Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Жер беті қалай өзгереді? Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі.


Жер беті қалай өзгереді? Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі.

Жер беті қалай өзгереді? Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі.

Сынып: 4 «к»

Пән: дүниетану                                             

Сабақтың тақырыбы

Жер  беті  қалай  өзгереді?  Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі.

Сілтеме

Күнтізбелік жоспар, сабақ жоспары, оқулық

Мақсаты

Жер  бетінің өзгеріске ұшырауының сырын ашады. Топтық жұмыстар арқылы  ойын еркін жеткізуге, бір шешім қабылдауға үйренеді.

Түйінді идея

Адам әрекетінен өзгеріске ұшыраған жерлерді тиімді пайдалану.

Күтілетін нәтиже

Жер бетінің өзгеріске ұшырауы туралы біледі, жергілікті жерді зерттеп үйренеді.  Топтық жұмыста бір шешімге келе алу.

Көрнекіліктер

Белсенді тақта, сызба-кестелер, бағалау парағы

Дереккөздер

К.Жүнісқызы, Ә. Бірмағамбетов, Қ.Аймағамбетов, И.Нұғыманов, Қ.Жүкешев   Дүниетану,   4- сынып, - Алматы «Атамұра» 2011; бағдарлама

Сабақ барысы

Жоспар мазмұны

Әдіс-тәсілдер

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Сабақ кезеңдері

 

 

3мин

Ұйымдастыру

Оқушылардың дайындығын тексеру. Өзін-өзі реттеу

Сергіту сәті

Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Оқушылармен амандасу. Бір-біріне жақсы тілектер айту мақсатында «Шаттық шеңберіне» шақырамын. Оқушыларды түрлі-түсті қағаз қиындылары арқылы топқа бөлемін.

Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, көңіл-күйлері көтеріледі.

 

Топтық ережені қайталайды.

Жақсы тілектер арқылы қарым-қатынастары нығаяды.

4мин

Үй тапсырмасын тексеру

Диалог негізінде білім беру

 

 

 

 

 

 

 

 

 

АКТ

 

  Өтілген материалдар бойынша әр топқа интербелсенді тақтадан бірнеше сұрақтар қоямын.

-Таудың төбе мен қыраттан айырмашылығы неде?

-Тауды қандай шаруашылыққа пайдаланады?

-Көктемде таулы жерлерде қандай табиғаттың қолайсыз жағдайлары болуы мүмкін?

«Кім жылдам?» тақтадан Қазақстанның физикалық картасы көрсетіліп, оқушылар Сарыарқаны, Алтайды, Тянь-Шаньды табады

 Өтілген материал бойынша сұрақтарға жауап береді.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шапшаң қимылдап, картадан табады .

Әр топ бірін-бірі бағалайды.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Шапшаңдық танытқан топ бағаланады.

Қызығушылық-ты ояту

2мин

Ой тастау

«Миға шабуыл»

Жер бетінің өзгеруін қалай түсінесіңдер?

Жұптасып ой бөлісіп, топта талқылаңдар

Өз ойларын көршісімен бөлісіп, қорытындысын айтады

«Дұрыс, өте жақсы» деген қолпаштау арқылы белсенділікте-рін арттыру

Мағынаны ажырату

10мин

Жаңа тақырыпты меңгеру

ЖИГСО

1-топ: Жер беті қалай өзгереді?

2-топ: Адам әрекетінен жер бетінің өзгеруі.

3-топ: Қосымша материал.

1.Мұқият оқы

2.Жұбыңа түсіндіруге дайындал.

3. Сұрақ дайындап қой.

4. «Үй» тобыңа кел.

5.Тақырыпты түсіндір.

6.Сұрақ қою арқылы тексер

Оқушылар тапсырмамен мәтінмен танысып, жұбына түсіндіреді. Жұбының қойған сұрағына жауап береді, өзі де сұрақ қояды. «Үй» тобына қайтып келеді, тақырыпты түсіндіреді. Топтың түсінгендігін сұрақ қою арқылы тексереді.

Топта бірін-бірі бағалайды.

5мин

Жаңа сабақты түсінгенін Блум жүйесі бойынша сұрақ қою арқылы байқау

Диалогтық оқыту

Ітоп. Жер бетінің өзгеруі дегеніміз не?

ІІтоп. Жер бетінің өзгеруі немен байланысты?

ІІІтоп. Бүгінгі  тақырыптарда нені білу маңызды болды?

Оқушылар топта ойланып, жауап береді.

Топтар бірін-бірі бағалайды.

3мин

Салыстыр

Венн диаграммасы

Табиғи құбылыстар әсерінен және адам әрекетінен жер бетінің өзгеруін салыстыру.

Тапсырмаларды жұпта талдап, интербелсенді тақтада орындайды.

Топтар бірін-бірі бағалайды.

4мин

Қолдан

 

Ашық карьерлердің орнын қалай пайдалануға болады?

Өз ойларын ортаға салып топта талдайды, спикер шығып сыныпқа жеткізеді.

Топ мүшелері бірін-бірі бағалайды.

2мин

Сергіту сәті

 

Музыка қосылады.

Оқушылар музыка әуенімен жаттығу жасайды.

 

3мин

«Орнын тап»

ойыны

 

Топтарға тапсырма

Интербелсенді тақтада: кесте сызылып, құбылыстар әсерінен және адам әрекетінен болатын өзгерістер терминдерін өз тобына қою қажеттілігі ескеріледі.

Жаңа тақырып бойынша алған білімдерін қорытындылайды.

Жарыса жауап беруге тырысып, білімдерін кеңейтсе, екінші жағынан белсенділіктері артады.

«Өте жақсы, жаңа тақырыпты жақсы меңгерген екенсіңдер» деген мадақтау сөздерін айта отырып, оқушыларды ынталандыру

Ой толғаныс

5мин

Сабақты қорытындылау

«Аялдама»

Диалогтік оқыту

Әр топ өз тобында сұрақ дайындап, келесі топқа барып, сұрақтарына жауап береді

Оқушылар жоғары деңгейлі сұрақтар қойып, ұтымды жауап береді.

Топтар бірін-бірі бағалайды

2мин

Рефлексия

«Екі жұлдыз, бір тілек»

Бүгінгі сабақтан алған білімдерін, «Екі жұлдыз, бір тілек» бойынша қорытындылату

Оқушылар өз пікірлерін, сезімдерін екі сөз, бір тілек жазып жабыстырады

 
 

Үйге тапсырма

 

Осы өлкеде адамның шаруашылық әрекетіне байланысты жер беті қандай өзгеріске ұшырағанын зерттеп, жазып келу.

Жан-жақты ізденеді

 

2мин

Бағалау

 

Қорытынды баға шығару

Топтың бағалауы, бірін-бірі бағалауы

 

 


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Компьютердің қосымша құрылғылары
"Мен соғысты жек көрем"
Топтық жұмысты ұйымдастыру арқылы оқушылардың сабаққа қызығушылығын арттыру
Электрондық кесте ұғымы. MS Excel редакторы
Орманды дала және дала зоналары
Балықтар
Химиялық байланыстардың түрлері
Орманды дала және дала зоналары
«Мақал - мәтелдер» 5- сынып
Мақал-мәтел
Бөлім: Уроки / Бастауыш сынып | Көрсетілім: 6748 | Қосты: Бакынова Раушан Сериккановна | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык