|
|
Тақырыбы: Глобустағы және географиялық картадағы градус торы, географиялық ендік
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды глобустың негізгі ерекшелігін көрсете отырып, қалай пайдалану керектігін түсіндіру.
Дамытушылық: «географиялық ендік, «градус торы» ұғымдарын қалыптастыру.
Тәрбиелік: оқушыларды жауапкершілікке, достық қарым-қатынасқа, білімпаздыққа тәрбиелеу
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақты жүргізу әдіс-тәсілдері: көрнекіліктер арқылы түсіндіру, "кубизм", "ротация", сұрақ-жауап,
Көрнекіліктері: оқулық, глобус, жер шарының жарты шарлар картасы, атлас, кескін карта, насихаттық материалдар.
Сабақтың барысы
Кезең Мұғалім әрекеті Оқушылар әрекеті
1. Ұйым-дастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу. Түгелдеу. Сабаққа дайындығын тексеру.
Амандасады Кітап, дәптерін шығарып сабаққа дайын отырады.
2. Үй тапсырмасын сұрау. 1) Үй тапсырмасын "Кубизм" әдісімен сұрау.
1.карта мен глобусты салыстырыңыз (неге ұқсас)
1. Карталарды салыстыр
2. картанының маңызы Дәлелде
3 картаны талда (неден тұрады, неден жасалған)
3 картаны қандай түрлері бар талда (өсім, жануар, климаттық)
3 Жалпы географиялық карталарды талда (не үшін қолданамыз)
4 План деген не? суретте
4.Глобусты суреттеңіз (түсі пішіні)
5. карта мен глобусты байланыстыр
6 глобусты қайда қолданамыз
6 картаны қайда қолданамыз
2) Географиялық, биологиялық, математикалық, әдеби терминдер бойынша топқа бөлу. Оқушылар үй тапсырмасын айтып, қосымша сұрақтарға жауап береді.
3. Жаңа материалға көшу кезеңі
Ой қозғау. "Ротация" әдісі
1 топ Географиялық ендік анықтау
2 топ Географиялық координаталарды анықтау
3 топ Градус торын анықтау
4 топ Географиялық бойлықты анықтау
Дәптерлеріне тақырыпты
жазады.
4. Жаңа мате-риалды меңгерту кезеңі.
4. Жаңа мате-риалды меңгерту кезеңі.
Мәтінмен жұмыс. Топқа тапсырма беру Географиялық координаталар - жер бетіндегі белгілі бір нүктенің экватор мен бастапқы меридианға қатысты орнын анықтайтын, ендік және бойлық деп аталатын бұрыштық шамалар. Географиялық координаттар(лат. со — бірге, ordinatus — реттелген) — жер бетіндегі экваторға және нөлдік меридианға қатысты нүктенің орнын көрсететін мөлшер.[1] Олар географиялық ендік және географиялық бойлық болып ажыратылады. Географиялық ендік жер бетінің кез-келген нүктесіне түсірілген тік сызық пен экватор жазықтығы арасындағы бұрышпен өлшенсе, географиялық бойлық бастапқы меридиан жазықтығы мен берілген нүкте арқылы өтетін меридиан жазықтығы арасындағы бұрышпен өлшенеді. Бастапқы (нөлдік немесе бірінші) меридиан ретінде халықаралық келісім бойынша Лондон қаласы маңындағы Гринвич обсерваториясы арқылы өтетін меридиан алынған.
1 топ Географиялық ендік анықтау
2 топ Географиялық координаталарды анықтау
3 топ Градус торын анықтау
4 топ Географиялық бойлықты анықтау
1. Топпен талқылау.
2. Презентация
Сергіту сәті. Билету
Оқушылар мәтінмен жұмыс жүргізеді
5. Жаңа тақы-рыпты бекіту кезеңі
Донетка.
Глобус
Градус торы
Карта
Географиялық ендік
Географиялық бойлау
Әрбір сөзге анықтама беру
6.Қорытынды Ойды қорытындылау.
Географиялық карта, глобус, ендік, бойлықты ажыратып, оларды анықтап үйрендік
6. Бағалау кезеңі
Топтар бір бірін бағалайды.
7.Үйге тапсырма
12 параграфтарды оқу,
Мұғалімнің тапсырмасын күнделіктеріне жазады.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |