Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Квадрат түбірдің анықтамасы. Квадрат түбірдің жуық мәндері


Квадрат түбірдің анықтамасы. Квадрат түбірдің жуық мәндері

Квадрат түбірдің анықтамасы. Квадрат түбірдің жуық мәндері

Сыныбы:

8 «А»

8 «Ә»

Мерзімі:

24.09.2014

24.09.2014

Сабақтың тақырыбы: Квадрат түбірдің анықтамасы. Квадрат түбірдің жуық мәндері

Сабақтың мақсаты: Оқушыларға квадрат түбір және оның жуық мәндері туралы жалпы түсінік беру

Сабақтың міндеттері:

  • Санның квадрат түбірі, арифметикалық квадрат түбір деген не екенін меңгерту;
  • Квадрат түбір белгісін, түбірдің жуық мәні нені білдіретіндігін, кез келген дәлдікпен арифметикалық квадрат түбірдің мәнін табу мүмкіндігін білдіру;
  • Өз беттерінше жұмыс жүргізулеріне мүмкіндік жасау;
  • Еркін сөйлеу дағдыларын қалыптастыру;
  • Оқушылардың өзара бір-бірін сыйлауға, құрметтеуге тәрбиелеу;
  • Тез ойлау қабілеттерін дамыту.

Сабақтың типі: жаңа білім беру сабағы

Сабақтың түрі: интерактивті сабақ

Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, оқу, түсіндіру, баяндау, талдау

Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, кеспе қағаздар

Сабақта қолданылатын технология: «СТО» технологиясы, АКТ

Сабақтың барысы:

Ұйымдастыру

І. Шаттық шеңбері «Жүректен-жүрекке!»

Құрметті, оқушылар, ортаға шаттық шеңберіне келіңіздер!  Менің мына қолымдағы жүректі бір-бірімізге жылы сөздер, тілектерімізді айтып, алдағы барлық сынақтардан сүрінбей өтетінімізге сенімді болып шеңбер бойымен айналдырып шығамыз. Бір-біріміздің айтылған  тілектерімізді қайталамайыз.

ІІ. Топқа бөлу

Кеспе қағаздарда сандар берілген, осы сандарды өз еріктерімен таңдап алады, сол бойынша топқа бөлінеді

І топ «Нақты сандар»

ІІ топ «Бүтін сандар»

Қызығушылықты ояту

Ынталандыратын сұрақ қою стратегиясын пайланып, оқушыларға топтар бойынша сұрақтар қою:

  • Нақты сандар жиыны деген не?
  • Бүтінсандар жиыны деген не?
  • Натурал сан деп қандай сандарды айтамыз?
  • Иррационал сан деген не?
  • Рационал сан деген не?

Мағынаны ажырату

  • Математиканы оқу барысында қандай амалдарды үйрендіңдер?

(қосу, азайту, бөлу, көбейту, дәрежеге шығару)

Топтарға мәтінді оқуға уақыт беріледі, әр оқушы өз бетінше тақырыпты оқып, топ ішінде талдайды.

Сұрақ қою және қайта сұрақ қою стратегиясы бойынша топтар бір-біріне қарам-қарсы сұрақтар дайындайды. Сұрақтар талданады түсіндірме жұмыстары жүргізіледі.

Есептер шығару

№20

  1.  дәлелдеуі: 5*5=25
  2. дәлелдеуі:1,8*1,8=3,24

І топ №20 (1,3,5)

ІІ топ №20 (2,4,6)

№21

Екі топқа ортақ тапсырма

7; 0,8; 11; 0,3; 1,6; 50; 60.

№23

І топ (1)

ІІ топ (2)

  1. 1,73205080756887≈1,7
  2. 2,23606797749979≈2,24

Ой толғаныс

Топпен зерттеу стратегиясы бойынша топтар ортаға тасталған кесте бойынша топтасып, сұрақтарға жауап береді

Сұрақ

Жауап

1

«Түбір» ұғымын енгізудің қажеті не?

Кейбір сандардың дәрежелерінің негізін табу үшін аса қажет

2

«квадрат түбір» мен «арифметикалық квадрат түбір» ұғымдарының айырмашылығы бар ма?

Айырмашылығы жоқ

3

а нақты санының кемімен алынған ондық жуықтауы бір мезеттен бастап бірдей болсын. Онда а саны рациоал сан ба, иррационал сан ба?

Периодты ондық бөлшек болады, сондықтан рационал сан

4

Егер а санының кемімен алынған барлық ондық жуықтаулары әр түрлі болса, онда а – иррационал сан деп тұжырымдауға бола ма? Жауабын мысалмен түсіндір

Иә.

Мысалы:

0,124561357 ≈0,12

0,124561357 ≈0,125

0,124561357 ≈0,1246

0,124561357 ≈0,12456 т.с.с

Үйге тапсырма

№22, 24

Бағалау

Топ ішінен топбасшысы сайланады. Бағалау парағына әр оқушының бағасын қойып отырады

Оқушының аты-жөні

Орындалған жұмыс түрі

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Сабақ барысында сұрақтарға жауап берді

 

 

 

 

 

 

 

 

2

Топтық жұмысқа қатысты

 

 

 

 

 

 

 

 

3

Есептер шығаруға ат салысты

 

 

 

 

 

 

 

 

4

Кесте толтыру сәтінде өз үлесін қосты

 

 

 

 

 

 

 

 

5

Барлық тапсырмаларда белсенділік танытты

 

 

 

 

 

 

 

 

6

Кітаппен жұмыс істеу барысында көмек көрсетті

 

 

 

 

 

 

 

 

7

Топ мүшелеріне өз көмегін берді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы ұпай саны:

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерийі

0-3 ұпай «3»

4-5 ұпай «4»

6-дан жоғары «5»

Кері әсер парағы

Бүгінгі сабақ туралы пікіріңізді төмендегі баллдық жүйемен бағалаңыз.

  1. Бүгінгі сабақ ұнады ма?

А) иә

Ә) жоқ

  1. Сабаққа беретін бағаңыз.
  2. Пікіріңіз, ұсынысыңыз

Сабақ аяқталды сау болыңыздар!

Сабаққа қатысып, ат салысқандарыңызға көп рахмет!!!


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
“Квадрат теңдеу түбірлерінің формулалары”
y= функциясы , оның қасиеттері және графигі
Арифметикалық квадрат түбірге есептер шығару.
Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері
Квадрат теңдеуді шешу
Толымсыз квадрат теңдеулер былай жазылады
Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері тақырыбына есептер шығару
Квадраттық теңдеу түбірлерінің формулалары
Квадрат түбірлері бар өрнектерді түрлендіру. Ашық сабақ
Квадрат теңдеулер және олардың түрлері
Бөлім: Уроки / Математика | Көрсетілім: 7737 | Қосты: Сулейменкулова Сабира Куанышбековна | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык