|
|
Жүгіру, секіру элементтері бар эстефеталық ойындар.
Сабақтың тақырыбы: Жүгіру, секіру элементтері бар эстефеталық ойындар.
Сабақтың мақсаты:
1.Дененің жылдамдық, ептілік, иілгіштік, төзімділік күш
сапалық қасиеттерін дамыту.
2.Дене даярлық сапасын арттыру. Дене тәрбиесі мәдиенеті мен
гигенасын дамыту.
3.Ойын арқылы дене жүктеме жаттығуларын үйлестіру.
Өтілетін орын: спорт зал.
Керекті құрал – жабдықтар:секіртпе, гимнастикалық орындық, доптар, белтемір, эстафеталық таяқша, белгі кубиктер, үстел тенниесі шариктері.
Ұйымдастыру кезеңі:
-Техникалық қауіпсіздік ережелерін еске түсіру.
-Керекті жабдықтар мен керекті заттардың дұрыстығын тексеру.
-Оқушылардың спорттық киіміне, сабаққа қатысуына мән беру.
Сабақтың мазмұны |
Уақыт |
Әдістемелік нұсқалар мен ескертулер |
|||||||||
Дайындық бөлімі 10-15 минут Сынып оқушыларын сапқа тұрғызу, мәлімдеме қабылдау, сәлемдесу. |
1 |
Оқушылардың спорттық киіміне, сабаққа дайындығына мән беру. |
|||||||||
Өтілетін сабақ тақырыбы мен жаттығулар ретімен танысу. |
1 |
Қысқа, нұсқа түсінікті етіп баяндау. |
|||||||||
Саптық жаттығу элетенттерін қайталау; |
30 |
Саптағы пәрмен бойынша саптық элементтерді қайталау. |
|||||||||
Орынында оңға, солға бұрылу, кері айналу; |
30 |
Денені тік ұстау. Саптық элементтерді дұрыс орындалуын қадағалау. |
|||||||||
Секіре оңға,солға бұрылу; |
30 |
Секіре орындау. |
|||||||||
Сапқа тұру жаттығу ойындары. |
1 |
Белгі бойынша орын ауыстыру, қайта сапқа тұру. |
|||||||||
Жүру бағытында орындалатын жаттығулар: |
|
|
|||||||||
А)екі қолды жоғары көтере, аяқтың ұшымен жүру. |
30 |
Денені тік ұстау, жоғары созылу. |
|||||||||
Б) қолды белге, аяқтың өкшесмен жүру. |
30 |
|
|||||||||
В) қолды белге, жартылай отырып жүру. |
30 |
|
|||||||||
Г) сызық бойынша шапшаң бағыт өзгерте жүру. |
30 |
Көрсетілген сызық бойымен шапшаң жүру. |
|||||||||
Жүгіру бағытында орындалатын жаттығулар: А)жеңіл жүгіру |
3 рет айналу |
Бір қалыпты жүгіру |
|||||||||
Б)аяқты алға сермеп тізені көтере жүгіру |
30 |
Екі қолды алға соза тізені жоғары сілтей жүгіру |
|||||||||
В)аяқты артқа сермеп жүгіру |
30 |
Екі қолдың алақанын сыртқа қарай қойып жүгіру |
|||||||||
Г)оң иық және сол иықты алға бере серпіле жүгіру. |
30 |
Оң бүйір және сол бүйірді алға бере жүгіру |
|||||||||
Д)бағыт өзгерте жүгіру |
30 |
Дигональ бойынша жүгіру |
|||||||||
Ж)екпіндей келе үдете жүгіру |
30 |
Мұғалімнің пәрмені бойынша жүгіру |
|||||||||
З)екпіндей келе серпіле секіру |
30 |
Үш адым жасай серпіле жүгіру |
|||||||||
Жай жүріп демді қалпына келтіру. |
30 |
Тыныс алуды реттеу жаттығулары |
|||||||||
Жалпы дамыту жаттығулары: |
5 |
|
|||||||||
Н.Т. екі қолды белде 1-2басты оңға, солға бұру 3-4 артқа алға иілу |
4 рет |
Кеудені түзу, тік ұстау. |
|||||||||
Н.Т. екі қолды иыққа 1-2 алға айналдыру 3-4 кері айналдыру |
4 рет |
Иық бұлшық еттеріне жаттығулар. |
|||||||||
Н.Т. оң қолды жоғары көтере, ауыстыра серпілу 1-2 оң қол серпілу 3-4 сол қол серпілу |
4 рет |
Серпіле қолды ауыстыра орындау. |
|||||||||
Н.Т. екі қолды кеуде тұсына қойып алға және жанға 4 рет серпілу |
4 рет |
Денені тік ұстау, қолы түзу ұстау. |
|||||||||
Н.Т. қол белде, белді оңға қарай 4 рет, солға қарай 4 рет айналдыру |
4 рет |
Толық орындау. |
|||||||||
Н.Т. оң қолды белге, сол қолды жоғары көтеріп, 1-2 оңға қарай иілу; 3-4 солға қарай иілу; |
4 рет |
Қолы ауыстырып мүмкіндігінше төмен иілу. |
|||||||||
Н.Т. екі қол белде 1-2 алға қарай иілу 3-4 қайта оралу. |
4 рет |
|
|||||||||
Қол тізеде, ішке қарай 4 рет, сыртқа 4 рет айналдырамыз |
4 рет |
Толық айналдыру |
|||||||||
Аяқ алша ашамыз 4 рет сол аяққа отырамыз, 4 рет оң аяққа отырып -тұрамыз. |
4 рет |
Жартылай отырып, қайта бастапқы қалыпқа оралу |
|||||||||
Н.Т. отырып – тұру жаттығулары: 1-2 қолы алға созу 3-4 қолды желкеге қою. |
4 рет |
Толық отырып – тұру. |
|||||||||
Н.Т. оң аяқпен 10 рет секіру, сол аяқпен 10 рет секіру, қос аяпен 10 рет секіру. |
4рет |
Серпіле секіру. |
|||||||||
Тыны алуды реттеу жаттығулары. |
4рет |
|
|||||||||
Негізгі бөлім (25-30минут) |
|||||||||||
1.Кім жылдам? Секіртпемен жүгіру.
|
2рет
|
1-оқушы секіртпемен секіре белгіні айнала қайта оралады, 2-оқушы жалғастырады. |
|||||||||
2.Кенгуру сайысы.
|
1рет
|
Допты аяқтың ортасына қысып секіріп барып келу. |
|||||||||
3.Болото.
|
1рет
|
Екі оборучты кезек-кезек жылжытып барып келу. |
|||||||||
4.Мергендер.
|
2рет
|
Боскетбол добымен барып, сақинаға допты салып кері келу. |
|||||||||
5.Жұптасқан ұстаушылар. |
1рет |
Төрешінің белгісі арқылы топ мүшелері |
|||||||||
|
|
екеуден жұптасып белгіленген жерге жүгіріп барып, кейін қайтады.
|
|||||||||
6.Шығыршық тасы.
|
1рет
|
Төрешінің белгісі бойынша топ басшысы шығыршықпен белгіленген жерге топ мүшелерін біртіндеп тасып кейін қайтады, соңғы ойыншыны апарып, барлығын бірдей алып келеді. |
|||||||||
7.Асқабақ ойыны. |
1рет |
Допты шығыршық арқылы домалатып алып жүру. |
|||||||||
Қорытынды бөлім |
|||||||||||
Оқушылар сапқа тұру, қорытындылау. Сыйкырлы сандар.
1.10-Paint- дегенміз не? Не үшін қолданылады?) |
|
Денені тік ұстау. Саптық элементтерді дұрыс орындалуын қадағалау.
(сурет салуға, схема жасауға арналған программа) |
|||||||||
2.20-Қысқа қашықтыққа жүгіру қай сөреден басталады? |
|
(төменгі)
|
|||||||||
3.30-Эстафеталық жүгіру қай сөреден басталады? |
|
(төменгі)
|
|||||||||
1.20-Дұрыс бөлшек дегеніміз не?
|
|
(алымы бөлімінен артық болатын бөлшек) |
|||||||||
2.30-Дауысты дыбыс нешеге бөлінеді? |
|
(2)
|
|||||||||
3.10-Жер шарында неше мұхит бар? |
|
(4) |
|||||||||
1.30-Жер шарында неше материк бар? |
|
(6) |
|||||||||
2.10-Эстафеталық жүгіруді қалай түсінесің? |
|
(4 адамнан құралған команданың өздеріне тиісті жүгіру бөлігін кезек пен жүгіруі) |
|||||||||
3.20-Эстафеталық жүгіруде эстафета таяғын қай қолмен береді?
Сабаққа қысқаша талдау жасау, бағалау. Үйге жүктеме тапсырма беру. |
|
(сол қолмен)
Жіберілген, қателіктермен кемшіліктерді айту.
|
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |