|
|
5-ке көбейту және бөлу.
Сабақтың тақырыбы: 5-ке көбейту және бөлу.
Білімді тиянақтау.
Сабақтың мақсаты: Балалардың ойлау қабілетін дамыта отырып, ойындар мен қызықты тапсырмалар арқылы білімін тиянақтау, бекіту, пысықтау, тексеру арқылы ойын түрінде балалардың қызығушылығын арттыру.
Сабақ дамыту-ғы: Баланың жан-жақты ойлауын, ізденуін дамыту, кеңейту, білімін практикада қолдана білуге дағдылау.
Сабақ тәрбиелігі: Ата-бабамыздаң нақыл сөздерін сүюге, ұлтжандылыққа, туған жерін, оның табиғатын аялауға тәрбиелеу.
Сабақ көрнекілігі: Плакаттар, суреттер, тест жұмысы, Веен диаграммасы.
Сабақ түрі: Ойын сабақ.. Қайталау
Сабақ барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аударту
- Үй тапсырмасын тексеру, бағалау 5-ке көбейту кестесін сұрау, бағалау. Доппен лақтыру.
- Жаңа сабақ.
3- топқа бөлемін
1- топ « Білгіштер »
2- топ « Алғырлар »
3- топ « Тапқырлар »
Әр топ өз ұранын айтады.
А) Отанымыздың болашағы үшін!
Б) Халқымыздың келешегі үшін!
В) Дарынды болып өсеміз!
Топтарға белгілер тапсыру
« Білгіштер » -
« Алғырлар » -
« Тапқырлар » -
Гистограммаға баға қоюшы ассистент сайланады.
Сабақ құрылымымен таныстырамын
- Үй тапсырмасы
- Мәселе есеп
- Сергіту минуты
- Алғыр ойыны
- Семантикалық карта
- Тест жұмысы
- Қалдықпен бөлу
Әр топтан 10 оқушы, сұрақ қою арқылы бағалау.
Сабақ көрнекілігі:
Үй тапсырмасы. Дәптермен жұмыс
1- топ
а) Сәуле дүкеннен 60 теңгеге картоп және одан 20 теңге артық бағаға сәбіз сатып алды. Сәуле сәбізге неше теңге төледі?
III- топ
б) Сәуле дүкеннен 60 теңгеге картоп және одан 20 теңге артық бағаға сәбіз сатып алды. Сәуле барлығына неше теңге төледі?
Тірек сызба.
Картоп – 60 тг Картоп -60 тг
Сәбіз ? – 20 тг. артық Сәбіз ? – 20 тг. артық
60+20=80 тг.төледі 60+( 20 + 60 ) = 40+80=120 тг.
Ж: сәбіз 80 тг. Ж: 120 тг төледі
Осы екі амалмен берілген есептерді салыстыру үшін « Сын тұрғысынан ойлау технологиясында » ой толғамы бойынша « Венн диаграммасын » қолданам.
I амал III-топ IV амал
Сергіту минуты
I- топқа. Бір дәптер 5 теңге тұрады
Осындай 7 дәптер неше теңге тұрады?
5.7 = 35 теңге 7 дәптер 35 теңге тұрады
II- топ. Егер бір дәптер 5 теңге тұрса, онда 35 теңгеге осындай неше дәптер сатып алуға болады?
35 : 5 = 7 дәптер
7 дәптер сатып алуға болады.
III- топ Бірдей 7 дәптер 35 теңге тұрады. Бір дәптердің бағасын тап.
35 : 7 = 5 теңге 1 дәптердің бағасы 5 теңге
Дәптермен жұмыс. Алғыр ойыны
1 қатар II III
5,20,35 10,30,45 15,25,40
а) 5 -ке кеміт а) 5-ке кеміт а) 5- кеміт
б) 5 есе кеміт б) 5 есе кеміт б) 5 есе кеміт
5-5= 5:5=1 10-5=5 10:5=2 15-5=10 15:5=3
20-5=15 20:5=4 30-5=25 30:5=6 25-5=20 15:5=5
35-5=30 35:5=7 45-5=40 45:5=9 40-5=35 40:5=8
Семантикалық карта стратегиясы.
“Кестелік көбейту және бөлу” тақырыбында семантикалық карта ұсынылады. 5>4
5. (2+4) |
30 |
25 |
40 |
3. (7-4) |
12 |
9 |
33 |
9.(8-4) |
45 |
40 |
36 |
7.(7-1) |
49 |
35 |
42 |
9. (8-3) |
54 |
45 |
56 |
6.(5+2) |
30 |
42 |
48 |
(17-10).7 |
49 |
42 |
35 |
(3+5).9 |
72 |
81 |
63 |
Әр топқа: Санды 5-ке бөлгенде қандай қалдықтар қалуы мүмкін?
I-топ II-топ III-топ
11:5=2 (қ 1) 13:5=2(қ3) 8:5=1(қ3)
16:5=3(қ 1) 14:5=2(қ4) 26:5=5(қ1)
9:5=1(қ 4) 24:5=4(қ4) 36:5=5(қ1)
Қорытындылау:
Тест жұмыстары
А) 5.7= 9.5= 8.4=
А) 30 а) 50 а) 40
Ә) 25 ә) 45 ә) 32
Б) 35 б) 25 б) 25
Б) 40:5= 45:5= 35:5=
А) 8 а) 5 а) 6
Ә) 9 ә) 7 ә) 7
Б) 7 б) 9 б) 4
В) Көбейту амалының бірінші компоненті қалай аталады?
А) Көбейткіш б) Көбейткіш в) көбейтіндінің мәні
Г) Бөлу амалының нәтижесі қалай аталады?
А) Бөлгіш б) бөлгіш в) бөліндінің мәні
Бағалау
Үйге 69 бет 7 есеп теңдеуді шешу 4-ін
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |