Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Қос сөздердің түрлері. Қайталама қос сөздер және қосарлама қос сөздер


Қос сөздердің түрлері. Қайталама қос сөздер және қосарлама қос сөздер

Тақырыбы:  Қос сөздердің түрлері. Қайталама қос сөздер  және қосарлама қос сөздер


Мақсаты: Қос сөздер олардың түрлері қайталама және қосарлама қос  сөздер туралы білімдерін меңгеру
Міндеттері:
- оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерді пайдалана отырып қос сөздерді меңгеру.
- қайталама қос сөздерді қосарлама қос сөздерден  ажырата  білу.
- топта жұмыс істеу дағдысын қалыптастыру.
Қолданылған модульдері: оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер, сын тұрғысынан оқыту,  оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау, АКТ-ны қолдану, талантты және дарынды оқушыларды оқыту, жас ерекшеліктеріне қарай оқыту және оқу, оқытудағы көшбасшылық және басқару.
Стратегиялар:   Шаттық шеңбер «Жылы лебіз»,топқа бөлу «Сурет қиындылары», «Кластер», «Тірек сызба», «Автор орындығы», «+, -, қызықты», «Венн диаграммасы», сергіту сәті «Қаңқалар»биі, деңгейлік тапсырма, эссе жазу, «Блоб ағашы»,  рефлексия «2 жұлдыз,бір тілек»;

Сабақ кезеңдері
Уақыты    
Жоспар мазмұны    
Мұғалімнің іс-әрекеті    
Оқушының іс-әрекеті    
Бағалау    Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?
Кіріспе
 7мин:    Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық ахуал:  
«Шаттық шеңбер»,   
"Жылы лебіз" тренингін жүргізу.  
Мақсаты: тұлғааралық байланыс.    Шеңбер құру арқылы тұрғызу.
Амандасу.


Оқушыларды орындарынан тұрғызып  шеңбер құрғызып, жақсы тілектерін айтқызу.
Назарын сабаққа аудару

«Түрлі-түсті пішіндер» арқылы топқа бөлу.    Шеңбер құрып тұрады.

Оқушыар бір-бірлеріне жылы лебіздерін білдіреді.

Оқушылар сабаққа дайын екендігін көрсетеді.

 Түрлі-түсті пішіндер арқылы топқа бөлініп 5 адамнан 3 топқа топтасты.    
Тамаша


Жарайсыңдар, жақсы.
Стикер,  ватман, маркер

Қызыл, жасыл, сары түсті қима қағаздар
Тұсауке
сер :
 8мин    Қызығушы
лықты ояту сатысы
«Теріп ал»
Мақсаты:  оқушыларға ой қозғау, ойын жинақтауға бағытталған     Сабақтың мақсатын айтау.

 Ойлануға еркіндік беру.

Мәтін  оқылып сол мәтіннен естерінде қалған біріккен сөздерді  теріп жазу     Ойланып мақсатын айтады.

 

Мәтін бойынша естерінде қалған біріккен сөздерді  жазады.    
Өте жақсы, тамаша!

Бағалау парағы    
Интерактивті тақтадағы Power Point таныстырылымы

Негізгі бөлім:
 25мин    Мағынаны ажырату сатысы
 «Кластер» стратегиясы.
Мақсаты:
оқушылардың білімін жинақтау,
олардың  бойында өз бетімен білім алу ,өзін-өзі реттеу дағдыларын қалыптастыру
Сергіту сәті. «Қаңқалар биі»  Мақсаты: оқушылардың  сабаққа деген қызығушылықта-
рын арттыру.
«Автор орындығы» стратегиясы.
Мақсаты:
Өз ойын еркін , көркем тілмен жеткізе білу.
«+, -, қызықты»
Мақсаты: Оқушылардың бір-бірінің жұмыстарын бағалау дағдыларын қалыптастыру.
«Деңгейлік тапсырма»
Мақсаты:
тапсырма беру арқылы деңгейін анықтау.

«Венн диаграммасы»  
Мақсаты:
Қос сөздердің үрлерін  ажырату    Тапсырма беру арқылы ойлануға мүмкіндік беру.
Тақырып бойынша «Кластер» әдісі арқылы топта жұмыс  жасату.
1-топ: қос сөз
2-топ: қайталама қос сөз
3-топ: қосарлама қос сө

Шаталовтың «Тірек сызба» әдісі арқылы «Қос сөздер» тақырыбын ашу
Сергіту сәті.  «Қаңқалар биі» биін билету.

«Автор орындығы» стратегиясы бойынша  тапсырма беру. Ертегіні аяқтау. Мәтінде қос сөздерді пайдалану керек . Оқулықтағы 74-жаттығу бойынша.

Оқушыларға жасалған жұмыстар бойынша «+, -, қызықты»  рефлексиясы арқылы бір-бірінің жұмысын бағалау жасату

І. Мақал-мәтелдің ішінен қос сөздерді тап:
1.    Жылай-жылай арық қазсаң,
Күле-күле су ішерсің.
2.     Көре-көре көсем болады,
Сөйлей-сөйлей шешен болады.
    
«Венн диаграммасы» арқылы  қос сөздің түрлері қайталама және қосарлама қос сөздердің ұқсастығы мен айырмашылықтарын ажырату.    Әр топтан бір оқушыдан  шығып қорғайды. Топ оқушылары әр топ жұмысын тыңдап, толықтыру жасайды.

Өздерін автор орнында елестетіп, өз қиялдарымен  ертегіні өздерінше аяқтайды.

 

Оқушылар  «Кластер» әдісі бойынша және «Автор орындығы» стратегиялары бойынша  рефлексия жасайды.
Деңгейіне байланысты берілген тапсырманы орындап отырады. (Бақыттас)
ІІ. Сәйкестендір:
Сарт      шеше
Әке       сұрт
Бала       аяқ
Ыдыс     шаға

Оқулық
Қорытынды:
5мин    Ой толғаныс сатысы

«Эссе жазу»
3 минуттық Мақсаты:
Ойларын  көркем сөздермен жеткізе білу.    «Туған жердей жер болмас» тақырыбында  қос сөздерді пайдалана  отырып   3минуттық  «Эссе» жазғызамын.  
Эссе мына шарттарға лайық болуға тиісті:
* Бір айтқанды қайталай бермей, мәнділігімен  көзге түсу керек.
* Әңгімедегі ой анық  болу керек.
* Мұқият және қатесіз жазылған болу керек.    «Туған жердей жер болмас»  тақырыбында 3 минуттық эссе жазады.

Эссені бағалау критерилерін басшылыққа алады.

Кейбір оқушылар   өз еңбектерін дауыстап оқиды.    Бағалау парақшасы

 

Критерилер жазылған парақшалар
 
Бағалау.

Рефлексия  
Мақсаты: оқушылардың оқығанын саналы түрде түсінуге өз ойын білдіруге үйрету
     Бағалау парақшалары арқылы оқушылар топта бағалайды сосын мұғалімнің бағасымен қоса ортақ баға қойылады.

2 жұлдыз,1 тілек    Оқушы
лардың фамилиясы,аты    Оқушының өзінің бағасы    Топтың
бағасы    Мұға
лім
баға
сы    Қорытынды баға
Зере    4    5    5    5

2жұлдыз-сабақта алған әсері.
1тілек- ұсыныс    
Өте жақсы!

Бағалау парақшасы
 стикер
    Үйге тапсырма беру.    1.     «Досыма тілек» қос сөздерді қатыстырып өлең құрау.
2.    76,85-жаттығулар


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Үлгі сызба,сұрақ бойынша сөйлем құрау.
Қосарлама қос сөздер
Қос сөздер
Қосарлама қос сөздер
Етістіктен өткенді қайталау
Біріккен сөздер
Қысқарған сөздер,жасалу жолдары.
Зат есім. Жалқы есім және жалпы есімдер.
орта мерзімді сабақ жоспары 7 сынып
Күшейткіш буын арқылы жасалатын қос сөздер.
Бөлім: Уроки / Қазақ тілі | Көрсетілім: 8868 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык