|
|
Металдар мен бейметалдардың табиғаттағы және тірі ағзалардағы маңызы.
Сабақтың тақырыбы: Металдар мен бейметалдардың табиғаттағы және тірі ағзалардағы маңызы.
Сабақтың мақсаты: жаңа технология әдістері арқылы оқушылардың сабаққа белсенділігін арттыру, оқушыларды өз бетінше жұмыс істеуге жұмылдыру, логикалық ойлау қабілетін дамыту, тақырып бойынша алған білімін, өз ойын жеткізе білуге, өздігінен ізденіп еңбек етуге дағдыландыру.
Сабақтың түрі: кіріктірілген
Пәнаралық байланыс: химия,биология
Сабақтың көрнекілігі: интерактивті тақта, презентация, периодтық кесте,
таттанған шеге, кесілген алма, айна, Венн диаграммасы, семантикалық карта.
Критерийлер: 1. Білу және түсіну
2. Қолдану
3. Анализ және синтез
Сабақтың өтілу жоспары:
- Металдар мен бейметалдарға жалпы сипаттама
- Адам ағзасын кездесетін химиялық элементтер
- Ол элементтердің массалық үлестері
- Химиялық элементтердің топтары
- Химиялық элементтердің адам ағзасындағы маңызы
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі
№1 тапсырма
Айнаны қолдарыңа алып үрлеңдер.
Айнаның бетінде не пайда болды? Қандай элементтер адам ағзасына кіреді деп ойлайсыңдар?
№2 тапсырма
Алдарыңда тоттанған шеге және кесілген алма берілген.
Екеуінің ұқсастығын тауып, ол нені білдіретінін анықтаңдар. Қандай элемент құрамында бар?
( темір ауада тоттанады қоңыр түске айналып)
Сұрақтарға жауап беріңдер (оттек, темір)
1. Қандай химиялық элементтерді анықтадыңдар?
2. Оларға сипаттама беріңдер (периодтық кестедегі орны:топ№,период №... )
А. Білу және түсіну
Сұрақтар |
Жауаптар |
|
|
|
|
мысалдар келтіру |
|
|
|
|
|
|
|
В. Қолдану
- Металдар мен бейметалдардың айырмашылығы мен ұқсастықтарына мысалдар
Венн диаграммасын толтыру
Металдар |
Ұқсастығы |
Бейметалдар |
|
|
|
- Металдар мен бейметалдардың адам өміріндегі маңызын сипаттау
- Металдардың физикалық қасиеттерін сипаттауға тапсырма:
Металдардың физикалық қасиеттерін сипаттауға тапсырма |
Жауаптары |
а/ тығыздығы ең көп металл |
|
ә/ тығыздығы ең аз металдар |
|
б/ ең қатты металл |
|
в/ ең жұмсақ металл |
|
г/ ең жеңіл металл |
|
ғ/ ең жеңіл балқитын металл |
|
д/ сұйық металл |
|
- Ағзадағы «өмір элементтері» деп аталатын элементтерді атап өту
- Адам ағзасындағы химиялық элементтердің жіктелуін сипаттауға тапсырма орындау (семантикалық карта)
Ағзадағы химиялық элементтердің топтары |
О |
Са |
Au |
I |
Cu |
Cl |
Ba |
Hg |
U |
N |
Макроэлементтер
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Микроэлементтер |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Ультрамикро элементтер |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6. Нуклеин қышқылдары құрамына кіретін элементтерді сипаттай білу
С. Анализ және синтез (ғылыми зерттеу)
- Химиялық элементке сипаттама беру (кальций, көміртек)
Химиялық элементке сипаттама |
Кальций |
Көміртек |
ПЖ орны,р№, Ar. период, топ, топша |
|
|
Атомның құрылысы Ядро заряды, р,n.e сандары , электрондық формуласы |
|
|
Валенттілігі, тотығу дәрежесі |
|
|
Жоғары оксидтері мен гидрооксидтері |
|
|
Ұшқыш сутекті қосылыстарының формуласы |
|
|
- Реакция теңдеулері бойынша есеп шығару
Есеп. Массасы 7,2 грамм пропанолмен (С3Н7ОН) 5,85 грамм калий әрекеттескенде түзілетін тұздың массасын есептеңдер.
«Металдар мен бейметалдардың табиғаттағы және тірі ағзалардағы маңызы» тақырыбы бойынша дескрипторлар
Критерий
|
Дескрипторлар сипаттамасы |
балл |
А Білім және түсіну |
|
0,5 |
|
0,5 |
|
|
0,5 |
|
|
0,5 |
|
|
0,5 |
|
|
0,5 |
|
В Қолдану |
|
0,5 |
|
0,5 |
|
|
1 |
|
|
1 |
|
|
1 |
|
|
1 |
|
С Анализ және синтез (ғылыми зерттеу) |
|
1 |
|
1 |
|
|
|
Оқушылардың оқу жетістіктерін критериалды бағалау
Критерийлердің атауы:
Білу және түсіну – терминологияны, нақты деректерді, формулаларды, алдын - ала оқылған ақпаратқа сәйкес есте сақтау, олармен жұмыс тәсілдерін және құралдарын түсіну.
Қолдану – алған ақпаратты қолдана білу, қоршаған ортада пән бойынша білімді қолдану.
Анализ және синтез – анализ және синтез, практикалық, зерттеу дағдыларының пән бағыты бойынша болуы. Анализ – әртүрлі қорытынды алу үшін оның жолдарын, себептерін анықтау. Синтез –жан-жақты алған білімін қолдана білу.
Коммуникация - көпшілікпен жұмыс істей білу, өзінің көзқарасын басқалардың позициясына жеткізе білу.
Балды бағаға ауыстыру шкаласы
10 балдық жүйе
|
5 балдық жүйе
|
1 балл |
1 |
2-3 балл |
2 |
3-5 балл |
3 |
6-7 балл |
4 |
8-10 балл |
5 |
Оқушылардың өзін-өзі бағалау парағы
Критерий
|
Дескрипторлар сипаттамасы |
Балл |
Өзін-өзі бағалау |
Мұғалімнің бағалауы |
А Білім және түсіну |
|
0,5 |
|
|
|
0,5 |
|
|
|
|
0,5 |
|
|
|
|
0,5 |
|
|
|
|
0,5 |
|
|
|
|
0,5 |
|
|
|
В Қолдану |
|
0,5 |
|
|
|
0,5 |
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
1 |
|
|
|
|
1 |
|
|
|
С Анализ және синтез (ғылыми зерттеу) |
( үй тапсырмасы) |
1 1
|
|
|
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |