Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Кемпірқосақ. Сөйлем.


Кемпірқосақ. Сөйлем.

Кемпірқосақ. Сөйлем.

     Тақырып: Кемпірқосақ. Сөйлем.

Мақсаты: Мәтіннің мазмұны арқылы оқушылардың эстетикалық талғамын 

                 тәрбиелеу,   табиғаттың сұлулығын көре білуге, тамашалауға үйрету;

                           сөздік қорын байыту, анық сөйлеуге төселдіру; сөйлем туралы білімдерін  

                           пысықтап, кеңейте түсу, сызба бойынша сөйлем құрастыруға  

                          жаттықтыру; оқу және жазу дағдыларын арттыру.

                 

Көрнекілік: үлестірмелі қималар, сюжетті сурет, әшекей бұйымдар.

Әдіс-тәсілдер: топтық жұмыс, ойын, өздік жұмыс, сұрақ-жауап, сыни тұрғысынан 

                           ойлау.

Сабақ барысы

І. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық.

 

         (алақанымызды бір-бірінін үстіне қойып,  

                          сәтттілік тілеу)

ІІ. Тірек білімдерін жетілдіру

  1. Көркем жазу  Д-50б – 2-жат
  2. Талдаулар: дыбыстық, буындық, тасымал
  3. Сөйлем құрастыру, дәлелдеу (Ереже сұрастыру)

 

ІІІ. Жаңа сабақ

 

  1. Топтарға бөліну, топ басшысын сайлау.
  2. Жұмыс ережесімен таныстыру.

3.Тапсырмаларды орындау.

№ 1. Каждый  Охотник  Желает  Знать, 

                 Где  Сидит  Фазан.

(Әрбір сөздің алғашқы дыбысына орыс, қазақ,

              ағылшын тілінде түстер келтіру)

    Красный – қызыл – red

Оранжевый – қызғылт – oranq

Желтый – сары – elou

 Зеленый – жасыл – grin                         кемпірқосақ             

Синий – көк – blu                                         туралы жұмбақ                                                                                                          

 Голубой – көгілдір –                                                                                                                                 

 Фиолетовый – күлгін –                                 

 

 

«Болжау» стратегиясы бойынша жұмыс:

  • Қандай сурет салар едіңдер?

№ 2. Мәтінмен жұмыс:

а) Мұғалімнің оқуы (оқу барысында тақтаға  суреттер іліп отыру)                                       

                                                             

ә) Оқушылардың оқуы, сөздік жұмыс жүргізу.

б) Талдау:  -  Әңгіме ұнады ма?

                     - Қандай әсер етті?

                     - Кейіпкерлерін ата.

                     - Кемпірқосақ туралы не білдіңдер?  

                                                  Түстер ретімен тұрады

 

Тәжірибе өткізу: Фионит тастары бар әшекей бұйымдарды күннің көзіне 

                                 жалтыратып қарастыру.

Қорытынды: ақ түсті тас күн сәулесі тиген кезде әртүрлі түстер береді.

 

№ 3. Дәптерде өздік жұмыс. Д – 49б – 1жат.

         Кемпірқосақ  суретіне қарап түстерді көркем жазу.Бағалау.

 

                        

№ 4. Топтық жұмыс.       І-топ: кемпірқосақтың суретін салу;

                                      ІІ-топ: кемпірқосақ туралы өлең құрастыру;

                                      ІІІ-топ: кемпірқосақ туралы 3 сөйлем құрастыру(! ? .)

                                      IV-топ: «кемпірқосақ» сөзінен жаңа сөздер шығару.

№ 5. Тапсырмаларды ортаға салу, мадақтау.

         Топ басшылардың жұмыс есебі, сыныптастарын бағалау.

 

№ 6. Рефлексия

  

 

IV. Қорытынды.

  • Не білдіңдер?
  • Не үйрендіңдер?(оқушылардың жауаптарын қабылдау)

 

V. Үйге тапсырма: 96-97 беттерді оқу, 153-жаттығу.

 

 

 

 

 

 Әдебиеттік оқу, 2 сынып

 

Тақырып:  Алғыс. М. Төрежанов.

Мақсаты:  мәтіндегі негізгі ойды түсмінуге жағдай жасау;

танымдық,есте сақтау, байланыстырып сөйлеу қабілеттерінің дамуына ықпал ету;

                   мейірімділікке, еңбекқорлыққа баулу;

Көрнекілік: жеміс – жидектертердің суреттері, «Күз» тақырыбына   

оқушылардың суреттері, мақал – мәтелдер.

 

 

Сабақ барысы.

І. Ұйымдастыру кезеңі.

Шаттық шеңбері; амандасу.                                                                              

ІІ. Қызығушылықты ояту.

                   1.Жұмбақ: Жиын – терін болатын,

                                  Қамбаға астық толатын,

                                  «Қызыл қырман» ойнайтын

                                  Қай мезгіл деп ойлайсын?!

 

                   2.Сөз тіркестер:             алтын

                                           

                                      КҮЗ              берекелі

 

                                                            маужыраған

  • Қалай түсінесіңдер?

3. Оқушылар үйде дайындаған көкөніс – жемістер туралы  

     жұмбақтарын айтады.

 

ІІІ. Жаңа сабақ.

                   1.Кіріспе әңгіме:  

 Топырақ                                                  Ауа

 

Тұқым                                                            Жылу

 

 Еңбек                                                             Су

 

                                Жарық

                 2. АС картасы бойынша жұмыс:

Қан қызыл қызанақ   -   Пісіп тұрған қызанақ

Майда топырақ        -    Ұсақ топырақ

Игі еңбек   -   пайдалы, жақсы еңбек

Жомарт   -    қолы ашық

Алғыс       -     ризашылық

                     

                   3.Мәтінмен танысу.

А) мұғалімнің оқуы       Ә) оқушылардың оқуы 

 

                   4. Мәтінді талдау                             .

- Әңгіменің кейіпкерлерін атаңдар.

- Әңгіме қалай басталады? Мазмұндап беру.

- Қасым мен Хасен кімдерге алғыс айтты?

 

Тақтада:

               АДАМ

                             

      КҮН                                                                               

                                            ӨСІМДІК

               СУ                ЖЕР            

  • Ендеше, нағыз алғыс иесі кім екен?

- Неліктен?

- Дүниетану пәнінен алған білімдеріне сүйене отырып күн, су, жер, ауа   

  тіршілік үшін қаншалықты қажеттілігін дәлелдеңдер.

IV. Қорытынды.

                  1.-     Әңгіменің негізгі ойы қандай?

  • Автор осы ойды не арқылы жеткізді?
  • Қандай сөздерде әңгіменің негізгі ойы?

2. Еңбек туралы мақал – мәтелдер келтіргізу, мағынасын ашқызу.

V. Ой толғау.

  1. Оқулықтағы сурет бойынша әңгімелесу.
  2. Алғыс алған сәттерін әңгімелеп беру.

VІ. Бағалау. Үйге тапсырма: 43 - 45 беттерді оқу,

                                                 диафильм құрастыру.


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Табиғат құбылысы - кемпірқосақ
«Сиқырлы кемпірқосақ»
Білім күні. Бейбітшілік сабағы
Алғыс. М. Төрежанов.
Кемпірқосақ
Жай сөйлем және құрмалас сөйлем
Жай сөйлем түрлерін қайталау
Кемпірқосақтың түсі қандай?
Намыс. Жуан және жінішке дауысты дыбыстар.
Жануарлар калай қоректенеді?
Бөлім: Уроки / Бастауыш сынып | Көрсетілім: 5335 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык