Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » 3-ке көбейту және бөлу кестесін пысықтау


3-ке көбейту және бөлу кестесін пысықтау

Тақырыбы:    3-ке көбейту және бөлу кестесін пысықтау.

Мақсаты: 
Білімділігі: Есептер шығару, тапсырмалар орындау барысында 3-ке көбейту және бөлу кестесін пысықтау. 
Дамытушылығы: Тапсырмалар орындату арқылы оқушылардың логикалық ойлауын дамыту.  Математикалық  ой – өрісін кеңейту. 
Тәрбиелілігі: Тиянақтылыққа, әсемдікке, жылдамдыққа , ұқыптылыққа  тәрбиелеу. 
Түрі: Қайталау
Әдісі: Сұрақ – жауап, көрнекілік, ойын, топтастыру.
Көрнекіліктер: есептер, тапсырмалар,  логикалық жаттығулар, суреттер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
 Сәлемдесу.
Үй жұмысын тексеру. 
ІІ. Интерактивті тақтамен жұмыс
          ә) Өткен тақырыпты қайталау.   
          -Математикалық диктант.
3 ● 4= 5 ● 3= 6 ● 3= 7 ● 3= 8 ● 3= 
12:3= 24:3= 30:3= 27:3= 18:3= 
Жауабы:
                                         12, 15, 18, 21, 24
                                         4, 8, 10, 9, 6 
  
3-ке көбейту кестесі.  
3х2       3+3= 
3х3       3+3+3=         
3х4       3+3+3+3=
3х5       3+3+3+3+3=
3х6      3+3+3+3+3+3=
3х7      3+3+3+3+3+3+3=
3х8      3+3+3+3+3+3+3+3=
3х9      3+3+3+3+3+3+3+3+3=
3х10    3+3+3+3+3+3+3+3+3+3=     
                                                                                             
3-ке бөлу және көбейту кестесі. 
          6    :     3    =               себебі  2х3= 
           9   :    3     =               себебі  3х3=
         12  :     3     =              себебі  4х3=
           15  :     3    =               себебі  5х3= 
           18  :     3    =               себебі  6х3=
           21  :     3    =               себебі  7х3=
           24  :     3    =               себебі  8х3=
           27  :     3    =               себебі  9х3=
           30  :     3    =               себебі  10х3= 
ІІІ. Жаңа сабақ.
 
 
Мұғалім:
-Балалар, қазір жылдың қай мезгілі?
-Қазір күз мезгілі.
- Күздігүні қандай құбылыстарды байқайсыңдар? (Оқушылырдың жаубы)
-Құстар күн суытысымен қай жаққа ұшып кетеді? (Оқушылардың жауабы)
-Қандай жыл құстарын білесіңдер? (Оқушылардың жауабы)
 
 
Мұғалім:
-Жыл құстарының мекендеріне аман-есен ұшып баруларына көмектесеміз бе?
-Иә.
 
 
- Ендеше, аққудың көлден ұшып кетуіне көмек берейік. Ол үшін мына тапсырмаларды орындайық.
Оқулықпен жұмыс.
№1. Оқы және есепте.
Бөлінгіш 27 24 12 
Бөлгіш 3 3
Бөліндінің мәні 3 6 3 
 
Көбейткіш 2 9
Көбейткіш 3 3 7 
Көбейтіндінің мәні 18 18 21 
 
№2. Берілген тапсырмаларды ауызша орындаңдар.
а) Аптада 6 оқу күні бар. Екі аптада неше оқу күні бар? Үш аптада ше?
ә) Кітаптың 12 беті бар.Ернар күніне бірдей беттен оқып, кітапты 3 күнде бітірді. Ернар күніне неше беттен оқыды?
б) Алмас демалыс лагеріне барды. Ол онда 2 апта және тағы 4 күн болды. 
Ол лагерде барлығы қанша күн болды?
в) 5 тәрелкеге 15 алмұрт тең бөлініп салынды. Содан кейін әрқайсысына 
2 алмадан салынды. Әр тәрелкеге қанша жеміс салынды? 
  
- Балалар, қараңдаршы, қарлығаш ұшып келе жатып айдаһарға кез болды. Айдаһардан құтылуына көмектесейік. Ол үшін мына тапсырмаларды  орындап жіберейік.
№3. Қысқаша жазылуы бойынша есептер құрастыр және оны шығар.
а) Сатып алынды – 3 кг-нан                ә) Жасыл – 3 кг-нан
                                           4 банка                                    5 банка
         Пайдаланылды – 5 кг                                 Қызыл – 6 кг
          Қалды - ?                                                     Барлығы - ?
 
№4. Өрнектерді пайдаланып, тура теңдіктер мен теңсіздіктер  құрастырыңдар.
      55 + 45          4 х 2        26 + 33         80 – 56
       8 х 3        39 + 61         7 х 3              15: 3 
 
Сергіту сәті.
-Балалар,  біраз тапсырмаларды орындап, шаршап қалғандаймыз. Орнымыздан тұрып жаттығу жасап жіберейік.
Қане, қанат жаяйық,
Ұшқан құсқа ұқсайық.
Ұшып-ұшып алайық,
Орнымызға қонайық. 
-Балалар, ұшып келе жатқан қараторғайлар биік тауға кездесті.
 Осы таудан асып кетуіне көмектесейік. Ол үшін мына тапсырманы орындайық.
  
№5. Теңдеулерді шешіңдер.
27: с = 9                          в: 3= 7                     24: у = 3
-Балалар, шағала көлден акуланы көріп ұша алмай отыр. Көмектесеміз бе? Ұшып кетуі үшін  мына тапсырмаларды  орындап жіберейік.
 
     
 
«Кім тез ойлайды?» ойыны
Өрнектерді салыстыру.
  7х3   *  60+120                          25    *  6 х 3
 205   *   3х9                               150  *    27:3
  200   *  65+135                         500  *   3х8
 4 52   *  600 - 440                       35    *  6 х 3
   30    * 10 х 3                             30    * 3 х 10
8 х 3  *   8 + 16                           270  *   3 х 5 
30-ға дейінгі сандардың ішінен 3 - ке бөлінетіндерін теріп жазыңдар. 
1,2,3,4,5,6,7,8,9,10,12,14,15,17,18,21,23,24,26,27,30.
 
-Балалар, сендер құстардың мекендеріне аман-есен жетулеріне үлкен көмек жасадыңдар. Олар сендерге риза болып мына өлең жолдарын айтып барады:
Қош бол, өскен жеріміз,
Айдын- шалқар көліміз.
Аман болып тұрыңдар,
Қамқор болған еліміз.
Қаһарлы қыс өткенде,
Қайтып келіп көктемде,
Күнде думан құрамыз,
Күн шуағын төккенде.
Қош бол, өскен жеріміз,
Айдын-шалқар көліміз! 
 
ІҮ. Қорытынды.
Ү. Бағалау.
ҮІІ. Үйге тапсырма:   № 6 69-бет.

Соңғы жарияланған материалдар тізімі
3-ке көбейту және бөлу кестесін пысықтау.
5- ке көбейту және бөлу
Разрядтан аттап жазбаша көбейту, бөлу.
Жазбаша көбейту және бөлу. Қайталау
Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу. Өткенді пысықтау.
6-ға көбейту және бөлу кестесі
Ойынмен өткізілген үлгі сабақ
2-ге көбейту және бөлу кестесін қайталау
Бөлу амалына берілген бір амалмен шығарылатын есептер
8 ге көбейту және бөлу
Бөлім: Уроки / Математика | Көрсетілім: 2474 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык