|
|
1836-1838жж. И Тайманұлы мен М.Өтемісұлы бастаған көтеріліс
Мұғалім: ДаутоваГулнур. Қазақстан тарихы. Сынып:8"В"
Уақыты |
28.11.14ж |
Сабақ тақырыбы: |
1836-1838жж. И Тайманұлы мен М.Өтемісұлы бастаған көтеріліс |
Сабақ мақсаты: |
Бөкей Ордасындағы көтерілістің себебін, тарихи маңызын түсіну, тарихи оқиғаларды өз бетінше саралап, оқып үйрену |
Ресурстар |
Интербелсенді тақта, презентация, стикер,оқулық, үлестірме қағаздар |
Күтілетін нәтижелер |
А) Көтеріліс туралы біледі В)Көтерілістің шығу себебін,мақсатын біледі С) Көтеріліс туралы деректерді талдап, қорытындылайды |
Сабақ барысы
І.Ұйымдастыру бөлімі.
Шаттық шеңберін құрып, 21 қараша айы дүниежүзілік сәлемдесу күні болғандықтан 3 елдің сәлемдесу салтын жасап, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.«Мен, мен едім, мен едім», «Қызғыш құс», «Ереуіл атқа ер салмай»өлең аттары жазылған стикерлер арқылы 3 топқа бөлінеді.Топ спикерлері сайланады.15 қараша ұлттық валюта күні болғандықтан оқушыларды теңге арқылы бағалау. Бағалау парағын түсіндіріп, тарату.
Оқушы аты-жөні |
Үй тапсырмасы |
Топтық жұмыс |
Кесте толтыру |
Шығармашылық жұмыс |
Синквейн |
Қорытынды |
1 |
|
|
|
|
|
|
2 |
|
|
|
|
|
|
3 |
|
|
|
|
|
|
4 |
|
|
|
|
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
|
Барлығы: |
Топтың аты:
ІІІ..Үй тапсырмасы.Миға шабуыл
1.1801ж. 11 наурызда қандай оқиға болды?
2.Бөкей сұлтанның қол астындағы қазақтар орналасқан аймақ қалай
аталады?
3.Бөкей сұлтанға қай жылы, қандай лауазым берілді?
4.Жартылай тәуелді жаңа мемлекеттік құрылым қалай аталды?
5. Бөкей хандығының территориясын көрсет.
6. Патша үкіметінің бұл құрылымды құрудағы негізгі мақсаты неде?
7.Жәңгір кім және билік басына қалай келді?
8.1827ж қандай оқиға болды?
9.Жәңгір хан басқарып тұрған жылдары қандай оқиға болды?
10.Жәңгірдің бастамасымен қазақ балалары оқыған қалаларды ата.
11.Жәңгір хан қайтыс болғаннан кейін Бөкей хандығында қандай өзгеріс болды?
Қорытындылау
ІІІ. Қызығушылығын ояту. Интернет материалдарынан жасалған бейнебаян көрсетіледі.Сол бойынша сұрақтар қойылады. Бүгінгі сабақ тақырыбы, мақсаты айқындалады. Одан кейін алдын-ала берілген тапсырма бойынша дарынды оқушы Махамбет туралы слайдымен таныстырады. Мұғалім оқушы тапсырмасын толықтырады.
Топтық тапсырма беріледі.
І топ-көтерілістің шығу себебі және мақсатын айқындайды
ІІ топ-көтерілістің барысы және орталықтары
ІІІ топ-көтерілістердің жеңілу себептері мен тарихи маңызы
Оқушылар флипчарттарын қорғайды. Топтар бір-бірін бағалайды.
Сергіту сәті.Ұлытау-Жұмырқылыш (WikiBit.me)
Кесте толтыру
Қашан? |
Қайда |
Қандай оқиға болды? |
1791 ж |
||
1838 ж 12 шілде |
||
1836 ж |
||
1837 ж.13 желтоқсан |
||
1803 ж |
||
1837 ж 15 қараша |
Шығармашылық жұмыс.
1.Махамбет өлеңдері бойынша қазақ тілі және әдебиеті пәні мұғалімінің сұрақтары. (Алдын-ала бейнебаянға түсірілген)
2.Құжат бойынша сұрақтар. Оқулық -122 бет
1.Құжат бойынша Бөкей хандығындағы жағдай қандай болған?
2.Құжат авторы Исатайды қалай суреттеген?
Синквейн. Махамбет, Исатай, көтеріліс
1.Зат есім
2. ІІ сын есім
3. ІІІ етістік
4. ІV сөзден тұратын сөйлем
5. 1 сөз+ сын есім
ІV.Қорытынды. Уақыт шеңбері
V. Үй тапсырмасы: хронология жаттау
VІ.Бағалау. Критерий: 7-ден жоғары- өте жақсы, 5-7-жақсы, 5-тен төмен-орташа. Топ спикерлері сөйлейді.
VІІ.Кері байланыс.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |