Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бөлім: Уроки / Математика |
Көрсетілім: 2005 |
|
|
|
Қосындыны санға әр түрлі тәсілмен бөлу
Сабақтың тақырыбы: Қосындыны санға әр түрлі тәсілмен бөлу
Сабақтың мақсаты:Есептер шығару. Қосындыны санға әртүрлі тәсілмен бөлуді түсіндіру, үйрету. Есеп шығаруды меңгерту. Шығармашылық тапсырмалар орындау, ой-өрісін,зейінін, өз бетінше шешім жасау, ойын қорытындылап, сөзбен жеткізуге, ауызша есептеу, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Шапшаңдыққа, ойшылдыққа тәрбиелеу.
Көрнекілігі: Ойын, логикалық есептер, тапсырмалар, суреттер.
Пәнаралық байланыс: әдебиеттік оқу, дене шынықтыру.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
Күлімде күн, күлімде...
Үй тапсырмасын тексеру
х∙7=330-274 502+a=1000-98
х∙7=56 502+a=902
х=56:7 a=902-502
х=8 a=400
8∙7=330-274 502+400=1000-98
56=56 902=902
х∙30=365+536 x:4=100-22
x∙30=900 x:4=78
x=900:30 x=78∙4
x=30 x=312
30∙30=365+535 312:4=100-22
900=900 78=78
Өткенді пысықтау
«Күнді бұлттан қорғау» ойыны
Күннің бетін бұлттар басып тұрады. Күнді бұлттан қорғау үшін бұлттардың тапсырмасын орындаймыз.
(оқушылар 3 топқа бөлініп, бұлттардағы амалдарды ауызша есептеп түсіндіреді)
Ауызша есептеулер
1 бұлт 2 бұлт
45:15= 3 23∙3=69
36:12=3 41∙3=123
99:33=3 32∙2=64
42:21=2 24∙2=48
48:24=2 16∙3=48
3 бұлт
424:2=212 804:4=201
936:3=312 903:3=301
426:2=213
Көркем жазу
9,4,2 цифрларынан ең кіші және ең үлкен үш таңбалы сандар құрастырып жаз
942 249 942-249=693
963 369 963-369=594
954 459 954-459=495
Әртүрлі тәсілмен есептеп шығар.
№ 2
(45+15) ∙5=60∙6=300
45∙5+15∙5=225+75=300
(180+140):2=320:2=160
180:2+140:2=90+70=160
№ 3
а)9 қорапқа - әрқайсысы 15 данадан
Сонша қорапқа - әрқайсысы 18 данадан
1 күнде-?
9∙15+9∙18=135+162=297
(15+18) ∙9=33∙9=297
Жауабы: 1 күнде қораптарға 297 машина салынды.
ә) Ауызша
1 күнде -11 және 19 бөлшек
5 күнде-? бөлшек
(11+19) ∙5=30∙5=150
11∙5+19∙5=55+95=150
Жауабы: 5 күнде 150 бөлшек жасады.
№ 4
Амалдарды орында:
896:2-672:4+(1000-703)=567
438-168=240
240+297=567
(234∙4-918:3)+(870-573)=927
936-306=630
630+297=927
Сергіту сәті
Оң қолымда бес саусақ,
Сол қолымда бес саусақ.
Беске бесті қосқанда
Боладыекен он саусақ.
Жаза-жазасауағым
Әлсіредішаршады.
Оңға, солға бұрамыз,
Сосынқайтажазамыз.
№ 5
а) Қабырғалары 43 см болатын шаршы сыз, оның периметрін тап
43см=4см3мм
Р=4см3мм+4см3мм+4см3мм+4см3мм=17см2мм (16см12мм)
Р=4см3мм∙4=17см2мм
ә)Қабырғалары 32 мм және 27 мм болатын тіктөртбұрыш сыз.
Р=32мм+27мм+32мм+27мм=118мм=11см8мм
(32мм+27мм) ∙2=11см8мм
17см2мм-11см8мм=54мм=5см4мм
Шаршының периметрі артық
№7
7²+60=7∙7+60=109
5²+125=5∙5+125=150
9²-25=9∙9-25=56
10²-82=10∙10-82=18
№8
Әжей бисквитті пирожный пісірді. Ол оның төрттен бір бөлігін шоколадпен безендірді. Қалған пирожныйдың үштен бір бөлігін жаңғақпен әсемдеді. Одан қалған пирожныйдың жартысын жемістермен және қалған 15 пирожныйды көпіршітілген қаймақпен безендірді. Әжей барлығы неше пирожный пісірді? (16 пирожный)
М: Күн шуағын бұлт торлағанда....Б: Ренжідім, туһ!
М: Құрбыларым қателескенде....Б: Киідім, и-и!
М: Тақтаға шықпай қалған сәтте...Б: Ашуландым, эх!
М: Тапсырмаларды мүлтіксіз орындап, білімді тереңдеткен кезде...Б: Қуандым, ия!
Сабақты қорытындылау
Бүгінгі сабақта не ұнады?
Қандай тапсырмалар болды?
Үйге тапсырма: №2-3баған,№4-2баған
Сабақ аяқталды
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |