|
|
Адамның тұқым қуалаушылығын зерттеу әдістері. Адамның генетикалық әртүрлілігі.
Сабақтың тақырыбы: Адамның тұқым қуалаушылығын зерттеу әдістері. Адамның генетикалық әртүрлілігі.
Сабақтың мақсаты:
Мұғалімдер үшін: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер және биологияны оқытуда тиімді қолдану туралы көзқарастарын дамыту, қалыптастыру.
Оқушылар үшін: Адамның тұқым қуалаушылығын зерттеу әдістері. Адамның генетикалық әртүрлілігі туралы білімдерін қалыптастыру, генетикалық білімін практикада қолдана білуін анықтау, жаңа оқу материалдарын жүйелеп, талдауға мүмкіндік беру.
Сабақтың міндеті:
Білімділік:Оқушыларда медицина мен денсаулық сақтау үшін
генетиканың маңызы туралы білім жүйесін
қалыптастыру. Тұқым қуалайтын аурулар, олардың
түрлері мен алдын алу жұмыстары туралы білім беру.
Дамытушылық:Денсаулықтың генетикалық негіздері туралы
білімдерін тереңдете отырып ойлау қабілетін дамыту.
Осы тақырыптар арқылы оқушылар логикалық ойлауға, ойын
еркін жеткізуге, топпен жұмыс істеуге үйретіледі.
Тәрбиелік:Тұқым қуалайтын ауруларды зерттеу тәсілдерін және
олардың маңызын түсіндіре отырып салауатты өмір
салтын қалыптастыруға тәрбиелеу. Топпен жұмыс арқылы
оқушылар бірін-бірі сыйлауға, тыңдай білуге, алған білімдерін
өмірде қолдана білуге тәрбиеленеді.
Сабақтың типі: Жаңа білім қалыптастыру.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: топтық және жұптық жұмыс
Құрал-жабдықтар: Слайд-презентация, жазу құралдары, стикерлер, тест жұмысы орнатылған ноутбуктар.
Күтілетін нәтиже:
- Топта жұмыс істей білуі;
- Өз көзқарасын дәлелдеп, тұжырымдай білуі;
- Алған жаңа ақпараттарын тиімді, ұтымды қолдана білуі;
- «Генетиканың практикалық маңызы, денсаулықты сақтау» тақырыбы бойынша білімдерін жүйелеп және өмірде қолдана білуі.
Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңдері |
Сабақ кезеңдерінің сипаттамасы |
Уақыт |
I.Ұйымдастыру кезеңі. |
1.Сыныпта ынтымақтастық орнату үшін барлығы қол ұстасып, көршісіне тілек айтады. 2. Гүл күлтелеріндегі терминдер және символикалар анықтамасын айтып, сол бойынша екі топқа бөлінеді. 3. Сабақтың жүргізілу формасы анықталып, оқушылардың дайындығы тексеріледі |
1 мин
1 мин
1 мин |
ІІ. Мақсатқа бағыттап, ынталандыру |
Оқушылар сабақтың мақсатын анықтап, жұмыс барысымен танысады, топ мүшелерінің рольдері анықталады: «Модератор», «Спикер», «Суретші», «Таймер» т.с.с. |
1 мин |
IIІ. Топтық жұмыс |
Миға шабуыл. Интерактивті тақтадағы көрсетілген әдістердің сәйкестігін табу |
2 мин |
ІV. Топтық жұмыс. |
Суреттер сөйлейді. Берілген сурет бойынша адам генетикасын зерттеу әдісін сипаттайды, қорытындысын айтып, келесі спикер қорғайды. |
5 мин
1 мин |
V. Топтық жұмыс |
Әр топқа тапсырмалар беріледі, сол берілген тапсырманы топпен талдап, дайындалады (қосымша №1) Орталарынан бір спикер шығып, қорғайды. |
5 мин
3 мин |
VІ. Сергіту сәті
|
|
1 мин |
VІІ. Топтық жұмыс. Сын тұрғысынан ойлау |
Генетиканың маңызы және медициналық генетика тақырыпшаларын оқып талдайды, араларынан біреуі шығып екінші топ оқушыларына түсіндіреді. Келесі спикер шығып қорғайды. |
5 мин
3 мин |
VІІ. Жиынтық бағалау Критериалды бағалау Формативті бағалау |
Тест жұмысын орындау (қосымша №4)
Алдыларына берілген бағалау парағы бойынша өздерін бағалайды (қосымша №5) Жақсы, белсенді қатысқан оқушыларды смайлингтермен марапаттау |
5 мин
1 мин
1 мин |
VІІІ. Үй тапсырмасы.
|
§44 оқу, тест құрастыру |
|
ІХ. Рефлексия |
Сабақ бойынша инсерт толтыру (қосымша №6) Стикерлерге өздерінің алған бағаларын жазып, тақтадағы ағаш суретіне жақсы және өте жақсы ағаш басына, орташа ортасына, төмен баға алғандары діңіне сәйкесінше жапсыру |
2 мин |
Бағалау критерийлері:
№ |
критерийлер |
Жақсы білемін 3ұпай |
Орташа білемін 2 ұпай |
Аса түсінбедім 1 ұпай |
1 |
Адам тұқым қуалаушылығын зерттеу әдістерінің түрлері |
|
|
|
2 |
Әрбір зерттеу әдісін талдап салыстыра білемін |
|
|
|
3 |
Мысал келтіре аламын |
|
|
|
4 |
Генетиканың маңызы |
|
|
|
5 |
Медициналық генетика |
|
|
|
13-15 ұпай «5»
10-12 ұпай «4»
7-9 ұпай «3»
7-ден аз болса «2» бағасы қойылады
Инсерт
Не білдім |
Не үйрендім |
Не білгім келеді |
|
|
|
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |