|
|
Кинематика негіздері
Тақырыбы: Кинематика негіздері
Мақсаты:
1) Қозғалыстың әр түрлі түрлесімен және қозғалысты сипаттайтын физикалық шамаларды қайталау.
2) Дененің кеңістіктегі орнын анықтап үйрену, оқушылардың ойлау жүйесін кеңейту;
3)Оқушылардың өз бетімен ізденуге тәрбиелеу, физика пәніне қызығушылығын арттыру;
Көрнекілігі: Кестелер, тест сұрақтары, графиктер
Сабақ түрі: Дәстүрлі емес.
Сабақ типі: Қайталау
Сабақ барысы:
- Ұйымдастыру бөлімі
- «Кинематика негіздері» тарауын қайталау
- Ойлы орталық
- Физикалық эстафета
- Сенуің керек, бірақ міндетті түрде тексер
- График аукционы
- Пентагон
- Қорытынды.
- Ұйымдастыру бөлімі:
Оқушылармен сәлемдесу, сабақ тақырыбымен таныстыру.
- Жаңа сабақ түсіндіру.
А) Мұғалім: Дәптерлеріңе өз ойларыңша Жанамадан Индерге баратын автомобиль қозғалысының траекториясын сызыңдар.
Б) Өз суреттеріңе қараңыздар да, қозғалыс жөнінде не білесіздер бәрін естеріңізге түсіріңіздер.
Мұғалім: тарау бойынша сөйлейді. Осы уақытта оқушылар «Білемін», «Білгім келеді», «Мен жаңадан білдім» картасының графасын толтырып отырады. Бұған 3 – 4 минут уақыт беріледі.
Бекіту.
- «Физикалық лото» карточкалар.
Класс 2 топқа бөлінеді.
Екі топқа жеке – жек физикалық лото карточкалары беріледі. Жауаптар жеке – жеке қиылған болады.
Сұрақтар:
1) Дененің орын ауыстыруы деп дененің бастапқы орнын, оның келесі орнымен қосатын.... кесіндіні айтады. |
2) Бірқалыпты қозғалатын дененің жылдамдығы берілген уақыт ішіндегі ... сол уақытқа қатынасына тең ... |
3)Үдеу дегеніміз - ...., ол жылдамдық өзгерісінің осы өзгеріс болған уақыт аралығының қатынасына тең.
|
4) Механикалық қозғалыс дегеніміз ... дененің ... кеңістіктегі орнының өзгеруі |
5) Тең айнымалы қозғалыс деп дененің жылдамдығы ... бірдей уақыт аралығында ... қозғалысты айтады. |
6) Материалдық нүкте деп ... денені айтады |
7)Дененің қисық траектория бойымен қозғалысы ... деп аталады. |
8) Бұрыштың жылдамдық деп дененің бұрылу бұрышының осы ... қатынасымен өлшенетін шаманы айтады. |
9) Шеңбер бойымен бірқалыптықозғалатын дененің үдеуі ... деп аталады, шеңбердің кез – келген нүктесінде ол радиус бойымен оның центріне қарай бағытталады. |
Жауаптар:
1.а)кез – келген б) бірдей шамаға өзгеріп отыратын |
Бағытталған. |
а) орын ауыстыруды, б) физикалық шама |
|||
Қисықсызықты қозғалыс |
Жылдамдықтың өзгеру шапшаңдығын сипаттайтын шама. |
а) уақыттың өтуіне қарай, б) басқа денемен салыстырғанда |
|||
Центрге тартқыш үдеу |
Қозғалыстың қарастырылып отырған жағдайында өлшемдерін елемеуге болатын |
Бұрылуға кеткен уақытқа.
|
Жауабы: 1-2; 2-3; 3-5;
4-6; 5-1; 6-8; 7-4: 8-9; 9-7;
- Физикалық эстафета.
1 команда:5 оқушы υ,(t) графигі бойынша 1-нен кейін 1 шығады да, есептеу жүргіеді.
Сурет – 1
Бер:
Жауабы:
- ах = =2
- х=х0+υ0хt+2
- х=0х+ахt=12-2t
- Sх=0хt+2=123-32=36-9=27 м
- ортһ==9
11 команда: График бойынша есептеу жүргізу.
Сурет – 2.
Жауабы:
- ах = =2
- х=х0+υ0хt+2
- х=0х+ахt=4+2t
- Sх=0хt+2=8+4=12 м
- ортһ==6
5.Сенуің керек, бірақ міндетті түрде тексер.
2 командалық капитандары есеп шығарады.
І – тапсырма:
Математикалық нүкте
х=2+3t, у=1+4t теңдеуіне сәйкес қозғалады. Нүктенің жылдамдығын табу керек.
Жауабы:=5 м/с
ІІ тапсырма:
Жолдың бірінші жартысын автомабиль 50 км/сағ, екінші жартысын 80 км/сағ жылдамдықпен жүріп өтті.
Автомабильдің бүкіл жолдағы орташа жылдамдығын табу керек.
Жауабы: орт= 61,5 км/сағ
- Графиктер аукционы.
Графиктер берілген А,В,С,Д,Е,Ғ денелерінің қозғалысы жөнінде қай команда көбірек мағлұмат береді.
1) 0-t1 уақыт аралығында А дене бірқалыпты. С денесі тең үдемелі, жылдамдық модулі артты. Е денесі үдеудің шамасы уақыт өтуіне қарай артатын, айнымалы үдеумен қозғалды.
2) t1-t2 уақыт аралығында А денесі тыныштықта, В және С денесі
бірқалыпты, Д және Е- тең үдемелі, Ғ- үдеудің артуымен.
3) t2-t3 аралығында А ОХ осіне қарама – қарсы бірқалыпты, С-теңкемімелі, яғни жылдамдық модулі кемитін, тұрақты үдеумен, Е денесі – айнымалы үдеумен, (модуль кемитін), В денесі қірқалыпты, Д – тең үдемелі, Ғ –8 ден 34 артуымен 7.
4) 1 нүктені, яғни графиктердің қиылысуын, t3 уақыт аралығында А және В денесінің координаттарының бірдей екендігін, яғни денелер кездесті.
5) 2 нүктесі, яғни t3 уақытында Сжәне Д денелерінің -ның бірдей екендігін
көрсетеді.
6) 3 нүктесі, яғни t3 уақытында Е және Ғ денелері бірдей үдеумен қозғалатынын көрсетеді.
7) t0-0 уақытында А денесі координат басында, С денесінің бастапқы жылдамдығы жоқ., Е денесінің бастапқы үдеуі 0-ге тең.
8) t4 уақытында А денесінің координаты, С денесінің жылдамдығы, Е дененің үдеуі нольге тең.
- Пентагон.
Тақырыптың аты және 5 көмекші сөз айтылады. Дұрыс жауапқа дейін әрбір көмек үшін 1 баладан кемітіп отырады. Әрбір дұрыс емес жауап үшін 1 балл шегеріледі.
Мыс: 1 Физика ғалымы.
Көмекші сөздер:
1.Ұлы итальян ғалымы
2.Телескопты ойлап тапты
3. Бір физикалық құбылысты ашу үшін Пиза қаласындағы көлбеу мұнараға шықты.
4. Инерция, инерциялық санақ жүйесі түсінігін енгізді.
5. Фамилиясы мен аты ұқсас
Жауабы: Галилео Галилей.
Мыс:2. Ғимарат
- Биіктігі 60 метрден ескі ерекше ғимарат
- Симметрия осі жер бетіне көлбеу
- Ғалымдар бұл ғимарат құлайды деп ойлайды.
- Г.Галилей еркін түсу үдеуін зерттегенде, тәжірибесін жасау үшін оның үстіне шықты.
- Пиза қаласында орналасқан.
Жауабы. Пиза мұнарасы
- Қорытынды.
Оқушыларды бағалау. Жеңген команданы марапаттау.
- Үйге тапсырма.§1,1 §1,2.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |