|
|
Айқұлақ немесе мидиялар
Мерзімі |
Пән: биология |
Сынып: 7 |
|||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Айқұлақ немесе мидиялар |
||||||||||||||
Сабақтың мақсатында |
Қосжақтаулылар типінің бірі айқұлақтың тіршілігімен таныстыру |
||||||||||||||
Сабақ түрі: |
шығармашылық бағыттағы білім беру сабағы |
||||||||||||||
Әдіс-тәсілі: |
сұрақ-жауап,талдау,түсіндіру,көрнекілік,баяндау. |
||||||||||||||
Көрнекілігі: |
интерактивті тақта, слайдтар, жәндіктердің суреттері, кесте |
||||||||||||||
Пәнаралық байланысы: |
жаратылыстану |
||||||||||||||
Сабақтың барысы: |
|
||||||||||||||
уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||||||||
3 мин |
Ұйымдастыру кезең
Психологиялық дайындық
|
Оқушылар сәлемдеседі, сабаққа қажет құралдарды дайындайды. Зейіндерін сабаққа аударады. «Мен саған, сен маған» тренингіне қатысып, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады. |
|||||||||||||
10 мин |
Өткенге шолу |
1.Топтастыру тақтасын толтыру. ( конверттің ішіне жәндіктердіәр оқушы салады )
2.Біліміңді сынап көр. (сұрақ-жауапоқушыларға ауызша сұрақтар қоямын,олар жауап береді) 1.Ұлулар типінің кластарын атаңдар? ( бауыраяқтылар,басаяқтылар,қосжақтаулылар) 2.Тип неге «ұлулар» деп аталған? (бұл топтағы жәндіктер денесі буылтықсыз, өте жұмсақ және дене құрылысы ұқсас болғандықтан, ұлулар типіне жатады) 3.Ұлуларда жаңадан пайда болған қандай мүшелер жүйесі бар, олар қандай қызмет атқарады? (тіс орнына үккі, асқа қатысты без бауыр мүшелері дамыған) 4.Ұлулар қалай тыныс алады? (құрлықта тіршілік ететін ұлулар өкпе арқылы тыныс алады, ал суда тіршілік ететіндер шапанша астында орналасқан желбезек арқылы жүзеге асады) 5.Ұлулар қалай қозғалады? (аяқтары арқылы қозғалады) |
|||||||||||||
20 мин |
Жаңа тақырыпты меңгеру
|
1. Оқушыларды айқұлақтың суретімен таныстыру Айқұлақтың (Аnоdоntа) анатомиясы, бақалшағы және сол жақ мантиясы алынып тасталған: 1 - мантия кесілген сызық; 2 - алдыңғы бекітуші бұлшықет;
2. ЭО бойынша айқұлақ жайлы мағлұмат беру
3.Мына кестені толтырып, дұрысына (+) белгісін, дұрыс келмегеніне (-) таңбасын қойыңдар
4. «Мен саған, сен маған» сұрақтарға жауап беру. 1.Ұлулар типінің кластары 2. Тип неге «Ұлулар» деп аталған? 3. Ұлулар типіне жататын жәндіктердің негізгі ерекшелігі. 4. Тура және түрленіп даму дегеніміз не? 5. Айқұлақтын денесі неден тұрады? 6. Қосжақтаулылар қандай жынысты? |
|||||||||||||
10 мин |
Жаңа тақырыпты бекіту |
Биологиялық диктант Қосжақтаулы ұлулар класының өкілі----------------------- Денесі тек тұлға және ----------------аяқтан ғана тұрады. Қорек тікелей ----------түседі,одан қарын өтіп------------ барады. Қосжақтаулы ұлулар ----------жынысты ұлу. Ғаламшарымызда--------мыңға жуық түрі бар. Қосжақтаулы ұлулар-----------ретінде пайдаланады. Қосжақтаулы ұлулардың бақалшағынан -----------------жасалады. Сөзтізбек «Ұлу». |
|||||||||||||
2 мин |
Бағалау: Кері байланыс: Үй жұмысы: |
Оқушылардың бағалау парақшаларынан қорытынды бағаларын шығару «Бас бармақ» 204-205 беттегі 45 – ші тақырыпты оқу, мазмұндау |
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |