Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Алтын балық


Алтын балық
Сабақтың тақырыбы: Алтын балық
Сабақтың мақсаты,міндеттері:
Оқушыларды мәтінмен,мазмұнымен таныстыра отырып,негізгі ойды ұғындыру.
Оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын дамыту,шығармашылықпен жұмыс істеуге өз ойларын тұжырымдап,жеке топта жұмыс жасау.Көп ізденуге,дәлелді сөйлей білуге үйрету.Ата-ананы,үлкенді сыйлауға,жақсы көруге баулу.
Сабақтың түрі:
1.Дамытушылық сабақ.
Сабақтың әдіс тәсілдері:Сын тұрғысынан ойлауын дамыту технологиясы.
1.Топтау стратегиясы.
2.Түртіп алу стратегиясы
3.Бес жолды өлең 
4.Салыстыру, зерттеу
5.Кубизм стратегиясы.
6.Инсерт стратегиясы
Сабақтың көрнекілігі: Ж.Әлмашев туралы анықтама,балықтардың суреттері,аквариум.
Пән аралық байланысы:Дүниетану,бейнелеу,өзін-өзі тану,қазақ тілі.
Сабақ барысы:
І Ұйымдастыру кезеңі
Шаттық шеңбері
Қайырлы таң,қайырлы күн!
Сәлеметсіз бе?Амансызба?
Бәріміз күндей жарқырайық.
Бәріміз тату дос болайық.
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау
Балалар үйге қандай тапсырма берілді?
-М Дүйсеновтың «Мен қалай торғай болдым»
мәтіні берілді.-
«Шіркін,егер мен... болсам» тақырыбына шағын эссе(арманыңды) жазу.
-Жазған армандарын 4-5 оқушыға оқыту.
-Үй тапсырмасын пысықтау мақсатында сұрақтар қою.
Адам қалпында қалғысы келеді Торғай болғысы келеді
 
 
-Балалар, сіздер қалай ойлайсыздар?
-Өздеріңе Әділдің қайсысы жақсы, ұнамды,ұнамсыз мінезі әсер қалдырды?
-Сенің де торғай болғың келеме? Неге? 
-Олай болса балалар біз адам болып қалуымыз керек екен.
-Көрдіңдерме Әділдің анасы баласына нанады алып қойды.
-Мынаны Әділіме қояйыншы,-дейді.
-Анамызды ренжітпейік, қуантуға тырысайық.
-Бұл дүниеде балаға өз анасынан артық адам жоқ.    
-Ендеше , балалар бүгінгі сабағымызда аналар тақырыбына байланысты . 
Жаңа сабақ
І.Қызығушылықты ояту.
Жұмбақ шешейік.
 
Шаңқ-шұңқ еткен үні жоқ,
Сусыз оның күні жоқ.
Жүріп кетсе соңында,
Қалып жатқан ізі жоқ. Бұл не?(Балық)
-Балалар, дұрыс шештіңтер. Бүгін біз Ж.Әлмашевтің  «Алтын балық» мәтінін оқимыз.
Балықтар- негізінен судағы тіршілікке бейімделген жануар.Жүзу жағынан олар өзге жануарлардан асып түседі.
Балықтар өкпе арқылы емес, желбезек арқылы тыныс,дем алады.Желбезек арқылы балықтарға суда араласқан оттегі түседі.
Жануарлар мен жәндіктер жерде және суда тіршілік етіп көбейсе, ал балықтар тек қана суда тіршілік етіп көбейеді.Балықтардың 22000-нан астам түрі бар деп есептеледі. 
ІІ.Мағынаны ашу .
Оқулықпен жұмыс.
Түртіп алу жүиесімен жұмыс.
   «Не тілесеңде орындайын, тек суға жіберші»-дейді.
-Ғажап қой ! Не тілесем екен......
-Сонымен , мәтінді тізбектеп оқимыз.
-Іштей оқимыз.
-Не түсіндік?
-Өз ойымызды ортаға салайық.
-Дұрыс, балалар мен сіздердің пікірлеріңізге толықтай қосыламын.
Әрқайсымыз ана туралы не білеміз , ойымызға ана туралы не келеді, әже туралы не келеді,соны айтып шығайықшы.
-Оқушылар жауабы:
Топтастыру.
 
 
 
ҚұрметтіӘкемнің анасы         Ақылшы                                                               
Сұлу Ақылды Үйдің берекесі
 
 
Дос Мейірімді Еркелетеді
Қадірлі                                                                                  Тілекші            Қымбат
 
 
 
«Алтын балық , сен қашан сөйлейсің?  Білесің бе, менің сені қанша айлар бойы күткенімді?Сен неге үндемейсің?! Бізге еш нәрсенің қажеті жоқ.Астау да, үй де,түрлі жиһаз да керек емес.Бір-ақ өтінішім бар.....Қашан тіл қатасың!» Үн қатшы әуелі!......
-Менің өтінішім мынау.Апам Қызтумас бір жылдан бері төсек тартып ауырып жатыр.Жазып жіберші!-дейді
 
Сергіту сәті
ІІІ. Ой қозғау .    Топпен жұмыс
Дәптермен жұмыс
5 жолды өлең құрастыру
1.Зат есім Кім?  Не? 
2.Сын есім Қандай?  Қай? 
3.Етістік Не істейді? 
4.4 сөзден құралған сөйлем
5.Тілек сөз
IV. Шығармашылық тапсырма
 «Шөкі» туралы шағын эссе жазу.
Тірек сөздер: Мейірім,үйдегі тіршіліктің әсері,әке мінезі, қуаныш.
V.Салыстыру,зерттеу. 
Балалар біз А.С.Пушкиннің    «Балықшы мен балық»ертегісін білеміз.
-Енді бүгінгі біздің Шөкінің арманы мен балықшының кемпірінің арманын салыстырайықшы.
Қандай қорытындыға келдіңіздер?
Кемпір қанағатсыз болды.Бұл жерде  «Барды бағалай алмаған,барынан айырылар»-деген асыл сөзден ғибрат алсақ болады.
Сөздікпен жұмыс
Дерт-ауру
Шетінеді-қайтыс болды
Төсек тартып ауыру-төсектен тұра алмай ауырып жату
Қолы жеңіл дәрігер-білгір дәрігер
Қуанышы қойнына сыймай-қатты қуанып 
Сабасына түсті-көңілі орнына түсті
                                                        Сұрақ- жауап
                                              Кубизм стратегиясы            
1.Әңгімеде  басты кейіпкер кім?
2.Бала шешесінен А.С.Пушкиннің қандай ертегісін көп тыңдайтын еді?
3.Шөкінің арманы не еді?
4.Баланың атын неліктен Шөкі қойған?
5. «Тіл тию» дегенді қалай түсінесің?
6.Шөкі қармағына түскен балықтан қандай тілек тіледің?
Сонымен балалар,Шөкіге қандай мінездеме бересіздер? Шөкі-ақылды,сабырлы,үйдің тыныштығын тілеуші,сенімтал.
    Тренинг «Алтын балыққа тілек»
Алдарында аквариум тұрады.
Әр бала өз тілектерін жазып салады
 
 
 
VI. Сабақты қорытындылау
Инсерт стратегиясы
 
Білемін , білдім, білгім келеді.
 
 
Үйге тапсырма:
Мәтінді оқу.  Алтын балық суретін салып,шағын әңгіме жазу.
 

Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Балық аулау.
Б дыбысы және әріпі.
С.А.Пушкиннің «Балықшы мен балық» ертегісі
Балықтар
Балықтардың кәсіптік маңызы. Кәсіптік балықтардың негізгі топтары
Балықтар әлемі
Алтын балық сәндік өнер
Балықтар класына жалпы сипаттама
Балықтар
Ақ шаш
Бөлім: Уроки / Ашық сабақтар | Көрсетілім: 16864 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык