|
|
Металдар және бейметалдардың салыстырмалы сипаттамасы. Негізгі және қосымша топша металдары
Сыныбы 10ә |
№33 сабақ 22.12.2014 |
||
Пән мұғалімі |
Наурызбаева Гульназ Чапетқызы |
||
Сабақтың тақырыбы |
Металдар және бейметалдардың салыстырмалы сипаттамасы. Негізгі және қосымша топша металдары |
||
Сабақтың мақсаты
|
Металдар мен бейметалдар туралы ақпарат беру. Металдар мен бейметалдардың қосылыстарының формуласын,атауларын ажырата білуге үйрету. Топта еркін жұмыс жасауға тәрбиелеу |
||
Күтілетін нәтижелер
|
1.Металдар мен бейметалдар таралуы туралы және олардың жеке қасиеттері мен ерекшеліктері жайлы білетін болады 2.Металдар мен бейметалдардың қосылыстарының формуласын, атауларын ажырата білуді үйренеді. 3.Топта еркін жұмыс жасай алады. |
||
Керекті жабдықтар |
Электрондық оқулық, оқулық әдістемелік әдебиеттер, интернет желісі. |
||
Қолданылатын әдіс- тәсілдер |
«Серпілген сауал»» әдісі арқылы дорбаша арқылы сұрақтарға жауап бергізу арқылы ережелерді, валенттілікті, элемент таңбаларын сұрау, зерттеушілік әңгіме.Кітаппен жұмыс «миға шабуыл», «Өкіл» әдісі арқылы есептердің шығару жолдарын түсіну. «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау . Кері байланыс. |
||
Сабақ барысы: |
|||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|
Ұйымдастыру
|
І.Сынып оқушыларына жағымдыахуал туғызу, назарын сабаққа аудару, топқа бөлу (2-3 минут) оқушылар суреттердің қиындыларын құрастыру арқылы 2 топқа бөліп топтастыру. (Металдан жасалған ракетаның суреті мен бейметалдардан йодтың суреті) 1- топ: “Металдар” 2- топ: “Бейметалдар” ІІ.Талқылау үшін сұрақтар. (2-3 минут) 1.Химиялық элементтер неше топқа бөлінеді? (Металдар және бейметалдар) 2.Неліктен олай ойлайсың? (Периодтық кестедегі металдар мен бейметалдардың орналасу тәртібіне тоқталады) 3. Олай болса металдардың бейметалдардан айырмашылығы неде? ІІІ. Жұптық жұмыс «Кім көп біледі?» (5минут) |
Жұптар дайын үлгі жауаппен бірін-бірі бағалайды |
|
ІV. Топтық жұмыс «Жоба қорғау» (15 минут) |
Сіздің тобыңызда 5 рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді: Металдар тобына «Тұжырымдамалық карта» Бейметалдар тобына «Концептуалдық кесте» Бағалау Ү. Жеке жұмыс «Деңгейлік тапсырманы орындау» (10 минут) |
1.Алған білімдерін пайдаланады, сараптайды, топпен ақылдасады, сыни ойлайды. 2. Жеке химиялық диктант орындайды.. Жауабын тексереді. Бағалау парағына жазады. |
|
Қорытынды
Үйге тапсырма |
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалау Кері рефлексия парағын толтыру. Стикерлер арқылы көңіл-күйін білдіреді. §4.1; 4.2 |
Оқушылар бүгінгі тапсырмалар бойынша түсінгендерін бағдаршам түстері арқылы көрсетеді.Қызыл – түсінген жоқпын. Сары – жартылай түсіндім. Жасыл – түсіндім. Сткерлерін толтырып, іледі. Оқушылар бағаларын қойғызады. Үй тапсырмасын жазып алады. |
Жұптық жұмыстың тапсырма сұрақтары:
Металдар тобы |
Бейметалдар тобы |
1.Өнеркәсіптің негізгі металы? 8. Қай элементтің таңбасы айдаһар бейнесіне ұқсайды? 10. Мырыш сульфидінің қандай қабілеті бар? |
1.Ең жеңіл металл 6. Тыңайтқыш ретінде қолданылатын сілтілік металл 10. Өнеркәсіптік әдіспен алынатын минералдарды не деп атаймыз
|
Ойлау деңгейі |
Сұрақтар мен тапсырмалар |
Жауаптары |
Білу |
Химиялық элементтер нешеге бөлінеді? |
|
Түсіну |
Металдар мен бейметалдардың периодтық жүйеде орналасу тәртібін түсіндіріңіз |
|
Қолдану |
Реакция теңдеулерін аяқтаңыз
|
|
Талдау |
Металдар мен бейметалдардың айырмашылығы мен ұқсастықтарына мысалдар келтіріп салыстырыңыз |
|
Жинақтау |
Мына айналымдарды жүзеге асырыңыз
|
|
Бағалау |
Химия өндірісінде металдардың маңызы неде? |
|
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |