Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Параллелограмның ауданы.


Параллелограмның ауданы.

 Параллелограмның ауданы.

Сабақтың тақырыбы: Параллелограмның ауданы.

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Параллелограмм ауданының формуласын қорытып шығару және оны есеп шығаруда қолдана білу.

Дамытушылық: Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту,танымдық қызығушылығын арттыру.

Тәрбиелік:Мұқияттылыққа,есептер шығаруда еңбексүйгіштікке,өз бетімен ізденуге тәрбиелеу.

  • Нәтижесі: Параллелограмның ауданының формуласын қорытады,талдайды.

Сабақтың көрнекілігі:слайдтар,фигуралар,семантикалық карта,бағалау парағы,таратпа материалдар.

Сабақтың әдісі:сұрақ-жауап,топпен,жұппен,жекелей жұмыс,венн диаграммасы.

Дескриптор:

 

 

 

 

Оқушылар-дың аты - жөні

Үй тапсыр-масы, қайта-лаужәне ауызша есептер.(Толық қатесіз болған жағдай-да -2 ұ-пай,есептеулерде қате кетсе -1ұпай)

0-3 ұпай

 

«Формула әле-мі». Се-манти-калық карта.

(Толық, дұрыс орындалған жағ-дайда -1 ұпай)

0-1 ұпай

Кітаппен жұ-мыс.№217,

№218, №220(1),  №229.

2004  тест.

34нұсқа.№25.

(Барлық есебі толық ,қатесіз шығарылса – 3ұпай,формуланы түсініп, қолдана алса, тек есептеулер-ден қателер шықса -2 ұпай, есепті дұрыс тү-сініп,қате  жібе-рсе -1 ұпай)

5 есепке –

 0-3 ұпай

Шығармашы-лық жұмыс-тар.1-2 тап-сырма.

(1-тапсырма толық,дұрыс орындалса -1ұпай,2-тапсырма толық,дұрыс орындалса -1 ұпай)

2 тапсырма –

 2 ұпай

Венн диаграммасы.

(Ұқсас-тығы мен айырмашылы-ғын дұрыс ажыра-та біл-се -1ұпай)

1 ұпай

Бағалау.

3-тапсырма (Қолмен жұ-мыс жасау)

(3-тапсырма толық,дұрыс орындалып дәлелденсе – 2 ұпай,егер фигураны дұрыс қи-ып,формула-ны қолдана алмаса –

1 ұпай)

0-2 ұпай

Қорытын-ды.

1

Абдіқұл Д.

 

 

 

 

 

 

 

2

Аман А.

 

 

 

 

 

 

 

3

Бақберген С

 

 

 

 

 

 

 

4

Джамебаева Н

 

 

 

 

 

 

 

5

Жунісәлі Ж.

 

 

 

 

 

 

 

6

Майко Н.

 

 

 

 

 

 

 

7

Мәмбетяр Т

 

 

 

 

 

 

 

8

Ордабек С.

 

 

 

 

 

 

 

9

Оспаналы Д

 

 

 

 

 

 

 

10

Ошанова С.

 

 

 

 

 

 

 

11

Сандыбай А

 

 

 

 

 

 

 

12

Сейіт Е.

 

 

 

 

 

 

 

13

Серік Д.

 

 

 

 

 

 

 

14

Сүгірбай Ә.

 

 

 

 

 

 

 

15

Сүйімбаев А

 

 

 

 

 

 

 

16

Темірбек Қ.

 

 

 

 

 

 

 

17

Тоқсанбай А

 

 

 

 

 

 

 

18

Төлеген А.

 

 

 

 

 

 

 

19

Умбетбаев Ә

 

 

 

 

 

 

 

20

Шәмілхан А

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағалау критерийі:

  • «5» - 10-12 ұпай
  • «4» - 7-9 ұпай
  • «3» - 4-6 ұпай
  • «2» - 0- 3ұпай

Сабақтың типі:Жаңа материалды меңгерту.

Сабақтың барысы:

І.Ұйымдастыру кезеңі.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

ІІІ.Қайталау және ауызша есептер.

ІV.Жаңа тақырып. «Формула әлемі».Семантикалық карта.

V.  Кітаппен жұмыс.

VІ.Бекіту.Шығармашылық жұмыстар.

VІІ.Үйге тапсырма.

VІІІ.Бағалау.

«Адамның алдында ақылға апаратын үш жол бар:

Ұқсау жолы,бұл – ең жеңілі,

Ойлау жолы,бұл –ең жақсысы,

Жеке тәжірибе жолы,бұл- өте жауаптысы».Олай болса,біз сабақ барысында әрқайсымыз өзіміз таңдаған жолмен жұмыс жасайық.

І.Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушыларды түгендеу.Мазайкалар бойынша сынып 4 топқа бөлінеді:І топ-Квадрат,ІІ топ- Тіктөртбұрыш,ІІІ топ-Ромб,ІV топ-Параллелограмм.Топ басшылары сабақтың әр кезеңінде бағалаупарағына өз тобының мүшелеріне ұпайларын қойып отырады.Сабақ соңында әр оқушыны бағалайды.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

Шешуі:               a=48-b,

(48-b)*b=540

b2-48b+540=0

b1/2=                a1=48-30=18; a2=48-18=30

Жауабы :(18;30), (30;18).

Өзара тексеру.Оқушылар өздері үй жұмысын интерактивті тақта арқылы тексереді.

(Видео ролик 1)

 

ІІІ.Қайталау және ауызша есептер.

Әр топ мүшелері өздері алған фигуралар бойынша тоқталып кетеді.Яғни (анықтамасын,қасиеттерін,формулаларын) айтып шығады.

І топ.Квадрат                                         ІІ топ.Тіктөртбұрыш

  1. a=4   см  , P-?      Ж:16 см               1. a  =5 см  , b=4 см ,P-? Ж:18 см
  2. a= 3   дм  , S-?    Ж:9 дм2               2. а=3  дм ,b=2  дм ,S-?  Ж:6дм2
  3. S=25   мм2 ,a-?    Ж:5мм                 3. S=24 мм2 ,a=2  мм,b-? Ж:12 мм

ІІІ топ.Ромб                                        ІV топ.Параллелограмм

  1. a=6 см  ,P-?         Ж:24 см                       1. a=8 см ,b=9 см .P-? Ж:34см
  2. a=2 дм , α=300, S-? Ж:2дм2            2. а=5,5 дм ,h=4,4 дм  ,S-?Ж:24,2дм2

      3. S=36 мм2 ,α=600,a2-? Ж:24 мм            3.S=18 мм2 ,a=9  ,h-? Ж:2 мм

Бүгінгі сабақтың тақырыбымен танысу үшін келесі сөз жұмбақты шешеміз:

Сөзжұмбақ.

1.Қарама – қарсы қабырғалары қос-қостан параллель болатын төртбұрыш?

2. Математикалық амал?

3.Төртбұрыштың қарама – қарсы төбелерін қосатын кесінді?

4.Барлық қабырғаларытең тік төртбұрыш?

5.Үшбұрыштың төбесі мен қарсы қабырғасының ортасын қосатын кесінді?

п

а

р

а

л

л

е

л

о

г

р

а

м

м

 

 

к

ө

б

е

й

Т

у

 

 

д

и

а

г

о

н

а

л

ь

 

к

в

а

д

р

а

т

 

 

м

е

д

и

а

н

а

 

                                                           


 

ІV.Жаңа тақырып. «Формула әлемі».Семантикалық карта.

 

 

 

 

 

 

S=a2

+

 

 

 

S=ab

 

+

 

 

P=2(a+b)

 

+

 

 

P=4a

+

 

 

 

d=a

+

 

 

 

S=aha

 

 

 

+

S=a2sinα

 

 

+

 

S=absinα

 

 

 

+

S=1/2d1d2

 

 

+

 

 

V .  Кітаппен  жұмыс. №217,№218,№220 (1),№229.

№217         Жауабы:11,7 дм2

№218                   Жауабы: 7,5см немесе 4,8 см

№220         (1)    Жауабы: 1,6 м

№229         Жауабы: 72  см2

2004 –тест. 34 нұсқа. №25.

Параллелограмның диагоналі оның қабырғасына тең.Параллелограмның ауданын табу керек,егер оның үлкен қабырғсы 8 см-ге тең,ал бұрыштарының бірі 450-тең болса.

Жауабы:32 см2.

VІ.Бекіту.

Шығармашылық жұмыстар.

1-тапсырма.

АҚШ-тағы «Вашингтон» мейрамханасының жоғарғы қабатында бассейн орналасқан.Сол бассейннің қоршаулары параллелограмм тәріздес 405 дана фигуралардан құралған.Ұзындығы  1,5 м,ені 1,2м.Фигураның толық бетінің ауданын табыңдар?

Фигураның ауданын тауып,оны гектармен және армен өрнектеңдер.

Нұсқау:1 ар(а)=100м2,1 га =10 000м2.

Жауабы: 729 м2=7,29 ар=0,0729 га.

2-тапсырма.

Сендер білетін «Оқы,оқы және оқы !»-деп айтып кеткен В.И.Лениннің бойының ұзындығы 164 см,ені 38 см.

Оның ауданын тауып, м2 –пен өрнектеңдер.

Жауабы:S=l*h=164*38=6232 см2=0,6232 м2

3-тапсырма .(Қолмен жұмыс жасау)

Қолдарына берілген қағаздан параллелограмм фигурасын шығарып,оның ауданын табыңдар.Өлшем бірлігін см2 –пен өрнектеңдер.

Жауабы : a=21см, b=29,7см. S=21*29,7=623,7 см2

Венн диаграммасы

 

        Тіктөртбұрыш,квадрат                                    Ромб,параллелограмм

(Видео ролик 2)

VІІ.Үйге тапсырма: №220(2) , №221.

Критерийге сәйкес әрбір оқушы өздерінің жинаған ұпайларына сәйкес өз бағаларын шығарады.

VІІІ . Бағалау.

Кері байланыс.

 


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Виет теоремасы
Трапеция
Төртбұрыштар тақырыбын қорытындалау
Үшбұрыштарды шешу
Қысқаша көбейту формулалары
Тіктөртбұрыштың ауданы
Квадрат теңдеуді шешу
Үшбұрыштар мен төртбұрыштардың аудандарын табуға арналған есепте
Көпжақтардың көлемін табуға есептер шығару.
Призма көлемі
Бөлім: Уроки / Математика | Көрсетілім: 8315 | Қосты: Асипов Жанғали | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык