Сабақтың тақырыбы: «Математика сабағында PISA тапсырмаларын орындау»
Сабақтың мақсаты:
PISA халықаралық зерттеу әдістері негізінде оқушыларға кейбір логикалық есептерді математикалық сауаттылықпен шығаруды үйрету.
Сабақтың міндеттері:
PISA зерттеу әдістері негізінде логикалық есептерге теңдеу құрып, оны шешу, талдау жасауда оқушылардың сыни көзқарасы мен таным белсенділігін арттыру;
Сыни ойлаудың белсенді әдістері арқылы логикалық ойлауы мен қарым-қатынас құзіреттілігін дамыту;
PISA зерттеу әдістері негізінде логикалық тапсырмалар арқылы есеп мәтінін толық түсінуге, берілген шарттарға сай талдау жасау;
Оқушыларды қазіргі қоғамның түбегейлі өзгерістеріне лайық бейімдеу, оларды зерттеушілік дағдыға икемдеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Модульдері: АКТ, СТО, ТжДОЖ, диалогтық оқыту, ОЖЕСО, оқыту және оқытудағы жаңа тәсілдер, оқытудағы басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау.
Стратегиялар: «Мұз жарғыш», «Белсенді оқу, мұқият тыңдау», «Қарлы кесек», «Инсерт», «Бірін-бірі оқыту»
Оқыту нәтижесі: Оқушы берілген тапсырмаларды сауаттылықыпен орындауы, проблеманы қозғау, оны түсіну , одан шығу жолдары. Математикалық құзыреттілегі дамуы.
Сабақтың кезеңдері
Уақыт
Модульдер, стратегиялар
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Білу
4 мин
АКТ, СТО, ТжДОЖ, диалогтық оқыту, ОЖЕСО, стратегиялар «Мұз жарғыш»
Сәлемдесу, «Мұз жарғыш» стратегиясымен таныстыру, смайликтерді қолдану арқылы топтарға бөлу
Смайликтерді қолдану арқылы топтарға бөлу
Түсіну
12 мин
АКТ, СТО, ТжДОЖ, диалогтық оқыту, ОЖЕСО, оқыту және оқытудағы жаңа тәсілдер, оқытудағы басқару, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау, «Белсенді оқу, мұқият тыңдау» стратегиясы
Қазақстан Республикасы 2009 жылы Экономикалық ынтымақтастығы дамыған ұйымдарына келісім шартқа отыруына байланысты PISA алғаш рет өтті.
Жаңашылдығы:
Оқушының сыни тұрғыдан ойлау қабілеттін арттыра отырып, өз білімін өмірде қолдануды білу, шығармашылығын дамыту.
PISA тапсырмалары логикалық есептер шығару арқылы оқушылардың функционалдық математикалық сауаттылығын арттыру.
PISA –ның бағыттары:
1. Оқу сауаттылығы
2. Математикалық
сауаттылық
3. Ғылыми-
жаратылыстану сауаттылығы
PISA-ның өту жиілігі: 3 жылда 1 рет
Мәліметтермен оқып, танысып, ойларын тұжырымдап, «постер-кластерге» түсіреді, қорғайды
«Белсенді оқу, мұқият тыңдау» стратегиясы
Сергіту сәті
Қолдану
10 мин
АКТ, СТО, ТжДОЖ, диалогтық оқыту, ОЖЕСО, оқыту және оқытудағы жаңа тәсілдер, оқытудағы басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау, «Бірін-бірі оқыту» стратегиясы
Жауабы: 25 ересек – 75 бауырсақ
75 бала – 25 бауырсақ
Жауабы: 12 тауық, 6 қоян
Оқушылар екі тапсырманы да орындайды, тобында талқылайды, қорғайды
Өзге топтарды бағалайды
Талдау
6 мин
АКТ, СТО, ТжДОЖ, диалогтық оқыту, ОЖЕСО, оқыту және оқытудағы жаңа тәсілдер, оқытудағы басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау, «Бірін-бірі оқыту» стратегиясы
Жауабы: үлкен кісі-1, жас кісілер-15, балалар -24
Оқушылар тапсырманы орындап, өмірмен байланыстырып, жауабын тұжырымдайды, өзге топты бағалайды
Жинақтау
8 мин
АКТ, СТО, ТжДОЖ, диалогтық оқыту, ОЖЕСО, оқыту және оқытудағы жаңа тәсілдер, оқытудағы басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау,
PISA тапсырмаларының ерекшеліктері.
Туындалған проблема. Оқушы тапсырмаларды орындау барысында қандай қиындықтарға тап болды?
Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы жалпы сабақ және тапсырмалар бойынша тұжырымдайды
Бағалау
5 мин
Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау, «Қарлы кесек» стратегиясы
Сабақ барысындағы жұмыстарына тұжырым жасап, өздерінің жұмыстарын бағалауға бағыттау
PISA бойынша алған мағлұматтарын қорытындылайды
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Уроки / Математика |
Көрсетілім: 12571 |
|
|
|
«Математика сабағында PISA тапсырмаларын орындау»
Сабақтың мақсаты:
PISA халықаралық зерттеу әдістері негізінде оқушыларға кейбір логикалық есептерді математикалық сауаттылықпен шығаруды үйрету.
Сабақтың міндеттері:
PISA зерттеу әдістері негізінде логикалық есептерге теңдеу құрып, оны шешу, талдау жасауда оқушылардың сыни көзқарасы мен таным белсенділігін арттыру;
Сыни ойлаудың белсенді әдістері арқылы логикалық ойлауы мен қарым-қатынас құзіреттілігін дамыту;
PISA зерттеу әдістері негізінде логикалық тапсырмалар арқылы есеп мәтінін толық түсінуге, берілген шарттарға сай талдау жасау;
Оқушыларды қазіргі қоғамның түбегейлі өзгерістеріне лайық бейімдеу, оларды зерттеушілік дағдыға икемдеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Модульдері: АКТ, СТО, ТжДОЖ, диалогтық оқыту, ОЖЕСО, оқыту және оқытудағы жаңа тәсілдер, оқытудағы басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау.
Стратегиялар: «Мұз жарғыш», «Белсенді оқу, мұқият тыңдау», «Қарлы кесек», «Инсерт», «Бірін-бірі оқыту»
Оқыту нәтижесі: Оқушы берілген тапсырмаларды сауаттылықыпен орындауы, проблеманы қозғау, оны түсіну , одан шығу жолдары. Математикалық құзыреттілегі дамуы.
Сабақтың кезеңдері
Уақыт
Модульдер, стратегиялар
Мұғалімнің іс-әрекеті
Оқушының іс-әрекеті
Білу
4 мин
АКТ, СТО, ТжДОЖ, диалогтық оқыту, ОЖЕСО, стратегиялар «Мұз жарғыш»
Сәлемдесу, «Мұз жарғыш» стратегиясымен таныстыру, смайликтерді қолдану арқылы топтарға бөлу
Смайликтерді қолдану арқылы топтарға бөлу
Түсіну
12 мин
АКТ, СТО, ТжДОЖ, диалогтық оқыту, ОЖЕСО, оқыту және оқытудағы жаңа тәсілдер, оқытудағы басқару, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау, «Белсенді оқу, мұқият тыңдау» стратегиясы
Қазақстан Республикасы 2009 жылы Экономикалық ынтымақтастығы дамыған ұйымдарына келісім шартқа отыруына байланысты PISA алғаш рет өтті.
Жаңашылдығы:
Оқушының сыни тұрғыдан ойлау қабілеттін арттыра отырып, өз білімін өмірде қолдануды білу, шығармашылығын дамыту.
PISA тапсырмалары логикалық есептер шығару арқылы оқушылардың функционалдық математикалық сауаттылығын арттыру.
PISA –ның бағыттары:
1. Оқу сауаттылығы
2. Математикалық
сауаттылық
3. Ғылыми-
жаратылыстану сауаттылығы
PISA-ның өту жиілігі: 3 жылда 1 рет
Мәліметтермен оқып, танысып, ойларын тұжырымдап, «постер-кластерге» түсіреді, қорғайды
«Белсенді оқу, мұқият тыңдау» стратегиясы
Сергіту сәті
Қолдану
10 мин
АКТ, СТО, ТжДОЖ, диалогтық оқыту, ОЖЕСО, оқыту және оқытудағы жаңа тәсілдер, оқытудағы басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау, «Бірін-бірі оқыту» стратегиясы
Жауабы: 25 ересек – 75 бауырсақ
75 бала – 25 бауырсақ
Жауабы: 12 тауық, 6 қоян
Оқушылар екі тапсырманы да орындайды, тобында талқылайды, қорғайды
Өзге топтарды бағалайды
Талдау
6 мин
АКТ, СТО, ТжДОЖ, диалогтық оқыту, ОЖЕСО, оқыту және оқытудағы жаңа тәсілдер, оқытудағы басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау, «Бірін-бірі оқыту» стратегиясы
Жауабы: үлкен кісі-1, жас кісілер-15, балалар -24
Оқушылар тапсырманы орындап, өмірмен байланыстырып, жауабын тұжырымдайды, өзге топты бағалайды
Жинақтау
8 мин
АКТ, СТО, ТжДОЖ, диалогтық оқыту, ОЖЕСО, оқыту және оқытудағы жаңа тәсілдер, оқытудағы басқару және көшбасшылық, оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау,
PISA тапсырмаларының ерекшеліктері.
Туындалған проблема. Оқушы тапсырмаларды орындау барысында қандай қиындықтарға тап болды?
Берілген сұрақтарға жауап беру арқылы жалпы сабақ және тапсырмалар бойынша тұжырымдайды
Бағалау
5 мин
Оқыту үшін бағалау және оқытуды бағалау, «Қарлы кесек» стратегиясы
Сабақ барысындағы жұмыстарына тұжырым жасап, өздерінің жұмыстарын бағалауға бағыттау
PISA бойынша алған мағлұматтарын қорытындылайды
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |