|
|
8-ге көбейту және бөлу кестесі
Шақат орта жалпы білім беру мектебі
Тақырыбы: 8- ге көбейту және бөлу кестесі.
Орындаған: Темиралина М.А.
Күні:22.10.14 Пән: Математика 3 сынып
Сабақтың тақырыбы: 8-ге көбейту және бөлу кестесі
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың көбейту және бөлу кестесі туралы түсінігін қалыптастыру. 8-ге көбейту мен бөлуді меңгерте отырып ауызша көбейтуге және бөле білуге үйрету.
Дамытушылық: Оқушылардың зейінін ойлау, байқағыштық қабілеттерін, зерде үрдісін дамыту, қиялын ұштап, қабілеттерін шыңдау. Шығармашылыққа жетелеу.
Тәрбиелік: Оқушыны ізденуге, салыстыруға, жеке жұмыс, топ болып, бірлесе жұмыс істеуге, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, адалдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: тақта, көбейту кестесі,таратпа кеспе қағаздар, бағалау парағы, перфокарта.
Сабақтың түрі: саяхат сабақ.
Сабақтың әдісі: Түсіндіру, сұрақ – жауап, өз бетімен жұмыс.
Сабақтың барысы:
1 Ұйымдастыру кезеңі.
Сәлемдесу: Білімнің тұңғиығы бойлайтұғын,
Тоқысаң жалықтыра қоймайтұғын.
« Ғылымдар патшасы»- деп дараланып,
Математика - қызыққа тоймайтұғын.
Оқушыларды түгендеу.
Назарын сабаққа аудару.
Сыныпты екі топқа бөліп, әр топқа ат қоямын. Бірінші топ «Алғырлар.», екінші топ «Тапқырлар». Екі топ өзара жарысып, орындалған әр бір тапсырма үшін, топ қоржынына өз ұпайлары салынып отырады яғни, асықтар салынады.
2.Үй тапсырмасын сұрау
Жаңа сабақ.
Балалар бүгін бізде ерекші сабақ, өйткені бүгін бізге қонақтар келіп отыр Қазақьың мақалындайКелгенше қонақ ұялар, Келген соң үй иесі ұялар
Үй тапсырмасын тексеру балалар дәптерімен ауысып үй тапсырманы тексереді
Ал енді балалар біз осы қонақтарды жақсы қарсы алып бар білімізді көрсетіп ұялмайтындай болайық және біз бүгін Астана қаласына ертегі кейіпкерлермен саяхатқа шығамыз.
Қызығушылығын ояту: ”Ой толғау” әдісі.
Бұл кезеңде оқушыларға қосу, азайту, көбейту, болу амалдарының компоненттерін айтқызамын.
1.Қосу амалының компоненттерін кім айтып жібереді?
2.Азайту амалының компоненттерін кім айтып жібереді?
3.Көбейту амалының компоненттерін кім айтып жібереді?
4.Бөлу амалының компоненттерін кім айтып жібереді?
5.Көбейткіштердің орындары ауысқанымен не өзгермейді?
6. 1 сағатта қанша минут бар?
7. 1 тәулікте қанша сағат бар?
8. 1 ғасырда қанша жыл бар?
Ал, енді бүгінгі жаңа сабағымызды бастайық
8-ге көбейту және бөлу кестесі.
8*2=16 8+8=16
8*3=24 8+8+8=24
8*4=32 8+8+8+8=32
8*5=40 8+8+8+8+8=32
8 мен 4-тің көбейтіндісі қанша болады? (32)
Ал, 8-ны өзіне өзін 4 рет қосқанда қанша болады?(32) демек бізге қайсысы тиімді екен? Әрине, көбейту амалын қолданған ұтымды болады.
8-ге бөлу кестесі:
16:8=2 себебі 2*8=16
24:8=3 себебі 3*8=24
32:8=4 себебі 4*8=32
40:8=5 себебі 5*8=40
8-ге көбейту кестесі қалай құрылғанын түсіндір:
5· 8=8·5 9*8 = 8·9
6·8=8·6 10*8=8*10
Топтастыру әдісі:
0 2 4
9 *8 5
8 7 6
Топтарға есеп беріледі, қай топ жылдам орындайды.
Тасша баланың тапсырмасын орындайық, қай топ бірінші орындайды.
1 .Мектептегі алты кабинеттің әрқайсысына 8 компьютерден және мұғалімдер бөлмесіне 2 компьютер қойылды. Мектепке барлығы неше компьютер қойылды?
Шарты:
6 кабинет 8 компьютер
Мұғалім бөлмесі 2 компьютерден
Барлығы - ?
Шешуі: (8*6)+2=50
Жауабы: 50 компьютер қойылды.
Орындағасын кейіпкеріміз вагонға отырады.
Оқулықпен жұмыс:
№4 Қалдықпен бөлуді орында.
Тақтада орындалады
19:8=2(1к) 26:8=3(2к) 36:8= 4(4к) 49:8=6(1к)
Буратиноның тапсырмасы
2.№5 есеп, тәртібін сақта
86-3*5+5=76 15:3 = 5 (18+22):5 =8 5*9=45
5*5-5+20=40 45:9=5 (40-16):4=6 8*5=40
8*7+4*6=80 56:8=7 (96-64):8=4 8*6=48
Сергіту сәті Доп арқылы көбейту кестесін сұрау
Үш доңыздың тапсырмасы
3*№6 Есепті теңдеу құру арқылы шығар:
1шатырды –х көгершін х+2=15
2 шатырда-15 көгершін х=15-2
1шатырға 2 көг.қонды. х=13
Бастапқыда 1 шат.көгерш.-? 13+2=15
. 15=15
Ж:бастапқыда 1 шатырда 13 көгершін болды
Логикалық тапсырма:
- Столдың төрт бұрышы бар. Егер бір бұрышты кесіп тастаса, неше бұрыш қалады? ( 5 )
2 Мектепке келе жатқан 5 балаға қарсы жолда тағы 4 бала жолықты.
Мектепке неше бала барды? ( 5 бала )
3. Екі адам 4 сағат шахмат ойнады. Олардың әрқайсысы неше сағат ойнады? ( 4 сағат)
4.. 4 ұл да неше саусақ бар? ( 80 )
4. Жеті лақтың тапсырмасы
Топпен жұмыс.
«Кім тез ойлайды?» ойыны. Ауызша тапсырма.
2*6=12 5*6=30
20*6=120 50*6=300
200*6 =1200 500*6=3000
4*6=24 3*6=18
40*6=240 30*6=180
400*6=2400 300*6=1800
Үш аюдың тапсырмасы
Қызығушылығын ояту. «Кубизм» ойыны.
5.(Оқушылардың алдына сандар жазылған кубикті тастаймын, қай сан шықса, сол санды мен айтқан санға көбейтіп, немесе бөліп жауабын жылдам айту қажет).
Сабақты қорыту:
- Перфокартамен жұмыс жасай отырып, оқушылардың алған білімдерін пысықтау.
8 * 8:
7 72 8 64
9 24 6 32
3 56 4 48
Үйге тапсырма: 8-ге бөлу және көбейту кестесі. .
Бағалау: Әр топты , оқушылардың жинаған ұпай санына қарай мадақтау, бағалау
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |