Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Мәшһүр Жүсіп Көпеев өлеңдері


Мәшһүр Жүсіп Көпеев өлеңдері

Мәшһүр Жүсіп Көпеев өлеңдері

Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі

Сарсенова Асель Алпысқызы

Павлодар облысы, Ақсу ауданы,

Сарышығанақ орта мектебі

Сынып:10 «б» Қазақ әдебиеті

Сабақтың тақырыбы: Мәшһүр Жүсіп Көпеев өлеңдері

Сабақтың мақсаттары:

а) Білімділік: Мәшһүр Жүсіп Көпеев туралы мәлімет беріп,өлеңдерін талдата отырып,мазмұнын ашу.

ә)Дамытушылық:Топтажұмыс жасату арқылыоқушылардың   танымдық қызығушылығын,шығармашылық қабілетін, өзіндік ізденісін дамыту.

Оқушылардың ой тұжырымдарын, әдеби тіл байлықтарын, есте сақтау қабілеттерін, көркем сөз оқу шеберлігін дамыту.

б) Тәрбиелік: Жақсы мен жаманды ажырата отырып,жамандықтан аулақ жүруге,сабырлы болуға тәрбиелеу.

Сабақтың міндеттері: Зейін қойып тыңдау, мәнерлеп оқу, өнегелі білім алу.

Сабақтың түрі: Жаңа  сабақ

Сабақтың типі:Жаңа білімді меңгерту.

Сабақтың әдісі: Сұрақ–жауап, сатылай кешенді талдау,модульдік талдау,екі жақты күнделік,еркін жазу стратегиясы

Сабақтың көрнекіліктері: Слайд, үлестірмелі қағаздар, бағалау парағы,плакат

Пәнаралық байланыс:  қазақ тілі, әдебиет теориясы,өмірмен байланыс

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру кезеңі: 1.Амандасу,түгендеу.

2.Танысу.Балалар,бүгін мен, Сарсенова Асель Алпысқызы сіздерге сабақ өткіземін. Бүгін топпен жұмыс жасаймыз.Топ басшысын сайлаңыздар.Топ басшысы бағалау парағы бойынша өз тобының мүшелерін бағалап отырады.Әр тапсырма сайын топтан бір оқушыдан сөйлейді.

3.Білім туралы мақал-мәтел айтқызу арқылы оқушылардың назарын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын тексеру: Н.Орманбетұлының өлеңін жатқа айту,талдау.

Жаңа сабақ

1.Тақырыпты ашу.Слайдта көрсетілген сурет пен өлең жолдары арқылы ашу.

2.Сабақ мақсатын айтқызу.

3.Мәшһүр Жүсіп Көпеев туралы не білесіңдер?Оқушылар жауабы тыңдалады.

Қосымша мәлімет беру.Мәшһүр Жүсіп Көпеев туралы слайд көрсету.

Топпен жұмыс.Балалар,бүгін біз топпен жұмыс жасай отыра ,ақынның «Шайтанның саудасы», «Ғибратнама» өлеңдерін талдаймыз.

1-топ. «Шайтанның саудасы» өлеңі

2-топ . «Ғибратнама» өлеңі

1.Рөлге бөліп оқыту.

2.Өлеңге жоспар құру.

3.Модульдік талдау.

Өлеңнің тақырыбы:

Элементтері (кейіпкерлері):

Элементтердің қасиеттері:

Элементтер арасындағы байланыс:

Нәтиже:

4.Сатылай кешенді талдау.  

Өлең атауы

Шайтанның саудасы

Әдебиет тегі

Поэзия

Жанр түрі

Мысал өлең

Бунақ,буын

10-13буын,2-3 бунақ

Ұйқас

а-а-ә-а қара өлең және а-а-а-а шұбыртпалы ұйқас

Көтерілген мәселесі

әлеуметтік мәселе

Идеясы

Жақсылық пен жамандықты ажырата білу.

Әдеби теорялық ұғымдар (троп пен фигуралар)

 

Өлеңнің тәрбиелік мәні

Жамандықтан аулақ жүру.

 

Өлең атауы

Ғибратнама

Әдебиет тегі

Поэзия

Жанр түрі

Мысал өлең

Бунақ,буын

11-12буын,2-3 бунақ

Ұйқас

а-а-ә-а қара өлең және а-а-а-а шұбыртпалы ұйқас

Көтерілген мәселесі

әлеуметтік мәселе

Идеясы

Жақсылық пен жамандықты ажырата білу.

Әдеби теорялық ұғымдар (троп пен фигуралар)

Эпитет:

Теңеу:

Метафора:

Кейіптеу:

Өлеңнің тәрбиелік мәні

Сабыр сақтау

 

5.Екі топқа да өлеңнен антоним сөздер мен омоним болатын сөздерді теріп жазғызу.

6.Сабақты қорытындылау.Жеке-дара жұмыс.  Еркін жазу стратегиясы.

Тапсырма:шағын ой толғау жазу.

-Сіздің ойыңызша, Мәшһүр Жүсіп Көпеев өлеңдеріндегі көтерілген тақырыптар біздің қоғамда өзекті ме және Сіз оны шешу үшін қандай іс-әрекет  жасап жүрсіз?

7.Рефлексия: (мақсатқа оралу)

Менің көңіл-күйім өте жақсы.

!

Өмірде өзімнің керектігімді сезінемін.

!!

Көп нәрсе білдім,өмірде қолдануға тырысамын.

??

Менде көп сұрақтар бар.

Мен шаршадым.

 

8.Үй тапсырмасы:

1-деңгей.Мәшһүр Жүсіп Көпеевтің қалаған өлеңін жаттау

2-деңгей.Өлеңдерінен картотека теру. (Көркемдегіш құралдар).

3-деңгей.Оқушылардың қалаған өлеңіне сатылай кешенді талдау жасап келу.

9.Бағалау.Топ басшысы қорытындылайды.

Топ басшысы:___________

Оқушының аты-жөні

1

2

3

4

5

 

Қорытынды

баға

Толық орындаса - «5»

Толық емес - «4»

Жартылай орындаса - «3»

Мүлдем орындамаса – «0»

Резервті тапсырма:

Екі жақты түсіндірмелі күнделік.

Осы өлеңнің маған  әсер еткен шумағы

Неліктен?

 
Сейчас часто слив школьниц производится самими малолетками.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Мәшһүртану
Әнге сөз жазған-сәттерде
Ахмет Байтұрсынұлы «Ақын ініме»
Ахмет Байтұрсынұлы, Ақын ініме
М.Мақатаевтың шығармаларын қорытындылау
М.Мақатаевтың шығармаларын қорытындылау
Сүйінбай Аронұлы. «Жақсы мен жаман адамның қасиеттері»
М.Мақатаев "Қайырлы түн"
«Аты әлемге мәшһүр жазушы.Ілияс Есенберлин - 100 жыл»
«Аты әлемге мәшһүр жазушы.Ілияс Есенберлин - 100 жыл»
Бөлім: Уроки / Әдебиет | Көрсетілім: 31447 | Қосты: Сарсенова Асель Алпысовна | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык