|
|
Шығыс даналары. Әбу Насыр әл-Фараби
Солтүстік Қазақстан облысы
Айыртау ауданы
Имантау орта мектебі
тарих пәні мұғалімі
Абиева Марзия Ахметқызы.
№ 9 |
Сабақ тақырыбы: Шығыс даналары. Әбу Насыр әл-Фараби |
Күні: |
||
Пән: Қазақстан тарихы |
5 сынып |
|||
Сабақ мақсаты: әл-Фарабидің өмірі мен тарихтағы орны, еңбектерінің тарихи құнды-лығынтүсіну,орта ғасыр ғалымдарының әл-Фараби туралы ой-пікірлерімен танысу, тұлғаның өмір-деректерін оқып-үйрену. Міндеті : 1.Әбу Насырдің өмірі мен еңбектері туралы түсінік беру. 2.Даңқты тұлғаның өмірімен таныстыру арқалы елжандылыққа, ізденімпаздыққа тәрбие-леу. 3. Оқушылардың ізденімпаздық және тарихи оқиғалар.құбылыстарды салыстыра білу дағдыларын дамыту. |
||||
Оқыту нәтижесі: Мәтінмен жұмыс жасауды біледі, өз бетінше деректер іздей алады, тарихи оқиғаларды салыстыра алады. |
||||
Негізгі ұғым: Қазақ даласынан шыққан ғұлама. Әлемнің «екінші ұстазы» . |
||||
Ресурстар: Презентация, компьютер, маркер, ватман, стикер, оқулық, карта. |
||||
уақыт |
Жұмыс түрі |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
2 мин
|
1.Тренинг «Аялы алақан...» сыныпта жағымды атмосфера қалыптастыру
|
Оқушыларды 2қатар жасап,бір-бірімен алақандарын түйіс-тіріп тұруға шақыра-ды |
Сөйлемнің ізін жалғастырады:«Сен менің досымсың, өйткені...» |
|
7 мин |
2. үй жұмысын сұрау: кесте арқылы Ертедегі түріктер. Қосымша№1. |
Жұмысты орындауды түсіндіреді.Бақылай- ды |
Жеке орындайды
|
|
8мин |
Жаңа сабақты түсіндіру |
Картаны қолданады |
тыңдайды |
|
5мин |
3. Мәтінмен жұмыс: слайд.№1 Фараби еңбектерін арнаған ғылым салалары(сызбаны толтыру) |
Жұмысты орындауды түсіндіреді.Бақылай-ды |
Бірге орындайды Қорғайды. |
|
5мин |
4 Картамен жұмыс: слайд.№2 Кескін картаға Фарабидің білім іздеу жолын түсіру |
бақылайды |
Жұмысты қорғайды
|
|
2 мин |
5. сергіту сәті «Қара жорға» |
|
|
|
5мин |
6.жеке жұмыс: «ой толғау...» 79-беттегі Фарабиді сипаттауды оқып, мінездеме беру |
Бағыт-бағдар береді, бақылайды |
Өз қорытындысын айтып ой бөліседі |
|
4 мин |
7.проблемалық жағдай: слайд№3 Фарабиді ақын дегенді неге сүйеніп айтамыз? |
Бағдар береді. Тыңдайды,толықтыр-ады |
Бірге ойланады, жауап береді |
|
3 мин |
8. Сабақты бекіту: Слайд№4 Тест тапсырмасы |
Бақылайды. |
Жеке жауап береді, дұрыс жауаппен салыстырады |
|
2 мин |
9. Рефлексия : «БББ»
|
Оқушыларға стикер таратады, жауаптары алынады |
Әркім өз жауабын жазады |
|
1мин |
10. Бағалау: |
Бағаны түсіндіреді, қажет болса сұрақ-пен толықтырады |
|
|
1мин |
11.Үй жұмысы:§9 оқу, оқулықтағы сұрақтар бойынша дайындалып келу |
|
|
Қосымша№1
қағанатты басқар-ған қағандары |
құрамындағы тайпалар |
Сауда,қолөнер орталықтары |
Түркі тұлғалары, өмір сүрген жылы |
Түркі жазба ескерткіштері |
Бағалау парағы:
Оқушы аты |
Тапсырма1 |
Тапсырма2 |
Тапсырма3 |
Тапсырма4 |
қорытынды |
Критерийлер:
Жауап толық, дәлелімен- 5балл,
Жауап толық, дәлелдей алмайды-4балл
Жауап толық емес -3балл
20- 19 балл- 5 баға. 18-17балл- 4баға. 16- 12балл- 3баға
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |