|
|
Сабақтың тақырыбы: Қысымның қатты денелер,сұйықтар және газдар арқылы берілуі.
Сабақтың мақсаты:
1) Оқушылардың қысым тақырыбынан алған білімдерін жетілдіру,әр түрлі денелерде берілуі туралы түсіну.Паскаль заның тұжырымдау.
2) Оқушылардың ойлауын,практикалык әрекетін дамыту,шығармашылықпен жұмыс жасауын әрекет ету.Формулаларды дұрыс қолданып,өз бетімен есеп шығаруды үйрету.
3) Ұйымшылдыққа,шыдамдылыққа,еңбекқорлыққа,жинаққылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың көрнектілігі: Интерактивті тақта,карточкалар,таблицалар,суреттер мен слайдтар,сәйкестілік тест.
Сабақтың барысы:
1) Ұйымдастыру кезеңі
2) Жаңа сабақ
Қатты денелердің,сұйықтардың және газдардың барлық қасиеттері олардың құрылысына байланысты болады.Сондықтан оларды құрайтын малекулалардың орналасуы,қалай қозғалатыны,бір бірімен әрекеттесуі туралы есімізге түсіреміз,бірнеше мысалдар келтіреміз:
а)Қатты денелерде бір нүктенің төнірегінде тербеліп қозғалатыны малекуланың
ә)Ал газбен сұйықта қысымның берілуі барлық жаққа бірдей жеткізетіні түсіндіріледі
I Танымдық денгей( ауызша сұрақтар)
1) Қысымның анықтамасын тұжырымда.
2) Қысымды қалай анықтаймыз?
3) Қысымның бірліктерін ата
4) Қысымды арттыруға,кемітуге болады ма? Ол үшін не істеу керек ?
II Алгаритмдік деңгей(тест тапсырмалары)
1) Қысымның берілген мәні 20 кПа, неше паскаль ға тең?
А) 200Па
В)20 000 Па
С) 2 Па
Д) 0,02 Па
Е) 2000 Па
2) Тұрақты қысымда газды қыздырсақ,оның көлемі
А)Артады
В) Кемиді
С) Өзгермейді
Д) Максимум мәнге дейін артады,одан кейін өзгермейді
Е) Кемиді одан кейін артады
3) Массасы 60 кг сырғанақ тіреуінің ауданы 0,2м2. Сырғанақ тіреуге түсетін қысымды есепте
А)3000 Па
В)3 Па
С)30 Па
Д) 0,3 кПа
Е)300 Па
III Эвристикалық деңгей. Дұрыс жауабын сәйкестендір
F=20кг͘•10
150 м
P=
10 000
N=10кг•9,8
60 кг
S=5 •30 с
200 Н
U=
30 000 Па
K=
2500
m=1,5 •40 м3
1000 Н
Р=
0,2 м2
Sауд.=
98 Н
P=100кг •10
40
IV Шығармашылық деңгей.(әр түрлі тапсырмалар)
1) Оқушылардың өздері еденге қандай қысым түсіретіндерін есептеп шығару
Мысалы:
m=60кг F= mq F=60кг•10 =600H
s=0,035 м2 P= P= =17142Па=17,142кПа
q=10
p=?
2) Сөзжұмбақты шешу(интерактивті тақтада орындау)
1) Температураның жоғарғы күйі?
2) Күштің түрі?
3) Денелердің инерттілік өлшемі?
4) Бетке түсетін күш әрекеті?
5) Күшті өлшейтін құрал?
Инсерт кестесін толтыру
Нені білемін Нені білдім Нені білгім келеді?
Сабақты қорытындылау(бағалау парағындағы жауаптары бойынша,оқушылардың балдары есептелініп,нәтиежесі арқылы бағаланады)
Үйге тапсырма: §34. 15−жаттығу.N3
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |