасын дәлелдейді |
||||||||||
Үйге тапсырма
|
1 мин СТОҮ ТжДБО
|
§30, бет 107-111 оқу, 1-топ «Диаграмма» сөзіне бес жолды өлең құрастыру 2-топ «Диаграмма» сөзіне сөзжұмбақ құрастыру |
Үй тапсырмасын күнделікке жазады |
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |