Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Нан дастарқанға қалай келеді? Мақал-мәтелдер


Нан дастарқанға қалай келеді? Мақал-мәтелдер

Нан дастарқанға қалай келеді? Мақал-мәтелдер

Сабақтың тақырыбы

Нан дастарқанға қалай келеді? Мақал-мәтелдер

Күні

17.10.2014ж.

Сыныбы

5

Мұғалім

Казенова Айнагүл Нұрланқызы

Мақсаты

Оқушыларды сөз мағынасына мән беруге, сөйлемді синтаксистік жолмен талдай білуге үйрету, ой-өрісін, дүниетанымын, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамыту, сөздік қорларын, сөз байлығын молайту және ауызекі сөйлеу тілдерін дамытып, қазақша тілдік орта қалыптастыру. Нанды қастерлеуге, жерге тастамауға, адамдардың еңбегін құрметтеуге тәрбиелеу.

Оқыту нәтижесі

Оқушылардың сөз мағынасына мән беруі, есте сақтау қабілетінің дамуы, нанды қастерлеуі.

Түйінді идеясы

Ас атасы – нан. (Мақал)

Әдіс-тәсілдер

Ой қозғау,топтық жұмыс, диалог әдісі,

 

Уақыты

 

Ресурсы

Сабақтың мазмұны:

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының    іс-әрекеті

1 мин

 

Қоржын, асықтар

Топтарға бөлу (қоржындағы асықтар арқылы)

Бір-біріне жақсы тілектер тілеу.

Қарап тұрған көршіме

Қолымды бұлғаймын.

Жылы-жылы сөзбенен,

Маңдайынан сипаймын,

Жүрегімді сыйлаймын.

Ыстық алақаныммен

Қолымды бір қысайын.

Амандасып өзімен,

Құшақтасып алайын

Оқушылар топтарға топталады.

Топ ережесін естеріне түсіреді.

 

«Ханталапай» ойынын, интерактивті тақта

 

«Ханталапай» ойыны арқылы жүргізіледі.Ойын интерактивті тақтаның көмегімен өткізіледі.Әр дұрыс жауап қоржындағы асықтармен бағаланады.

Құрылысшы не істейді?

Тігінші не істейді?

Жүргізуші не істейді?

Қазақ халқының басты асы не? Алдымен дастарқанға нені қояды?

Нан туралы қандай тиым сөздер білесіңдер?

-          Неге нанды киелі деп атайды?

-          Себебі, балалар, жерде жатқан нан болса алып, адам баспайтын жерге қою керек. Таңертең нан ауыз тимей үйден шықпау керек.

-          Балалар біздер нансыз тамақ жейміз бе? Әрине, жоқ. Ал осы нанды неден істейді, білесіңдер ме?

-          Дұрыс,  ұннан.

-          Ал ұнды неден істейді?

-          Ұнды бидайдан істейді.

-          Ал бидай қайдан шығады, соны білесіңдер ме?

-          Олай болса, балалар, мен сендерге осы біздер күнде жейтін, дастарқанымыздан түспейтін наннның қайдан келетіндігі туралы айтайын.

Оқушылар интерактивті тақтадан асықтарды таңдай отырып, жасырынған сұрақтарға жауап береді.

5 мин

Сөздікпен жұмыс, интерактивті тақта

Диқан – хлебороб

Жер жырту – вспахивать

Бидай – пшеница

Ұн – мука

Қастерлеу – ценить

Диірмен – мельница

Нан жабу – выпекать хлеб

Қай жақтан? – откуда?

Оқушылар мұғалімнен кейін оқып, өздері тізбектеле оқып, сөз тіркестерін құрастырып жұмыстанады.

1 мин

Суретпен жұмыс,

интерактивті тақта

 Суретпен жұмыс

Сурет бойынша тізбектеп атап шығып, тақырыпты меңгереді.

10 мин

Мәтінмен жұмыс

Мәтінмен жұмыс. Топта оқып, сұрақтар құрастырады, басқа топтарға сұрақтарын қояды.

 

Өздері диалог құрастыру, өзара сөйлесу. «Бағдаршам» әдісі

5 мин

Мақал-мәтел айтып жарысамыз!

Оқушылар қоржыннан асық нөмірленген тақырыптарды суырып, мақал-мәтел айтып жарысады.

Нан туралы мақал-мәтелдерді жазады. 

2 мин

Сергіту сәті

 

Мынау – менің жүрегім....

Қимылдармен қайталайды.

6 мин

Дәптермен жұмыс

Дәптермен жұмыс (интерактивті тақтамен жұмыс).

Қашан диқандар не егеді?

Нені қайдан немен тасиды?

Сұрақтардың орнына сөздерді сәйкестендіріп жазады.

2 мин

Бағалау парағы,

Ұшақ, машина, есек суреттері, стикерлер

Кері байланыс: «Ұшақ» – сабақты меңгеріп, жеміс алғаны; «Машина» –сабақтан  алған әсері; «Есек» – жағымсыз эмоция.

                                                          

Бір-бірін, өз-өзін бағалай-ды,кері байланыс  қалдырады.

 

Үйге тапсырма

 Мәтінді әңгімелеу, мақал-мәтел жаттау.

Күнделіктеріне жазып алады.

 

Соңғы жарияланған материалдар тізімі
« Ас атасы – нан »
Зеректік. Мақал-мәтелдер. Жұмбақ
Спортшы Бейбіт Сөз. Сөз тіркесі. Сөйлем
Кім болғым келеді?
Кім болғым келеді?
Мәтін түрлері
Отбасы мүшелерінің мамандықтары. Өткен грамматикалық тақырыптарды пысықтау
Шешен билер. Ашық сабақ
«Мақал - мәтелдер» 5- сынып
Мақал-мәтел
Бөлім: Уроки / Әдебиет | Көрсетілім: 3330 | Қосты: Казенова Айнагүл Нұрланқызы | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык