|
|
Одағайдан өткенді қайталау
Солтүстік Қазақстан облысы
Қазақ мектеп-гимназиясы
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі
Каскирбаева Жадра Куаталиевна
Сабақтың тақырыбы: Одағайдан өткенді қайталау
Сабақтың мақсаты: Одағайдан өткен материалдарды қайталау, еске түсіру, білімдерін жинақтау.
Оқушылардың ойлау қабілеттерін шыңдау, ептіліктерін ұштау, зейінін тұрақтандыру, еркін сөйлеуге баулу, талдауға дағдыландыру;
Оқыту нәтижесі:- Одағайдың түрлерін ажырата алады;
- Одағйлардың емлесін меңгереді;
- Сыни ойлауға, өз пікірін еркін айтуға жаттығады;
Оқыту әдістері:Диалогтік оқыту, сыни тұрғыдан ойлау, АКТ, жас ерекшелігін ескере отырып оқыту, ОүБ
Ресурстар: Оқулық, интертақта, плакат, стикер
Ұйымдастыру кезеңі:
Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.Шаттық шеңбері
(Оқушыларшеңбер бойымен тұрып, бір-біріне жылы тілектерін айтады.)
Екі түрлі түсті таңдату арқылы оқушыларды екі топқа бөлемін.
(Алғырлар, Тапқырлар
Оқушыларды бағалау ережесімен таныстыру
Қазақ тілінен критери алды бағалау
|
Критерий |
Ұпай (мax) |
А |
Мағынанытану (топтастыру) |
6 |
В |
Талдау, мәтінменжұмыс |
6 |
С |
Ойтолғаныссатысы (диалог құру) |
6 |
|
Жалпыұпай саны *үй тапсырмасы-0.5, оқуқұралдарының болуы-0.5, сабаққа қатысуы-0.5, белсенділігі-0.5 |
18+2* |
Жетістікдеңгейі 0 |
А Критерий Мағынанытану (топтастыру) |
Тапсырмабойыншаберілгенкритерийлердіорындайалмайды. |
|
1-2 |
Тақырыптыбілмейді, ережелер мен анықтамалардыайтаалмайды. |
3-4 |
Тақырыптыигерген, анықтамалар мен ережелерден 1-2 қатежіберіп, жібергенқателердіөзітүзейді. |
5-6 |
Тақырыптытолықигерген, өзініңмысалдарымендәлелдейді. |
|
В Критерий Талдау, мәтінменжұмыс |
0 |
Тапсырмабойыншаберілгенкритерийлердіорындайалмайды. |
1-2 |
Анықтамалар мен ережелердіжаттығужұмысындапайдаланаалмайды. |
3-4 |
Жаттығужұмысындажібергенқателердімұғалімніңкөмегіментүзейді. |
5-6 |
Анықтамалар мен ережелердіжақсыбіліп,тапсырмалардыдұрысорындайды. |
|
С Критерий Ойтолғаныссатысы (диалог құру) |
0 |
Тапсырмабойыншаберілгенкритерийлердіорындайалмайды. |
1-2 |
Диалогтыдұрысқұраалмайды, жауабысенімсізжәнежүйесіз. |
3-4 |
Диалог құрудатілбайлығынормағасайсақталған, бірақмазмұндаудастильдікқателер бар. |
5-6 |
Жазбажұмыстысауаттыжазады. Ойынжүйелітүрдеәдебитілменжеткізеді. |
Ұпайды бағаға ауыстыру
Критерий бойыншаұпай |
Қорытындыұпай |
Пайыз |
Баға |
||
А |
В |
С |
|
||
|
|
|
17-20 |
89-100% |
«5» |
|
|
|
14-16 |
75-88% |
«4» |
|
|
|
12-13 |
61-74% |
«3» |
|
|
|
0-11 |
60% төмен |
«2» |
Бағалау парағы
Критерий бойыншаұпайы |
Ұпайлардыңқосындысы |
Баға |
||
А |
В |
С |
|
|
|
|
|
Қызығушылықты ояту.
«Топтастыру» стратегиясы
1-топ. Одағай дегеніміз не?
2-топ. Одағайдың түрлері
Мағынанытану
Сәйкестендір
Одағайсөздер |
Мағыналары |
|
1 |
Пай- пай |
Қуану |
2 |
Әттеген - ай |
Өкіну |
3 |
Алақай |
Ұнатпау |
4 |
Жә |
Армандау |
5 |
Қап |
Сүйсіну |
6 |
Туф |
Тыйым салу |
7 |
Шіркін-ай |
Тоқтату |
8 |
Тәйт |
Налу |
1- топ. Тиісті тыныс белгісін қой.
- Бай байбай
Жарым ес-ай
«Налок»дей ме, «мәлөк»дей ме,
Әй қатырды ғой басымды кеп ...
- –Шіркін ой,- деп қойды Бектас қарт...
-Өймынауың не?-дедіол.
-Қап-депөкіндіҚалқаман.
-Ойбаймынауыңныңтүбіндесерейіпекіүлкенқасқыржатыр!
-Ойойоғаншейін мен қартайыпқаламғой!
-Пай пай ... бұларадатоғайорнатпақпысың!
-Е кімбіледідейсің
2- топ. «Одағайды сен тап, басқасын бізайталық!»
- ... келгеніңжақсыболдығой!
- ...Аңғарбайберіқарашы!
- ...сен не істепқойғансың?
- ...Жауыннанбұрынкетіпқалмағанекенбіз!
- ...ондайсөздіайтпа.
- ...осыншакешіккендерің-ай!
- ...қайдазытыпбарасың?
- ...Беріктің бет-аузынқара!
- ...сазайыңдытарттыңба?
10.... Нұрсейіт, ендіқайттік!
1- топ. Мына одағайларды қатыстырып сөйлем ойла.
Ойбай, уа, бәсе-бәсе,апырау, ой, пай-пай ,ойдайт,аһ,уһ, паһ, бәрекелді, қап, астапыралла, о тоба, түу, пәлі, е, оһо, алақай.
2- топ. Ойлан, тап!
Одағайлы сөйлемдердің орыс, ағылшын тілдеріндегі баламасын табу.
Одағай |
Аудармасы |
Мысал |
Алақай!
Аһа!
Ойбай!
Құдай-ай!
Әй |
Ура! Horey Aha!
Надо же,
Ой!
Божемой! My God!
Эй Hey |
-Алақай, емтихандарбітті! -Horey, examce is end! -Аһа, айтайын! – -Ага, скажу! -Aha, I will say!
- Надо же, опоздал! -Oh, you are late!
- Ой, чтоэто? Ouch, what this?
- Боже мой, что он говорит! -My God, what htsay? -Әй, сағанайтыптұрмын! - Эй, ятебеговорю! -Hey, I say for you! |
Ойтолғаныссатысы
Одағайды қатыстырып диалог құру. Әр топ ортаға шығып, ауызша диалогқа түседі.
Рефлексия:Оқушылар сабақтан алған әсерін одағай сөз қатыстыра отырып білдіреді. Мысалы: Қап, «5»-тік баға ала алмадым, Әттең, үзіліс болмағанда ғой.т.б.
Үй тапсырмасы: Одағай сөздерді қатыстырып ертегі құрып келу.
Бағалау
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |