|
|
Қазтуған жыры - таза далалық поэзия
Мақсаты:
білімділік – жыраулар поэзиясы өкілі Қазтуған жыраудың оның ақындық құдіретін танытатын шығармаларының тақырыптық мазмұнын ашу;
дамытушылық – Қ. Бітібаеваның жыраулар поэзиясын оқыту технологиясын пайдалана отырып, оқушылардың білімді өз белсенділіктерімен алуларына түрткі жасау, шығармашылық қабілеттерін, танымдық іс-әрекеттерін дамыту;
тәрбиелік – Қазтуған жырлары негізінде ұлттық рух пен патриоттық сезімді тәрбиелеу, ерлік пен елдікті дәріптеу.
Сабақтың түрі: шығармашылық ізденіс сабағы.
Сабақтың әдісі: талдау, салыстыру, болжау, дәлелдеу, ой бөлісіу, модель құрастыру.
Оқыту формасы: топтық, жеке
Типі: аралас сабақ.
Көрнекілігі: нақыл сөздер, кестелер, сызбалар, үлестірмелі парақшалар, интерактивті тақта.
Сабақтың барысы
І. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа дайындығы
ІІ. Үй тапсырмасын сұрау. «Асан қайғы – ерекше жаратылған жан»
а) Мәнерлеп оқу сатысы;
б) Тақырыптық талдауды тексеру(3 топқа үш түрлі кесте толтыру берілген).
Кестелер үлгілері
№1
Жырау |
Толғаулары |
Тақырыбы |
Маңызы, мәні |
|
|
|
|
№2
Жырау |
Аңыз |
Шындық |
Қорытынды |
|
|
|
|
№3
Жырау |
Қай хан тұсында өмір сүрген |
Қандай қызмет атқарған |
Басты шығармалары |
Даналық ойлары |
|
|
|
|
|
ІІІ. Жаңа сабаққа көшу: «Қазтуған жыры – таза далалық поэзия»
- Жаңа тақырып бойынша алдын-ала дайындап келген тапсырмаларын тексеру.
а) Қазтуған туралы оқып келу, қосымша дерек жинау;
ә) Зерттеушілердің Қазтуған туралы үш пікірін дайындау;
б) Үш топқа парақша тарату, оны толтыру.
№1
Зерттеушілер пікірі |
Оқушылар пікірі |
«Қазтуған поэзиясы-табиғат аясындағы көңілі таза, сәби көшпендінің поэзиясы. Таза далалық поэзия». М. Мағауин «Қобыз сарыны» |
|
№2
Зерттеушілер пікірі |
Оқушылар пікірі |
«Көшпенділір поэзиясының өкілі Қазтуған жыраудың қазақ тарихы мен әдебиетінде алатын орны ерекше» Ш.Уәлиханов |
|
№3
Зерттеушілер пікірі |
Оқушылар пікірі |
«Жыраулар –ғасырлар бойы жан-жағынан қаптаған жауына қолындағы найзасымен , аузындағы өткір жырымен жауап беріп қорғана білді...» І.Есенберлин , «Алмас қылыш» |
|
2. Тапсырмалар негізінде сұхбат-әңгіме, пікірлесу
а)Өз жобаларын қорғауы, талдау, жинақтау .
ә)Пікірлерін айта білуі, қорғай білуі.
3. Жаңа білімді игеру.
а) Поэзия сәті.
1).Толғауларын үнтаспадан тыңдау
2). Мәнерлеп оқу
ә) Сараптама – талдау жұмыстары негізінде оқушы ------мұғалім іс-әрекеті.
Автор туралы мәлімет |
Толғаулары |
Тақырыбы, айтар ойы |
Көркемдік ерекшелігі |
Қорытынды |
|
|
|
|
|
IV. Оқушылардың білім-білік дағдыларын дамыту.
Оқулықпен жұмыс ( 3 топқа үлестірме парағы арқылы арқылы өзіндік талдау жұмысын жүргізу
Болжау |
Дәлел |
Қорытынды |
|
«Балдағы алтын құрыш болат» |
Батырлықты, елдікті, ерлікті дәріптейді. |
|
Салп-салпыншақ анау үш өзен» (туған жерге деген махаббат) |
Жырларының арқауы – туған елі, кіндік кескен, кір жуған жері. |
|
«Салп-салпыншақ анау үш өзен», «Алаң да алаң, алаң жұрт». |
Теңеу, метафораларды шебер пайдалана білген: «Қарғадай мынау Қазтуған», «ботташығы бұзаудай, Боз сазаны тоқтыдай...», «Балығы тайдай...» т.б. |
V. Жинақтау, қорытындылау.
(Жаңа білімді меңгерудің 5 кезеңі бойынша мәліметтерін саралау, талдау)
Қазтуған жыраудың моделін жасау, қорғау. (Ол кім?)
VI. Үйге тапсырма.
1-ші топ. Ойтолғау жазу «Білімді туған жақсылар»
2-ші топ. Аманат хат жазу. «Қазтуған бабадан»
3-ші топ. М.Мағауиннің «Қобыз сарыны » еңбегі бойынша ғылыми сипаттағы реферат дайындау
VII. Бағалау.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |