Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Құрмалас сөйлемді, сөз құрамын қайталау


Құрмалас сөйлемді, сөз құрамын қайталау

Құрмалас сөйлемді, сөз құрамын қайталау

Қарағанды облысы  Нұра ауданы  Майоровка ауылы

Киров  орта мектебінің  қазақ тілі пәнінің  мұғалімі

Кусаинова Динара Бекбулатовна.

Қысқа мерзімді  сабақ жоспары

Пәні: Қазақ тілі

Лексикалық тақырыбы: Қаныш Сәтбаев-Қазақ Ғылым академиясының тұңғыш президенті

Грамматикалық тақырыбы: Құрмалас сөйлемді, сөз құрамын қайталау

Сыныбы: 9 орыс

Оқушы саны: 10 оқушы

Сынып бөлмесі: Қазақ тілі №3

Сабақтың мақсаты: Ғалым, Қазақстан Ғылым академиясының академигі, тұңғыш президенті Қ.И.Сәтбаев туралы түсіндіру арқылы, оқушыларды сыни  тұрғыдан ойлауы  арқылы танымдық, білімділік деңгейін көтеру, ақпараттық-коммуникациялық технологиямен  қолдануды жетілдіру.

Әдіс –тәсілдері: Топқа бөлу, диалогтық әдісі,  Венн диаграммасы, Ментальды карта, талдау-жинақтау.

Қолданылған модуль: «Оқытуда ақпараттық-коммуникациялық  технологияларды пайдалану», «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауды үйрету

Сабақтың барысы:

Уақыты

Жоспар мазмұны

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың

іс-әрекеті

Ре сурстар

2 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

  1. Сыныпты  тізім бойынша түгелдеу.
  2. Оқушыларды сабаққа ұйымдастыру

 

 

  1. Оқушыларды сабаққа ұйымдастырады.
  2. Оқушыларға 1-2-ге санауды ұсынып, екі шағын топқа бөледі.
  3. Санау арқылы екі шағын топқа  бөлінеді.1-топ «Білім»,

2-    топ  «Ғылым»

Сабаққа белсенді қатысып отырады.

 

5 мин

Мотивациялық кезеңі.

  1. Өткен модульдар бойынша сөзжұмбақ шешу.
  2. Мұғалім өткен  тақырыптар  бойынша сұрақ қояды.

Қорытындысын  жасап, жаңа тақырыпқа шығады.

Сөзжұмбақты интерактивті тақтада толтырады.

  1. Киіз үйдің ағаш элементтерінің бірі.
  2. Отырар қаласында туған, өзі ғалым, философты ата
  3. Ұлдың баласы
  4. Шоқанның әкесі
  5. Әнұранның музыкасын жазған композитордың  аты
  6. Шоқанның туған жері
  7. Зере Абай ақынның кімі?
  8. Тұңғыш қазақ мектебін ашқан кім?
  9. Абайдың шын аты кім?
  10.  Ірі ғалым, саяхатшы, суретші, тарихшы, кемеңгер ойшыл азаматтың аты?
  11.  «Қырық мысал» аударма жинағының авторы.
  12. «Абай жолы» романын жазған жазушы.

Сөз жұмбақ ин тер активті тақта.

(флипчарт)

5 мин

5 мин

5 мин

6 мин

Операциялық орындау кезеңі.

  1. Жаңа тақырып «Қаныш Сәтбаев» өмірбаянын түсіндіру.

 

  1. Мәтінді аудару

 

 

  1. Диалогпен жұмыс

 

  1. Сөздерді құрамына қарай талдау
  1. Венн диаграмасын құрау

Ой қозғау.

Сөзжұмбақта қандай азаматтың аты-жөні шықты?

Интерактивті  тақтада Қ.Сәтбаевтың өмірбаянын түсіндіреді.

1-тапсырма.  94 -бет

  1. Мәтіннің аудармасын тексереді.

2-тапсырма.  Мәтін бойынша диалог құрау.

 

Грамматикалық тапсырма.

3-тапсырма. Ұйымдастырушы, мектебінің, техникалық-сөздерін құрамына қарай талдатып, жаздыру.

 

 

4- тапсырма

Салалас және құрмалас сөйлемді салыстыру,

Венн диаграммасымен  қорғатады.

ҚАНЫШ  СӘТБАЕВ.

  1. Тақтадан өмірбаянын оқиды, аударады.
  1. Жаңа сөздерді сөздіктен іздеп тауып, меңгереді.  Мәтінді орыс  тіліне аударады.

 

 

  1. Топпен   пікірлесіп,  мәтін бойыншадиалог  құрастырып, оқиды.

 

  1. Берілген  үлестірмелі  қағаздағы сөздерді құрамына қарай талдап, дәптерге жазып алады.

 

 

  1. Сабақтас құрмалас пен Салалас құрмалас сөйлемдерді салыстырады  Венн диаграммасы түрінде   ватман бетіне түсіріп, түсіндіреді.

ин тер активті тақта (флипчарт), Қ.Сәтбаев портреті.

сөздік, , оқулық, дәптер

дәптер, қалам, сөздік.

үлес тірмелі  қағаздар

 

ватман, түрлі түсті маркерлер

3 мин

Қорытындылау .

 

Қаныш Сәтбаев  жөнінде сұрақтар қою

Оқушыларға сұрақтар қояды Ментальды картаны ұсынады.. Қайда туды? Қай жылы туды? Қай жылы дүние салды? т.б.  қорытындысын шығарады.

Мәтін бойынша алған білімдеріне байланысты сұрақтарға жауап беріп, топтастырып, тақтаға жазып отырады.

ин терак тивті тақта

(флипчарт)

2 мин

Үй тапсырмасы.

 

  1. Қ.Сәтбаев туралы әңгімелеу.
  2. 2 сөйлемге синтаксистік талдау.

Үй тапсырмасын жазып алады

күнделік

4 мин

Бағалау.

Топтар бағалау  парағы бойынша бір топ екінші топты бағалайды. Әр тапсырмаға баға қойып, ортақ бағасын хабарлайды.

Топ мүшелерібағалау парағы  бойынша қойылған  бағаларын алады.

бағалау парағы.

2 мин

Рефлексия кезеңі.

 

оқушылар суреттегі қай адам бейнесімен өзінді салыстырар едің? сабақтан кейінгі көңіл-күйін бейнеде көрсету.

сабақтан кейінгі көңіл-күйін бейнеде көрсетеді.

ин тер активті тақта. Әр түрлі бейнедегі  адамдар суреті, стике

БАҒАЛАУ   ПАРАҒЫ

«____________»  тобының оқушылары

сөзжұмбақ

1-тапсырма

мәтінді аудару

2-тапсырма диалог құрау

3-тапсырма

сөздерді құрамына қарай талдау

4-тапсырма

Венн диаграммасы

 қорытынды

 баға

1

 

 

 

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

 

 

3

 

 

 

 

 

 

 

4

 

 

 

 

 

 

 

5

 

 

 

 

 

 

 


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Қаныш Сәтбаев Қазақ Ғылым академиясының тұңғыш президенті эссе
Сәтбаев Қаныш Имантайұлы
Тұңғыш ғалымдар
Шоқан Уәлиханов – ғалым
Тұңғыш ғалымдар
Тәрбие. Сабақтас құрмалас сөйлем
Кезектес салалас
Мезгіл бағыныңқы сабақтас
Сабақтас құрмалас сөйлем
Абай Құнанбайұлы
Бөлім: Уроки / Қазақ тілі | Көрсетілім: 3196 | Қосты: Кусаинова Динара Бекбулатовна | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык