|
|
Бунақденелілердің дамуы
Тақырыбы: «Бунақденелілердің дамуы»
Мақсаты:
Білімділік: Буынаяқтылар көптүрлігін, жәндіктердің негізгі ерекшеліктерін ұғындыру; Бунақденелілердің даму жолдарымен таныстыру.
Дамытушылық: Деңгейлік тапсырмаларды әр түрлі әдістермен орындау арқылы логикалық ойлау қабілеттерін дамыту.
Тәрбиелік: жасыл желекті саналы түрде қорғауға, оқушылардың табиғатқа деген қызығушылығын, сүйіспеншілігін арттыру, еңбекқорлыққа тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Саралап деңгейлеп оқыту, Шаталаовтың тірек-сызбалары.
Сабақтың типі: жаңа сабақ
Көрнекіліктер: буынаяқтылар типіне жататын жәндіктердің суреттері, тірек-сызбалар интерактивті тақтада.
Пәнаралық байланыс: Әдебиетпен, географиямен, өмірмен байланыс.
Сабақ барысы
1. Ұйымдастырушы кезең.
Оқушыларды психологиялық тұрғыдан дайындау. Шаттық шеңбері әдісін қолдану. «Бір-бірімізге сәттілік тілейміз!»
-Балалар сабағымызды бастамас бұрын сабағымыз сәтті өту үшін бір-бірімізге жүректен шыққан жылы лебіздерімізді білдірейік. «Менің ойымша сендер бүгінгі сабақтан өздеріңе керекті мағлұматтарды алады деп ойлаймын!».
-Бүгінгі сабағымыз ерекше болады деп ойлаймын!
-Бүгінгі сабақ бәріміздің есімізде қалсын!
-Сабағымыз сәтті өтсін!
Сабақ рейтинг жүйесі бойынша бағаланады. Сондықтан сабаққа белсене қатысуларыңды сұраймын.
І.кезең. Ой маржан.
А деңгейіндегі тапсырма.
Буынаяқтылар типі қандай негізгі кластарға ажыратылады?
-Буынаяқтылар типіне тән ортақ белгілер қандай?
-Не себепті тип буынаяқтылар деп аталады?
А деңгейіндегі тапсырма.
Графикалық диктант. (7 киелі сан, сондықтан 7 тапсырма болады)
Шаянтәріздестер 1 2 3 4 5 6 7
Өрмекшітәріздестер 1 2 3 4 5 6 7
Бунақденелілер 1 2 3 4 5 6 7
- Денесі 2 бөліктен құралған: баскөкірек, құрсақ
- Ғаламшарымызда бұл кластың 700 мың түрі кездеседі.
- Екі жақты симметриялы, көпжасушалы жәндік.
- Денесі 3 бөліктен құралған: бас, көкірек, құрсақ.
- Хитинінде нәруыз көбірек болады.
- Хитинге әктенген заттар сіңеді.
- Бастапқы даму кезінде жиі-жиі түлейді.
В деңгейіндегі тапсырма.
Буынаяқтылардың сыртқы құрылысы.
1/ Шаянтәріздестердің сыртқы құрылысы
2/ Өрмекшітәріздестер сыртқы құрылысы
3/ Бунақденелілер сыртқы құрылысы.
С деңгейіндегі тапсырма.
1/ Шаянтәріздестердің ішкі құрылысы
2/ Өрмекшітәріздестер ішкі құрылысы
3/ Бунақденелілер ішкі құрылысы.
Сергіту сәті. «Адасқан объектілер»
Бунақденелілердің ауыз мүшелері алуан түрлі. Интерактивті тақтадағы жәндіктердің ауыз мүшелерін сәйкестендіру.
Тура даму:
Жұмыртқа Имаго
Шала түрленіп даму:
Жұмыртқа Дернәсіл Имаго
Толық түрленіп даму:
Жұмыртқа Дернәсіл Құыршақ Имаго
ІІІ.кезең. Қорытындылау.
А деңгейіндегі тапсырма.
Шала түрленіп дамудың сызбанұсқасын жаз
Толық түрленіп дамудың сызбанұсқасын жаз.
В деңгейіндегі тапсырма.
Шала түрленіп дамитын және толық түрленіп дамитын бунақденелерді дұрыс орналастыр. (жәндіктердің суретін дұрыс орналастыру керек.)
С деңгейіндегі тапсырма.
Оқулықпен жұмыс. «Көкқасқа шегіртке»
(Шығармашылық жұмыс).
-Неліктен көкқасқа шегіртке қауіпті зиянкес жәндік?
С деңгейіндегі тапсырма.
Оқулықпен жұмыс.
Бунақденелілердің маңызы айқындау.
Жұмбақтар шешу.
Рейтинг жүйесі бойынша бағалау.
Ей адамдар, Жер-сенің аяулы бесігің,
Осы жер үстінде аштың сен тіршіліктің есігін.
Онымен кіндіктес жаның да, қаның да,
Жер жаһанды аялап алақанда.
Жұлдықдар аспаннан құласа жамырап,
Күн де ұлы сәулесін төгеді жадырап.
Бар тілек тұрады бұл жерден жалын ап,
Дүниеге Жер –ана қара шаңырақ, -дей келе сабағымызды аяқтаймыз.
ҮІ. Үйге:
А тапсырмасы: №1 тапсырма-223 бет
В тапсырмасы: Бунақдене деген сөзге 5 жол өлең құрастыру, 1-5 сұрақтар.
С тапсырмасы:
Бунақдене аты |
Маңызы |
|
|
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |