|
|
Мәтіннің құрылымы
Тақырыбы: Мәтіннің құрылымы
Мақсаты: Дұрыс құрылмаған мәтінді қайта құру арқылы ондағы сөйлемдердің байланысын көрсету.Мәтіннің бөліктері (басқы, ортаңғы,негізгі) ,соңғы (қорытынды) туралы ұғым қалыптастыру.
Сабақтың нәтижелері:
-Мәтіннің бөліктерін ажырата біледі;
-Мәтіндегі негізгі ойды таба біледі;
-Дұрыс құрылмаған мәтінді қайта құрастыра біледі.
Қолданылған модульдер: «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану», «Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқытуды басқару және көшбасшылық»
Әдіс-тәсілдер: «Миға шабуыл», «Кластер»
Уақыты |
Жоспар мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
10 минут
|
І. Кіріспе Психологиялық ахуал
Топқа бөлу. Мақсаты: ынтымақтастық қарым-қатынас орнату |
«Өрмекші, қоян, құмырсқа» ойыны Музыка ойнап тұрады, кезекпен құмырсқа, қоян, көбелек сөздерін айтамын..
Музыкамен билеп жүреді, байқатпай арқаларына стикерлер жабыстырамын. |
Балалар көбелек, қоян, құмырсқаны бейнелеп көрсетеді. Стикерлер бойынша топқа бөлінеді |
Ауызша: «Жақсы»
|
8 минут |
ІІ. Тұсаукесер «Миға шабуыл» Мақсаты: ой қозғау |
-Мәтін туралы не білесіңдер? Ойланып, ватманға жазыңдар |
Топта мәтін туралы білетіндерін жазады. 1 оқушы қорғайды. |
«Бас бармақ» |
20 минут |
ІІІ. Негізгі бөлім «Ой шақыру» «Араласып кеткен оқиғалар» Мәтін бір бет қағазға жазылады, бөлімдер бойынша бірнеше бөлікке бөлініп қырқылады. Ол бөліктер партаның бетіне орындарын ауыстырып, араластырып, жайылып қойылады. |
-Мәтіннің бөліктерін оқып, мазмұнына қарай тауып құрастырыңдар. Мазмұнын айтыңдар. -Әр бөлігіндегі негізгі ойды тауып, бір сөйлеммен жазыңдар. -Мәтіннің әр бөлігі қалай жазылады? -Мәтінде не туралы айтылған? -Мәтін неше бөліктен тұрады? -Әр бөлікте айтылған ой бірдей ма? –Мәтінге ат қой, -141-жаттығу -Мәтіннің тақырыбына сай келмейтін бөлікті алып тастап, мәтінді қайта құрастыр. -Мәтіннің бөліктері қалай жазылады? -Қандай сөйлемдер мәтін құрайды? 197-жаттығу Мәтінге жоспар құру Екі дос
«Әңгімені бірлесе жазу» стратегиясы Оқиға желісін анықтап алғаннан кейін, 1 - оқушы мәтіннің басталуын (кіріспе бөлім) жазады, 2 - оқушы болған оқиғаны жазады, яғни негізгі мәселеге тоқталады, 3 - оқушы мәтінді аяқтайды (қорытынды бөлім), 4 - оқушы оқиғаға өз көзқарсын білдіреді. |
Оқушылар осы мәтіннің бөліктерін оқып, мазмұнына қарай тауып құрастырады. Әр бөлігіндегі негізгі ойды тауып бір сөйлеммен жазады.
Әр бөлікті оқып, не туралы айтылғанын айтады.
Мәтінге жоспар құрады
Оқушылар әңгіме құрастырады. |
«Екі жұлдыз, бір тілек»
«Гүл, жарыпақ, жеміс» |
5 минут |
ІV. Қорытынды
|
«Иә,жоқ» тесті -Мәтін сөйлемнен құралады. -Мәтінге ат қоюға болмайды. -Мәтінді бөліктерге бөлуге болады. -Мәтіндегі сөйлемдер байланыспайды. -Әрбір бөлік азат жолдан жазылмайды. -Мәтінде бір тақырып болады
|
Балалар «Иә», «Жоқ» деп жауап береді |
|
2 минут |
Рефлексия: Мақсаты: Оқушыларға рефлексия жасату |
|
Әр суретке сәйкесөз аттары жазылған стикерлерді іледі |
|
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |