Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Жорғалаушылардың дене құрылысы және тіршілік әрекеті


Жорғалаушылардың дене құрылысы және тіршілік әрекеті

Сабақтың тақырыбы:   §54.Жорғалаушылардың дене құрылысы және тіршілік әрекеті.

Мақсаты:
1)білімділік: оқушыларды жорғалаушылар класының өкілдерімен таныстыра отырып, олардың тіршілігі, түрлері, сыртқы-ішкі құрылыс ерекшеліктері туралы білім беру.
2)дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін, пәнге деген қызығушылығын оята отырып, шығармашылық қабілетін дамыту.
3)тәрбиелік: оқушыларды өздігінен жұмыс жасай білуге, сауаттылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың типі: жаңа  білімді меңгерту
Сабақтың әдіс-тәсілдері: түсіндірмелі – сөздік әдіс, баяндау
Көрнекіліктері: суреттер, сызба-нұсқа
                    Сабақ барысы:
І.Ұйымдастыру кезеңі. 
       а) ұжымдық әрекет
       б) санитарлық-гигиеналық, қауіпсіздік ережелерді сақтау
       в) оқушылардың назарын сабаққа аудару
ІІ.Үй тапсырмасын сұрау.
      І-тапсырма. «Кім жылдам!»
Қосмекенділердің ас қорыту жүйесінің мүшелерін ретімен қойыңыз.
1.Өңеш                                                               6.Ауыз қуысы
2.Аш ішек                                                          7.Тоқ ішек                                                  
3.Қарын                                                             8.Жұтқыншақ
4.Клоака
5.Ұйқы безі
6.Ауыз қуысы

  ІІ-тапсырма. 
 Тақтада қосмекенділер отрядтарының өкілдері көрсетілген. Неше отряд бар екендігін анықтап, санмен белгіленген жауаптардың нөмірлерін тиісті бағанаға жазыңыз.
1.Тритондар мен саламандралар.
2.Олар Америкада, Үндістанда, Цейлонда кездеседі.
3.Зиянды жәндіктермен қоректенеді.
4.Дернәсіл кезеңінде қыстап шығады.
5.Жер астында ін қазып, тіршілік етеді
6.Ол жетісу бақатісі
7.Олар секеңдеп қозғалады
8.Сақиналы құртжылан
9.Қызылаяқ бақа Балқаш көлінің маңында кездеседі.
10.Кешке, түнде белсенді тіршілік етеді

        ІІІ.Жаңа тақырып                     Жорғалаушылар класы    
                                       нағыз құрлықта тіршілік етуге бейімделген
Мекен ортасы              кейбір түрлері суда тіршілік етуге бейімделген
                                      ағаш басында тіршілік етуге  бейімделген
   Жорғалаушыларды зерттейтін зоология ғылымының саласын герпетология (грекше «герпетон» - «жорғалаушылар» + «логия» - ғылым) деп атайды.
Жеке топтары
             кесірткелер           жыландар             тасбақалар           крокодильдер

     Денесі – бас, мойын, тұлға, құйрық, бессаусақты аяқтан тұрады. 
құрғақ                                                                                   құрғап кетуден
без болмайды                                Терісі                           қорғаныштық
мүйізді қабыршақ                                                                үнемі түлейді
     Қаңқасы – бассүйек, омыртқа жотасы, кеуде торы, иық белдеуі мен алдыңғы аяқтары, жамбас белдеуі мен артқы аяқтары. Жыландармен аяқсыз кесірткелерде аяқ болмайды.
Ақтарында
Жақ сүйектерінде                    бұлшық еттері жақсы дамыған
Мойынында
Кеуде қуысында
Омыртқа жотасы
         
                           мойын               арқа-бел            сегізкөз       құйрық
Ас қорыту жүйесі
  ауыз→жұтқыншақ→өңеш→қарын→ашішек→тоқ ішек→ тік ішек→ клоака

                   ауа тамырлары                  өкпе                  жұп танау тесіктері
                                                         Тыныс алу жүйесі
                      кіші ұяшықтар                көмекей                      кеңірдек

                             дара жынысты                             іштей ұрықтанады
          жұмыртқа салады       Жорғалаушылардың көбеюі          тірі туады
             қара жылан                                                              сұржылан, қалқантұмсық

                                                                  гаттерия
                                                  Тұмсықбастылар отряды
Тасбақалар                                                                                      Қабыршақтылар 
   отряды                                 Жорғалаушылар класы                   отряды
 дала, батпақ                                     Крокодилдер                             құбылғы,
  тасбақасы                                            отряды                                   жыландар, 
                                                                                                               кесірткелер                                    
                                                          қолтырауын, 
                                                         гавиалдар, нағыз крокодил
ІV.Сабақты бекіту.
    1-тапсырма
  Кесіртке мен жыланның түрлерін дұрыс орналастырыңыз.
Кесірткелер  
Жыландар  
1.Шұбар батпат                          5.Сұр келес
2.Жолақ абжылан                      6.Сарыбауыр абжылан
3.Зайсандық батпат                   7.Сарлан
4.Қызылжолақ абжылан     

V.Үйге тапсырма беру: §54.оқу. Тақырып соңында берілген кестені толтыру.


Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Бауырымен жорғалаушылар.
Жорғалаушылар класы
Кластың жалпы сипаттамасы
Сүйекті балықтардың құрылысы және тіршілік әрекеті
Бунақденелілердің дамуы, пайда-зияны
Жорғалаушылардың дене құрылысы және тіршілік әрекеті
Кесірткенің тіршілігі
Қосмекенділер класы
: Жорғалаушылар класы. Жыландар, сарыбас жылан, сұр жылан, жыландардың табиғаттағы және адам өміріндегі маңызы
Жорғалаушылар класы
Бөлім: Уроки / Биология | Көрсетілім: 5535 | Қосты: NA | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык