Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Алтынсарин әңгімелері


Алтынсарин әңгімелері

Ы. Алтынсарин әңгімелері

Сабақтың мақсаты:а)Ы.Алтынсаринның әңгімелеріне тоқтала отырып,әңгіменің идеялық мазмұнына талдау,оқушыларға ойландыратын  сауал бере отырып,пікірін тыңдау,қорытынды жасату;
ә)білімділік; танымын,шығармашылық қабілетін,тілдік қорын,ізденістерін арттыру;
б)еңбексүйгіштікке,мамандық таңдай білуге,адамгершілікке,ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Cабақтың түрі:аралас                      
Сабақтың әдісі:сын тұрғысынан ойлау( ой қозғау,топтастыру, Венн диаграммасы )           Сабақтың көрнекілігі:суреттер,кесте
            Пән аралық байланыс:тарих
                                                             
                                                             Сабақтың барысы:
                                                            І.Ұйымдастыру кезеңі
                                                         1)оқушыларды түгендеу
                                                         ІІ Үй тапсырмасы
1-тапсырма “Жылдар сөйлегенде”
Ы.Алтынсарин өміріндегі елеулі оқиғаларды айтқызу 
1)1841                  3)1859     5)1864      7)1879-1883        9) 1896
2)1850-1857       4)1860     6)1876       8)1886-1887        10)1889
            
2-тапсырма “Қазақ хрестаматиясына енген өлеңдері” 
-Ы.Алтынсарин өлеңдері (аттары,тақырыбы)
-Қазақ хрестаматиясы қандай өлеңмен басталған?                    
(Оқушыларға өлеңін жатқа айтқызу) 
 ІІІ Жаңа сабақ
Жоспары:
1.Ыбырай-жазушы.            
2.Ыбырай-аудармашы.                                            
3.Ыбырай-әңгіме жанрының негізін салушы.
1.Мағынаны тану.
-Балалар,бүгін алған білімдеріңді толықтыру мақсатында Ыбырай әңгімелерінің тақырыптарымен танысамыз 
-Әңгіме дегеніміз не?
2.Оқушыларға оқыған әңгімелерін айтқызу 
3.Ыбырай әңгімелерінің тақырыптары
а)Адамгершілік тақырыбындағы әңгімелері;”Таза бұлақ “,”Бақша ағаштары”,”Сауысқан мен қарға” т.б.
ә)Еңбексүйгіштік жайлы әңгімелері;’’Бай  баласы мен жарлы баласы” “Әке мен бала’’  “Қыпшақ Сейтқұл,” “Дүние қалай етсең табылады?” т.б
б)Өнер,білім жайлы әңгімелер; “Зеректік” “Aтымтай  Жомарт” “ Талаптың  пайдасы”  “Білімнің пайдасы’’ 
3)Аудармалары ;
И.Б.Паульсон:  “Бір уыс мақта” “Тәкаппарлық” “Әдеп”  т.б.
Л.Н.Толстой: “Жақсылыққа жамандық”  “ Жаман жолдас” “Үш ұры’’ 
К.Д.Ушинский : “Түлкі мен ешкі’’    “Сауысқан мен қарға’’ 
И.Крылов; “Қайырымды түлкі”        
4)’’Таза бұлақ” әңгімесін рөлге бөліп оқыту
5)Алтынсарин-қазақ балалар әдебиетінің атасы, әңгіме жанрының негізін салушы . Шығармалары қысқа  мазмұнға  құралады .Аз сөзге көп мағына  сыйғызу мақал-мәтел қолдану,әр әңгіменің тәлім-тәрбие мәніне ерекше көңіл бөлу-Ыбырай шығармаларының ерекшеліктері.
ІV  Жаңа сабақты бекіту.Ой толғаныс  
-Біз Ыбырай Алтынсарин туралы не үйрендік? (топтастыру)                                                         2.Венн диаграммасы
V Сабақты қортындылау 
1” Егемендіктің ең алғашқы шарты білім . Білім- қай заманда да маңызды , өзекті мәселе”
(пікірталас) 
2” Сабақтан алған әсерім” 
(оқушылар жазып тақтаға іледі) 
VІ Үйге тапсырма ; Ы .Алтынсарин әңгімелері .
“Ата тәрбиесі мен ғибраты( ой толғау) ”
VІІ Бағалау(бағалау парағы арқылы

Соңғы жарияланған материалдар тізімі
“To be’’ етістігінің қолданылуы.
Now I know the ABC
Seasons
The Environment and you
Travelling with English
Travelling
My school day
There is a swimming pool next to my house
Туынды тақырыбына есептер шығару
Brain –ring! “The United Kingdom of Great Britain and the Republic of Kazakhstan”
Бөлім: Уроки / Қазақ тілі | Көрсетілім: 8119 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык