|
|
Тақырыбы: Квадраттық теңдеу түбірлерінің формулаларына есептер шығару
Типі: білімді бекіту қайталау сабағы
Мақсаты:
Білімділік: есептер шығару арқылы формуланы дұрыс қолдана білуге
қалыптастыру;
Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін кеңейту, атематикалық тілін және
логикалық ойлау қабілеттеріндамыту;
Тәрбиелік: сабаққа оқушылардың өз еркімен белсене араласуы, білімдерін
көрсете алуы, топпен ұйымдасып жұмыс істеу қабілеттерін
дамыту.
Сабақ түрі: практикалық
Сабақ көрнекілігі: интерактивті тақта, оқулық.
Сабақ барысы:
III. Ұйымдастыру.
1) оқушыларды түгендеу;
2) оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру;
3) сабаққа назарын аудару;
4) сабақтың мақсаты мен міндетін баяндау;
5) сынып оқушыларын 2 топқа бөлу
IV. Үй тапсырмасын тексеру.
2 топтан 2 оқушыдан тақтаға шығарып үй тапсырмасын тексеру.
V. Топтармен жұмыс
1) Теориялық сайыс ( әр топқа теория сұрақтары жазылған слайд
ашылады)
1 топтың тапсырмасы:
1. Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады?
2. Теңдеуді шешу дегеніміз не?
3. Квадрат теңдеудің неше түбірі бар?
4. Квадрат теңдеудегі а,в, с – сандары қалай аталады?
5. Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?
6. Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не?
7. D>0, D=0, D<0 болғанда, неше түбірі бар?
2 топтың тапсырмасы:
1. Квадрат теңдеудің формуласын жаз
2. Дискриминантты қандай әріппен белгілейміз және формуласын қандай?
3. Квадрат теңдеудің түбірлерінің формулаларын жаз
4. Келтірілген квадрат теңдеудің формуласын және оны шешу жолдары.
5. Толымсыз квадрат теңдеудің формуласын және шеу жолдарын жаз.
6. Квадрат теңдеудің нақты түбірлері неге байланысты?
7. D>0, D=0, D<0 болғанда, неше түбірі бар?
2) Практикалық сайыс ( әр топқа слайд арқылы есептер беріледі)
Квадрат теңдеулерді шешу.
1- топтың тапсырмасы
1. х2-7х+10 =0
2. у2-12у+32 = 0
3. 3х2-12х = 0
2- топтың тапсырмасы
1. х2 -9х+18 = 0
2. у2 + 8х+12 =0
3. 4х2-28 = 0
3) «Білгенге маржан» логикалық есептер шешу. ( слайд бойынша тапсырмаларды топ таңдай отырып жауабын береді)
1. Архимед Герон патшасының тәжінің таза емес екендігін қайдан білген?
( тығыздығын салыстыру арқылы)
2. Дорбадағы 10 асықты 10 балаға бір бірлеп үлестіргенде дорбада бір
асық қалып қояды.Бұл қалай?
( бір балаға дорбасымен береді)
3. Түнгі сағат 10-да жауын жауып тұр. 36 сағат өткен саң күннің
жарқырып тұруы мүмкін бе?
(Мүмкін. 36 сағаттан соң таңғы 10 болады)
4. 2 қола он саусақ. 10 қолда неше саусақ?
( 50 саусақ)
VI. Қорытынды.
1. Квадрат теңдеуді шешпес бұрын оның қандай түрге жататынын анықтау керек.
2. толық квадрат теңдеу болса, онда дискриминантына назар аудару.
D>0, теңдеудің екі түбірі болады
D=0, теңдеудің екі түбірі бірдей, яғни бір түбірі болады.
D<0 теңдеудің түбірі жоқ, яғни теңдеудің шешімі жоқ.
XII. Бағалау.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |