|
|
Химиялық реакциялардың типтері. Химиялық реакция теңдеулері бойынша есептеулер
Сабақтың тақырыбы |
Химиялық реакциялардың типтері. Химиялық реакция теңдеулері бойынша есептеулер |
|||||||||||
Сабақтың мақсаты |
|
|||||||||||
Сабақтың түрі |
Жарыс сабақ |
|||||||||||
Сабақтың әдіс-тәсілдері |
Маршрут қағазы, «Ойлан – жұптас – бөліс», «Химиялық лото», шатасқан реакциялар, топпен жұмыс |
|||||||||||
Көрнекіліктер |
Үлестірмелі қағаздар, плакаттар, смаиликтер, түрлі түсті қағаздар |
|||||||||||
Қолданылған әдебиеттер |
|
|||||||||||
Күтілетін нәтиже |
Оқушылар химиялық реакция теңдеулерін құрастыра білу, реакция типтерін анықтай білу, |
|||||||||||
Сабақтың жүру барысы |
||||||||||||
Уақыт |
Жоспаз мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушыдан іс-әрекетінен күтілетін нәтиже |
|||||||||
3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі/смаиликтер арқылы тренинг / Мақсаты: оқушылардың көңіл-күйін көтеру |
Оқушыларды түгендеп, топқа бөлу. Түрлі түсті ұзын-қысқа қағаздар арқылы топқа бөлінеді. Әр топ өздерінің аттарын құрастырады. Смаиликтер тарату. Берілген смаиликтер арқылы оқушылар өз эмоцияларын көрсетеді. |
Оқушылардың көңіл-күйі көтеріліп, сабаққа қызығушылығы артады. |
|||||||||
10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру кезеңі /маршрут қағазы/ Мақсаты:Оқушылардың өткен материалдар бойынша алған білімдерін тексеру. |
Оқушылар маршрут қағазын алып, берілген бағыт бойынша әр топ тапсырмаларын орындайды. №23287 қағазы: ЗМ – 23; АС – 2; М – 8; К – 7. ЗМ – 23: Массасы 49 г күкірт қышқылының H2SO4 зат мөлшерін табыңдар. АС – 2: Масасы 10 г неон газында қанша молекула саны болатынын табыңдар. М – 8:2 моль көмірқышқыл газының СО2 массасын табыңдар. К – 7: Зат мөлшері 100 моль метан СН4 берілген. Осындағы метанның көлемін есептеңдер. №78223 қағазы: К – 7; М – 8; АС – 2; ЗМ – 23. К – 7: Зат мөлшері 2 моль хлорсутек НСІ берілген. Осындағы хлорсутектің көлемін есептеңдер. М – 8: Зат мөлшері 2 моль иіс газының СО массасын табыңдар. АС – 2: Көмірқышқыл газының 66 грамында қанша молекула санын болатынын табыңдар. ЗМ – 23:Масасы 28 грам фосфор қышқылының Н3РО4 зат мөлшерін табыңдар. |
Оқушылар берілген тапсырмалардан:
|
|||||||||
20 мин |
Жаңа сабақты түсіндіру кезеңі / «Ойлан – жұптас - бөліс» әдісі |
Оқушыларға бүгінгі тақырыпқа байланысты мәтін беріледі. оқушылар мәтінді оқып, бір-бірімен бөліседі. Мәтін
А – а: Екі немесе бірнеше заттың бірігіп, бір күрделі затқа айналуын қосылу реакциясы деп атайды. Fe + S =FeS CaO + H2O = Ca(OH)2 CaO + H2O + CO2 =Ca(HCO3)2 Fe + O2 + H2O = Fe(OH)2
А – а: Бір заттың бірнеше затқа айналып, ыдырауын айырылу реакциясы деп атайды. H2O H2 + O2 CaCO3 = CaO + CO2 KMnO4 = K2MnO4 + MnO2 + O2 (CuOH)2CO3 = CuO + CO2 + H2O
А – а: Күрделі заттың құрамындағы бір элемент атомының орнын басқа жай заттың атомы басатын күрделі зат пен жай зат арасындағы реакция – орынбасу реакциясы деп аталады. Fe + CuCl2 = Cu + FeCl2 Zn + HCl = ZnCl2 + H2 Fe + H2O = Fe2O3 + H2 Zn + CuCl2 = Cu + ZnCl2
А – а: Екі күрделі заттың құрамындағы атомдар (атомдар тобы) бірінің орнын бірі басуы арқылы жүретін реакция - алмасу реакциясы деп аталады. CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O Fe2O3 + HNO3 = Fe(NO3)2 + H2O Al2O3 + H2SO4 = Al2(SO4)3 + H2O BaCl2 + H2SO4 = BaSO4 + HCl |
Оқушылар мәтінді оқып, бір-бірімен бөліседі. |
|||||||||
5 мин |
«Қатесін тап!» теңестірілмеген теңдеуді теңестіру |
Оқушыларға берілген мәтіннен реакция теңдеулерін теңестіру қажет. |
Оқушылар химиялық реакция теңдеулерін теңестіруді біледі. |
|||||||||
2 мин |
Жаңа сабақты бекіту/Химиялық лото/ |
Әр топқа квадраттарға бөлінген, сұрақтар жазылған карта беріледі. Ойыншыларға бір жағында жауабы бар, ал екінші жағында суреті бар кесілген карточкалар да үлестіріледі. Топтар сұрақтары бар картаның үстіне жауаптары бар карточкаларды суретін жоғары қаратып қоюы керек. Тапсырма толық орындалғанда тұтас сөз шығады. Сұрақ карточкалары:
Жауаптары бар карточкалар
|
Бұл тапсырмада оқушылардың логикалық ойлау, жылдам әрекет ету қабілеттері артылады. |
|||||||||
3 мин |
«Шатасқан реакциялар» әдісі |
Оқушыларға әр түрлі түсте жазылған реакция теңдеулерінің жартысы және жауабы жазылған тапсырмалар үлестіріледі. Оқушылар жарты реакция теңдеуінің дұрыс жауабын жазып, теңестіріп қандай реакция типіне жататынын айту керек.
|
Оқушылардың реакция теңдеуді құрастыра біледі. Онымен қоса жылдам логикалық ойлану қабілеттері дамиды. Сөздік қоры көбейеді. |
|||||||||
1 мин |
Үйге тапсырма |
|
|
|||||||||
1 мин |
Бағалау |
|
|
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |