Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Теңдеу.



Теңдеу.

 Сабақтың тақырыбы:  Теңдеу.

 Сабақтың мақсаты: Теңдеу   туралы     ұғымдарын  

 кеңейту.есептерді теңдеу құру   арқылы шығаруға үйрету;

 Логикалық ойлау қабілеттерін, өз бетімен жұмыс істеу, 

 ауызша, шапшаң есептеу дағдыларын дамыту.Өз ойын   

 қорытып, тұжырым жасай білуге үйрету;

 Тапқырлыққа, еңбектенуге, шығармашылыққа баулу,   

 табиғатты және оның  байлықтарын қорғауға, сүюге   

 тәрбиелеу.

  Сабақ түрі:  Жаңа білім беру. Ойын-сабақ.

  Әдістері:     Проблемалық, көрнекілік, сұрақ-жауап.

  Көрнекілігі: Дөңгелекшелер, сөзжұмбақ, суреттер.

Сабақ барысы:

  I.   Ұйымдастыру.        

  II.Үй тапсырмасын сұрау.Бәйге ойыны арқылы тексеріледі.

            30                  30                30

            20                  20               20                                                             

 

           
     

 

 

 

 

             10                10                10

 

           
     

 

 

 

Сол жақтағылар:10 - Қашықтықты қалай табамыз?

                             20 - №7 есепті ауызша шығар.

                  30 – Тік бұрышты параллелепипедтің көлемін тап.

Оң жақтағылар:  10 - №8 есепті ауызша шығар.

                             20 - Әріпті өрнек дегеніміз не?

                             30 – Үшбұрыштың ауданын тап.

Ортадағылар:     10 -  Теңдік деген не?

                             20 – Жылдамдықты қалай табамыз?

30 – Ауданы 25 см.кв. шаршының қабырғасы нешеге тең?

III.Жаңа сабақты түсіндіру.      «Мақалды сөзжұмбақ».

 

 м

 

  ж

 

 м

 ы

 

 е

  е            

 с

 ы

 ң

 л

  т

 е

 ң

 д

 е

 у

   і

 г

 

 ы

 к

 

 і

 

 і

 

 з

 

      1.------ атасын білмеген – жетімдіктің белгісі.

      2.------ қырлы, бір сырлы.

      3.Батыр бір өледі, қорқақ ----- өледі.

      4.Білекті бірді, білімді ------ жығады.

                                        5 .Бір елі ауызға ---- екі елі қақпақ. 

                                        6. ----- жылда ел жаңа.
Жаңа сабақтың тақырыбы ашылған соң  «Сәйкестендіру тесті»  орындалады.      

                    327-50 > 2х6                          санды өрнек

                    Ах9 +60                                 тура теңдік

                    635 + 200                               теңсіздік

                    18х2 =31+5                            әріпті өрнек

                    Хх3=15                                  ?

Хх3=15        Бұл- теңдеу.

Шешуі: Х=15:3                                                                                                                                           

              Х=5                   

Тексеру:   5х3=15                     Математикалық диктант.

1)   10 мен 3-тің көбейтіндісі 30-ға

2)   47 мен 17-нің айырмасы   30-ға тең    

3)   Х пен 3-тің көбейтіндісі 30-ға тең

4)   20 мен 10-ның қосындысы 30-ға тең 

                                Оқулықпен жұмыс

№ 4 есеп.  Теңдеулерді шешу.  « Лоторея билеті » ойыны.

№ 5 есеп.  Үшбұрыш периметрін өрнек түрінде жазу керек.  Р=2+2+Хх3 (см)

                           « Кім тауға бұрын шығады? »  ойыны.

№ 7 есеп.    Танымдық есеп.          Теңдеу құрайық:   Х+10=30

Б: 30 м/с Х+10                                                                                  Х=30-10

Л: Х м/с  10 м/с артық                                                                      Х=20

                                 «Аукцион»   ойыны. 

Аукционға бұрынғы көне мектеп ғимараты салынады. Есепті дұрыс және  алғашқы болып   шығарған оқушы ғимаратқа ие болады. Оны не үшін пайдаланатындығын айтады.

№ 8 есеп.   Берілгені:  1940 жылы: 125 ц                          

                                      1941 жылы:  ? 40 ц. артық         ? 

                                      1942 жылы:  ? 10 ц. артық 

Шешуі:  125 ц+40 ц+10 ц=175 ц

Жауабы:  175 ц.

Шығармашылық тапсырма  .

(Оқулықтағы жасыл қоршаумен берілген тапсырма)

Жауабы:  94 немесе 96 бет.

IV. Қорыту. Суретпен жұмыс.

V. Бағалау.

Өзін сабаққа «өте жақсы»  қатыстым деген оқушы жұлдызша көтереді.    «Жақсы» қатыстым дегендер

төртбұрыш, «нашарлау» қатыстым дегендер үшбұрыш көтереді.

VI.Үйге тапсырма.     № 6  есеп.


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Бір айнымалысы бар сызықтық теңдеу
Теңдеу ұғымын одан әрі нақтылау.
Теңдеу және оны шешу
Көбейтудің жазбаша тәсілдері. Пысықтау
Теңдеуді шешу х-30=7
Теңдеу, оны шешу. Жанама түрде тұжырымдалған есептерді теңдеу арқылы шығару.
Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері тақырыбына есептер шығару
Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары. Ашық сабақ
Теңдеу
Бөлім: Уроки / Бастауыш сынып | Көрсетілім: 2034 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык