Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Ақмола бекінісінің салынуы


Ақмола бекінісінің салынуы

Ақмола бекінісінің салынуы

Cабақтың тақырыбы: §17  Ақмола бекінісінің салынуы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Сабақ барысында оқушылар қаланың салыну тарихы, оның саяси стратегиялық, экономикалық маңызы туралы әңгімелеп, Ақмола қаласының мәртебесіне тоқталып  толық мәлімет алады;

Дамытушылық: Оқушылар әр түрлі тарихи кезеңдердегі тарихи оқиғаларды салыстыра, логикалық ойлау машығын дамытып, тарихи материалдармен жұмыс біледі істеуге үйренеді;

Тәрбиелік: Туған жерге деген сүйіспеншілік, мақтаныш сезімі оянады, эстетикалық талғамы қалыптасады.

Сабақтың типі:  Жаңа сабақты меңгерту

Сабақтың түрі:   топтық жоба қорғау

Сабақтың әдісі: интерактивті

 

Сабақтың көрнекілігі:  постер-презинтация. Бейне фильм, карта

Сабақтың барысы:  І. Ұйымдастыру;

                           Топқа бөлу (Бозоқ ,Қараөткел,  Ақмола, Астана)

ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. Тест.

ІІІ. Жаңа сабақ.

                                  IV. Топтық жұмыс. Постер қорғау

                                   V. Бекіту. БББ кестесін толтыру.

                                  VI. Қорытындылау.

Ұйымдастыру. Оқушылар «Алып», «Ергежейлі» ойыны арқылы жинақталады, Сабақ тақырыбына сай суреттер арқылы  Бозоқ, Қараөткел,  Ақмола, Астана -4 топқа бөлінеді.

Топ басшылары сайланады.

Бағалау критерийі үлестіріледі.

Қызығушылығын ояту:

Мұғалім сөзі: «Бүгінгі күнді түсініп-түйсіну үшін де, болашақтың дидарын көзге елестету үшінде кешегі кезеңге көз жіберуіміз керек» -деп Елбасы Н.Ә.Назарбаев айтқандай тарихтың әр тарауына үңіле қараумыз керек, себебі әр бөлігінде ата-баба аманаты жатыр.Олай болса

Бүгінгі сабақтын «таразылап тарихты саралайық»атты бөліміне тоқталамыз

Әр оқушыға тест тапсырмасы беріледі. Өз-өзін бағалау. Жауабы, бағалау критерийі интерактивті тақтадан көрсетіледі

Үй тапсырмасы. Тест сұрақтары.

1. С.Датұлы старшын болған ру;  А) Адай   Ә) Жағалбайлы    Б) Байбақты   В) Беріш

2. С.Датұлы көтерілісінің негізгі қозғаушы куші;

 А) билер;         Ә) жұмысшылар;       Б) батырлар;    В) шаруалар;

3. С.Датұлы бастаған көтеріліс кезінде өлтірілген Кіші жүз ханы кім?

 А) Нұралы      Ә) Ералы             Б) Есім                     В) Айшуақ

4. «Сібір қазақтарының Ережесі»бойынша ауыл неше шаңырақтан тұрды?

 А) 30-40 шаңырақ   Ә) 15-25 шаңырақ  Б)  10-20 шаңырақ В) 50-70 шаңырақ

5. «Сібір қазақтарының Ережесі»бойынша болысқа кіретін ауыл саны;

     А) 18-20 ауыл;               Ә) 14-16 ауыл;                Б)   10-12 ауыл;            В) 15-18 ауыл.

6. «Сібір қазақтарының Ережесі»бойынша аға сұлтандарды сайлаушылар

 А)  билер;            Ә) халық;                Б) батырлар;              В) тек сұлтандар.

7. 1822 жылғы «Жарғы» бойынша қылмыстық істер қаралатын орган А) округтық басқарма;     Ә) облыстық басқарма;   Б) шекаралық комиссия;  В) аға сұлтан жиналысы.

8.  «Сібір қазақтарының Жарғысын» жасауға қатысқан болашақ желтоқсаншы

 А) Оболенский;  Ә) Басарин;     Б) Батеньков;      В) Лунин.

9. «Сібір қазақтарының Жарғысы» бойынша Қазақстанда құрылған әкімшілік жүйесі

    А) екі буынды;    Ә) үш буынды;    Б) төрт буынды;    В) бес буынды.

10. 1822 жылғы Ереже бойынша Орта жүз территориясы құрамына кірген генерал- губернаторлық.  А) Батыс-Сібір;        Ә) Орынбор;   Б) Түркістан;   В) Дала. 

Өзін-өзі бағалау.

Топ басшылары  бағалау парағына түсіреді.

 

ІІІ. Жаңа сабақ.

Сабақтың жоспары:

  1. Жаңа округ ашуға әзірлік;
  2. Ақмола округтік приказының ашылуы;
  3. Ақмола- аймақтық ірі сауда орталығы;
  4. Ақмолаға қала мәртебесінің берілуі.

БББ  кестесінің «білемін», «білгім келеді» бөлімдерін толтыру.

БББ кестесі   «Ақмола бекінісінің салынуы» кесте бойынша оқушылар «білемін», «білгім келеді» бөлімдері бойынша жұмыстанады, мәліметтер алынады.

Білемін

Білгім келеді?

Білдім

 

 

 

 

Бейнекөрсетілім көрсетіліп болған соң, 4 топқа тақырыптың 4 бөлімін бөліп беремін.

Сабақтың Талда. Талқыла. Түсіндір. (постер қорғау) бөлімі бойынша

Тапсырмалар беріліп, талданады.

Оқушылар оқып түсініктерін қағаз бетіне түсіріп,  баяндайды (тақырыпты қорғайды).

І топ   Жаңа округ ашуға әзірлік

ІІ топ  Ақмола округтік приказының ашылуы.

ІІІ топ  Ақмола –аймақтағы ірі сауда орталығы

IV топ  Ақмолаға қала мәртебесінің берілуі.

Бағалау.  «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

І топ – ІІ топты,   ІІ топ-ІІІ топты, ІІІ топ- IV топты,

 IV топ – І топты

V. Бекіту. БББ кестесін толтыру.

БББ кестесі  «Білдім» бағанын толтырады. Стикерге жазып кестеге орналастыру

VI. Қорытындылау.

 Рефлексия:  “Тазалық”

Тақырып бойынша алған керекті ақпараттарыңызды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар). Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар)

 

Бағалау парағы

Оқушының

 аты-жөні

Білу

(Үй тапсырмасы

тест)

Түсіну

(Жаңа сабақ)

Қолдану

(Постер қорғау)

Анализ

(Бекіту)

Синтез

(Қорытынды)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма беру:§17  Ақмола бекінісінің салынуы

Хронологиялық кесте құру

Целиноград, Астана туралы слайд жасау, қорғау


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Қазақтардың дәстүрлі мал шаруашылығы
Ұлы Жібек жолының пайда болуы, дамуы
Қазақстан тарихы сабағында Ақмола тарихын оқыту туралы
Ақмола бекінісінің салынуы мен дамуы
ХІХ ғ 80-90 жылдарындағы әкімшілік-аумақтық реформалар
Астана-Қазақстанның бас қаласы
Ақмола тарихы. Ақмола негізінің салынуы.
Ақмола тарихы. Ақмола негізінің салынуы.
Қазақстандағы хандық биліктің жойылуы.
Қазақстандағы 1867- 1868 жылғы әкімшілік реформа
Бөлім: Уроки / Тарих | Көрсетілім: 3609 | Қосты: Ахбулатова Майра Бериковна | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык