Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » 10-ға, 100-ге көбейту және бөлу


10-ға, 100-ге көбейту және бөлу

Сабақтың тақырыбы : 10-ға, 100-ге көбейту және бөлу

Сабақтың мақсаты: 10   3, 30   3, 100 3, 300: 3 түріндегі көбейту және бөлу тәсілдері туралы білімдерін қалыптастыру, санның үлесін, үлес бойынша санды табу дағдыларын жетілдіру.
Әдістері: көрнекілік, сөздік , практикалық.
Көрнекілігі: слайд,сөзжұмбақ, таратпа қағаздар.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
- Психологиялық дайындық.
Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан,
Математикаға орын берсең жасыңнан.
Барлық ғылым саған үйір болады,
Досың солар табылатын қасыңнан.
-Күннің жады;
-Көркем жазу;
345  345  345  345  345  345  345  345 
- Математикалық  диктант
-Егер жартысы 8-ге тең болса, сан нешеге тең? 16
-Саннның төрттен бір бөлігі 6-ға тең. Бұл қандай сан? 24
-Барлық алманың сегізден бір бөлігі 3 алманы құрайды. 
Барлық алма неше? 24
- Кесіндінің төрттен бір бөлігі 4 дм. Кесіндінің барлық 
ұзындығы неше? 16 дм
-Егер алтыдан бір бөлігі 4 бет болса, альбомда неше бет бар? 24
-Жартысы 6-ға тең болатын санды тап. 12
( жұппен тексеру)
ІІ. Жаңа сабақ.
Суретпен жұмыс.
 
 
- Неше  текше бар? (1,4)
- Неше есе арттырдық? (10 есе)
- Неше текше болады? (10,40 текше)
- Көбейтудің көмегімен қалай жазуға болады?
- 10*1=10      1*10=10
10*4=40      4*10=40   немесе  10+10+10+10=40
- Бірінші көбейткішті  көбейтіндінің мәнімен салыстыр. Қандай ұқсастық бар?
- Екеуі де  толық  ондық.
- Қандай айырмашылық бар?
- Көбейткіштің мәнін неше есе арттырсақ , сонша есе артық сан шықты.
- 1010-ға көбейту кезінде сан қалай өзгереді?
- Сан 10 есе артады.
- 10-ға бөлгенде қалай өзгереді?
- 10 есе кемиді.
- 100-ге көбейту мен бөлуде осылай түсіндіріледі.
ІІІ. Жаңа сабақты бекіту.
- Балалар алдымызда қандай мереке келе жатыр?
- 16 желтоқсан Тәуелсіздік күні.
- Ол мерекеге өз үлесімізді қосу үшін біз қандай болуымыз керек?
- Білімді болуымыз керек.
- Қай мемлекеттің де негізгі тірегі – білімді де, белсенді, дарынды оқушылар. Олай болса біз бүгінгі сабағымызда «Болашақ баспалдағымен» мына пирамиданың шыңына жетуіміз керек. Сонда біз өз үлесімізді қосқан боламыз. Баспалдақпен көтерілу үшін біз берілген тапсырмаларды орындауымыз керек.
- Балалар, пирамида дегеніміз әлемдегі жеті кереметтің біреуі екен. Аңыз әңгімелер бойынша тастан қаланған ең биік пирамида Хеопс пеирамидасы екен. Оның биіктігі 150 метрге жуық екен. Бұл туралы  4 сыныпта дүниетану пәнінен оқып білеміз.
«Ширығу » стратегиясын пайдаланып, мына тақпақты айтып жіберейік:
Ғылымның сырын ұғына,
Шығындар білім шыңына.
Ұқыптылық пен зеректік
Жеткізеді біздерді
Математика сырына!
- Ал, бірінші баспалдаққа көтерілу үшін оқулықта берілген 3-тапсырманы  орындайық. Слайд.
Қалып қойған сөздерді орнына қой.
- Көбейтуді бөлумен тексеруге болады. Ол үшін көбейтіндінің мәнін _________  бөлу керек. Сонда екінші  көбейткіш шығады.
- Бөлуді ькөбейтумен тексеруге болады. Ол үшін бөліндінің мәнін __________  көбейту керек. Сонда бөлінгіш шығадыы.
- Бөлуді бөлумен тексеруге болады. Ол бөлінгішті ______________   бөлу керек. Сонда бөлгіш шығады.
Ойын «Қай қатар жылдам?»
- Келесі баспалдаққа шығу үшін 4 тапсырманы орыдаймыз . Тақтамен жұмыс.
2*10=20      2*100=200       200:10=20
20:10=2       200:100=2       
- Келесі бағанға көшу үшін  сөзжұмбақ шешеміз.
3 2 4 6 5
9 К Б У М Ө
8 Е Ө Й Е У
7 Б Т Л Н
 
27-К, 16-Ө, 18-Б, 24-Е, 32-Й, 14-Т, 36-У, 54-М, 48-Е, 42-Н, 21-Б, 45-Ө, 28-Л, 40-У.
ІV.Өткен тақырыппен жұмыс.
- Келесі баспалдаққа  көтерілу үшін 6 тапсырманы орындайық.
Қайтты   – 10 автобус
Әр автобус – 15 қыз және 23 ер бала
Барлығы  - ?
Шешуі: 10*(15+23)=380
Жауабы: барлығы 380 бала.
- Келесі баспалдаққа көтерілу үшін оқулықтағы 7-тапсырманы орындаймыз.
«Кім зерек?» ойыны.
(45-25):2+4=14                60-(35-26)*2=42            2*5+6*2=22
(84-82)*6:4=3                  80+2*(3+6)=98              (6+8):2+6=13
- 8 –тапсырма өзбетінше орындалады.
 
V. Қорыту. 
-  біз бүгін өзіміздің біліміміздің арқасында  «білім шыңына» жетіп, білім мен ғылымның дамуына  саналы серпіліс жасадық.
- бүгін біз не үйрендік?
VІ. Бағалау.
VІІ. Үйге тапсырма. 164 бет 5-есеп

Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Көбейтудің жазбаша тәсілдері. Жазбаша көбейту алгоритмі. 43х3, 143х3
Үш таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту және бөлу. Өткенді пысықтау.
Тік төртбұрыштың (шаршының) периметрін табудың әр түрлі тәсілдері. Тік төртбұрыштың (шаршының) периметрін табудың әр түрлі тәсілдері.
10-ға, 100-ге көбейту және бөлу
Үш таңбалы санды, бір таңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу
Қалдықпен бөлу
Ойынмен өткізілген үлгі сабақ
2-ге көбейту және бөлу кестесін қайталау
3-ке көбейту және бөлу кестесін пысықтау
«Бөлігі бойынша санды табу» тақырыбы сабағының қысқа мерзімді жоспары
Бөлім: Уроки / Математика | Көрсетілім: 4701 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык