|
|
Ауа райы. Ауа райы болжамы және оның мәні
Пәні: дүниетану
Сыныбы : 4 «Б»
Сабақтың тақырыбы: Ауа райы. Ауа райы болжамы және оның мәні
Сабақтың мақсаты: Ауа райы болжамы және оның мәнін түсіну
Міндеттер:
1. Адам өмірі мен ауа температурасының арасындағы байланыс жайында түсіндіру, ауа райын болжау не үшін қажет екендігін ұғындыру;
2. Өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын дамыту, уақытты үнемді пайдалана білуге дағдыландыру, топтық жұмысқа баулу; 3. Табиғатқа деген сүйіспеншіліктерін одан әрі дамыту; өзгенің де пікірін тыңдауға, мәдениетті сөйлеуге тәрбиелеу
Негізгі түсініктер : Оқыту оқушының бастапқы білімі мен дағдыларын назарға алып, оларды өрістетуді мақсат еткенде мәнді болады.
Күтілетін нәтиже:
- Адам өмірі мен ауа температурасының арасындағы байланыс жайында түсінік алып, ауа райын болжау не үшін қажет екендігі туралы ұғымдары қалыптасады;
- Ауа райын бақылап, оның күйін дұрыс анықтауға үйренеді;
- Өз бетімен жұмыс жасау дағдылары қалыптасады, топпен жұмыс істеуге, бірін-бірі тыңдай білуге үйренеді;
- Бірін-бірі және әркім өзінің білімін әділ бағалауға төселеді.
Сабақтың көрнекілігі: Презентация, суреттер, экран, проектор
Сабақтың барысы:
№ |
Сабақтың этаптары |
Жұмыс түрлері мен мазмұны |
Қолданылған модульдер |
Оқушының іс-әрекеті |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
1 |
Ұйымдастыру Тренинг Топқа бөлу. 5 минут |
. Оқушылар назарын сабаққа аудару. Жыл мезгілдеріне қарай топқа бөліну. Тренинг. «Жыл мезгілі». Жаз мезгілі- суға шомылып жүргендей, күз мезгілі - қолшатырдың астында келе жатқандай, қыс - қармен атысып, көктем-күннің жылуына қуанып тұрғандай қимыл көрсету |
Сабақтағы жаңа әдіс-тәсілдер.
Сыни тұрғыдан ойлау.
Талантты және дарындылық.
Көшбасшы- лық.
|
Оқушылар шеңбер бойына тұрып, Әр оқушы өзіне ұнайтын жыл мезгіліне байланысты қимыл көрсете отырып оз тобын табады. Әр топ мүшелері топ басшысын, бағалаушыны, тайм скиперді сайлайды. Топережесінқайталайды.
|
Сабақты бастай отырып, оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландырады Оқушыларды ұнайтын жыл мезгілдеріне қарай төрт топқа бөледі. Топ мүшелерін рөлдерге бөлу керектігін айтады. |
2 |
Үй тапсырмасын қайталау 7 минут |
Бүгін біз сіздермен ауа райы және оның болжамы жайлы сөз қоғамақпыз.. Алдымен осы ауа туралы не білдік, сол жайлы айтайық. Топтық жұмыс. Ауа-Жердің қорғаны. Ауаны қорғау. «Қыс» тобы. Ауа, ауаның маңызы. «Көктем» тобы Ауаның құрамы. «Жаз» тобы Ауа неден ластанады «Күз» тобы-Ауаны қорғау Қорытынды.
|
Сыни тұрғыдан ойлау.
Диалогтік оқыту. . Өзін және өзгені бағалау.
|
Әр топ кезектесіп берілген тақырып бойынша өз білімдерін ортаға салады.
Әр топтан бір оқушыдан шығып қорғайды |
Оқушылар- дың ауа жайлы не білетіндерін сұрайды.
Әр топқа жеке тапсырма береді.
Мұғалім оқушылардың сыни тұрғыдан ойлануына жағдай жасайды.
Үй тапсырмасын қорытындылайды |
3 |
Жаңа материалды түсіндіру. 7 минут |
Ауа райы. Ауа райы болжамы және оның мәні 1 Кітаппен жұмыс. Әр топ өзіне тиісті үзіндіні оқып, ортаға салады. «Қыс» тобы- Ауа райы деген не? Ауа райы болжамын кімдер жасайды? «Күз» тобы- Ауа райы қалай өзгереді? «Көктем» тобы- Ауа райы болжамын білу не үшін және кімдер үшін қажет? «Жаз» тобы- Ауа райын жергілікті белгілерге қарап болжау |
Талантты және дарынды Сыни тұрғыдан ойлау.
Көшбасшылық. Диалогтік оқыту.
Жаңа әдіс-тәсілдер
Өзін және өзгені бағалау.
|
Әр топ өзіне берілген сұрақ төңірегінде ақылдасады, ортақ пікірге келеді. Берілген уақыт біткен соң топтан бір оқушы жауап береді. Қосымша үйден дайындап келген мағлұматтарды ортаға салады. |
Әр топқа тапсырма береді.
Оқушылардың танымдық іс-әрекетін белсендіреді.
Жауаптарын қорытындылайды |
4
|
Сергіту сәті 2 минут |
Ауа райы жайлы мақалдар айту. |
Диалогтік оқыту. Жас ерекшелікті ескеру. Жаңа әдіс-тәсілдер. Талант және дарын.
|
Табиғат құбылыстары, ауа-райы жайлы жаттап келген мақал-мәтелдерін айтады, мазмұнын түсіндіреді |
Әр топқа мақал айтуды тапсырады. Қорытындылайды |
5 |
Жаңа материалды бекіту 7 минут
|
Әр жыл мезгіліне тән ауа райын сипаттау. Экрандағы көрсетілген шартты белгілер бойынша ауа райын айту
«Қыс» тобы Қыстың ауа-райын сипаттайды «Күз» тобы-Күздің ауа-райын сипаттайды «Көктем» тобы- Көктемгі ауа-райын сипаттайды «Жаз»- тобы –Жаздың ауа-райын сипаттайды. |
Оқу мен оқытудағы жаңа тәсілдер.
Топтық жұмыс. Сын тұрғысынан ойлау. АКТ пайдалану.
Диалогтік оқыту. Таланттылық пен дарындылық.
|
Топта талқылап, әр топтан бір оқушы өз жыл мезгіліне тән ауа райын сипаттайды.
Экрандағы шартты белгілер бойынша ауа райын айтады. |
Әр топқа тапсырма бере отырып, оқушылардың әр жыл мезгілдегі ауа райы ерекшеліктері туралы білімдерін, пікірлерін еркін ортаға салуына бағыт-бағдар береді.
|
6 |
Сабақты қорытындылау 9 минут |
1«Ауа райы. Ауа райының белгілері» слайдпен жұмыс
2 Ауа райының адам денсауылығына әсері жайлы айту (топтық жұмыс)
3 Қорытындылау. Ауа райы деген не екен? Ауа райының өзгеруін бақылап, болжам жасайтын кім екен? Ауа райын болжау қай мамандық иелеріне қажет? 4 Астана қаласы бойынша ауа райы болжамын ұсыну |
АКТ қолдану
Сыни тұрғыдан ойлау
Талантты және дарындылық Жаңа әдіс-тәсілдер.
Диалогтік оқыту.
Талантты және дарындылық
АКТ қолдану
|
Слайд мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді.
Интернет желісінен алған қызықты мағлұматтарын ортаға салады.
Сабақта алған жаңа білімдерін қорытындылайды, жүйелейді 1 оқушы Астана қаласы бойынша апталық ауа райын айтып береді |
Слайд көрсете отырып, сұрақтар қояды
Оқушылардың танымдық белсенділіктері мен ой-өрісінің дамуын бақылайды, өз ойларын толық жеткізе білуге мүмкіндік туғызады. Қорытынды сұрақтар қояды.
|
7 |
Үйге тапсырма 1 минут |
1 «Ауа райы болжамы және оның мәні » мәтінін оқу, мазмұндау. 2.Ауа райы туралы материалдар жинау.
|
Сыни тұрғыдан ойлау. |
Оқушылар күнделіктеріне үй тапсырмасын белгілейді. |
Үй тапсырмасын түсіндіре отырып береді. |
8 |
Бағалау. 5 минут Рефлексия 2 минут |
Әр топтың бағалаушысы тобындағы оқушылардың қолындағы фигураларды санайды, бағалайды, бағасын айтады. -Сабақ ұнады ма? - Егер сабақ өте жақсы өтсе – күнді, орташа өтсе – қарды, ұнамаса – жаңбырды көрсетеміз.
|
Бағалау.
Диалогтік оқу
Сыни тұрғыдан ойлау.
|
Топ бағалаушы-лары топ мүшелерінің қолындағы фигураларға қарап баға қояды.
Оқушылар смайликтерді көрсету арқылы сабаққа баға береді. |
Әр топтың бағалаушыларына сөз береді, пікір-лерін тыңдайды. Қорытынды баға қояды.
Әр оқушының пікірін тыңдайды |
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |