|
|
Әлеуметтік қатынастар
"Т.Аубакиров атындағы жалпы орта мектебі" КММ
Тарих және қоғамдық пәндер мұғалімі Алибекова Тарбия Кантургановна
"Адам.Қоғам.Құқық" пәнінен қысқа мерзімді сабақ жоспары
Күні: 20.12.2014ж |
Пәні:Адам.Қоғам.Құқық. |
Сыныбы: 9 "А,Ә" |
Тақырыбы: |
Әлеуметтік қатынастар |
|
Мақсаты: |
Қоғам мүшелерінің түрлі таптарға,топтарға және әлеуметтік қабаттарға жіктелуі туралы ақпарат беру. Оқушыны өз бетімен ізденуге бағыттау.Оқытуда АКТ- ыны пайдалану. Топтық жұмысқа үйрету.Бағалауға ынталандыру. |
|
Оқыту нәтижесі |
Қазіргі қоғамның әлеуметтік құрылымын түсінеді. Қоғамның әлеуметтік құрылымын түзетін таптар мен топтар бір-бірімен байланыссыз өмір сүре алмайтынына көз жеткізеді. Өз ойларын еркін жеткізеді. |
|
Негізгі идеялар: |
Әлеумет,макротоп,микротоп,әлеуметтік қабат,әлеуметтік өмір аясы,әлеуметтік мобильділік. |
|
Әдіс-тәсілдер: |
Диалогтік әңгіме,ашық/жабық сұрақтар,тест,Блум таксономиясы,СТО стратегиялары,ОҮБ құралдары. |
|
Қолданылған модульдер: |
ДО,СТО,АКТ,ТжДБО,ОЖЕСО,ОҮБжОБ. |
|
Негізгі дереккөздер, ресурстар |
Оқулық,слайдтар,кеспе қағаздар,интерактивті тақта,интернет материалдары |
Сабақтың барысы
Кезеңдер,уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Қызығушылығын ояту. 1)Психологиялық дайындық. 4 минут |
Амандасу.Сынып оқушыларына жағымды ахуал туғызу,назарларын сабаққа аудару,топқа бөлу. "Мадақтау" тренингі. "Халық","Әлеумет" және "Жамағат" атаулары жазылған стикерлерді таңдату арқылы топқа бөлу. |
Оқушылар топқа бөлінеді. Әр топ 1 минут ішінде басқа топ мүшелеріне мақтау мен комплимент айтады.Олар басқа топтағы оқушылардың сыртқы пішіні,адами қасиеттерінен,сабақ үлгерімінен тек жағымды жақтарын айтады. |
"Бас бармақ" әдісі |
І.Білу. Үй тапсырмасын сұрау. Тест тапсырмалары.
6 минут |
1. Нақты тауарды сатушылар мен сатып алушылардың басын қосатын кез келген институт: А)Ақша В)Нарық С)Тауар 2.Жалпыға бірдей балама ретінде қолданылатын ереккше тауар: А)Ақша В)Нарық С)Тауар 3.айырбас үшін арнайы өндірілетін өнім: А)Ақша В)Нарық С)Тауар 4.Сатып алушылардың уақыттың сол мезетінде сол бағаға белгілі бір көлемде тауар сатып алу қабілеті: А)Ұсыныс В)Сұраныс С)Нарықтық баға 5.Тауар өндірушінің белгілі бір жерде,белгілі бір уақытта тұтынушыға сата алатын тауарларының көлемі: А)Ұсыныс В)Сұраныс С)Нарықтық баға |
Интерактивті тақтада таныстырылған тест тапсырмасын орындайды. Тақтада көрсетілген кілт арқылы өзінің білімін тексереді. |
Өзін-өзі бағалалайды. |
ІІ.Түсіну.Жаңа материалға ену. Ой-қозғау. "Әлеумет" сөзі қандай мағынаны білдіреді?Осы сөздің мағынасын аштыра отырып,ой өрбіту. "Ойлан,жұптас,топтас" тапсырмасы. 6 минут |
Оқулықпен жұмыс.Тақырыпшаларды оқушыларға бөліп беру. 1 топ:“Әлеумет”,”Әлеуметтік топ” ұғымдарын түсіндіріңіз. 2 топ: “Әлеуметтік тап” ұғымын түсіндіріңіз. 3 топ: “Әлеуметтік мобильділік” ұғымын түсіндіріңіз.
|
Әр топтағы оқушылар мәтінмен танысып,жұп болып талдайды,бір-біріне түсіндіру жұыстарын жүргізеді. |
Мұғалімнің мадақтауы.Тақырыпты түсіну деңгейлерін "Бағдаршам" әдісімен бағалайды. |
ІІІ.Қолдану. 8 минут |
1 топ:“Әлеумет” ұғымына ассоциация жазыңыз. 2 топ: “Қоғамның әлеуметтік құрылымы “ кестесін құрастырыңыз. 3 топ: “Әлеуметтік мобильділік” ұғымына сызба жасаңыз. |
Оқушылар жинаған білімдерін қолданып сызба,кесте, ассоциация құрастырады. |
"Екі жұлдыз,бір тілек" әдісімен топтар бірін-бірі бағалайды. |
ІҮ.Талдау. Венн диаграммасы
10 минут |
Әлеуметтік қатынастардың ұқсастығы мен айырмашылығын Венн диаграммасы арқылы талдаңыз. 1 топ: “Макротоптар және микротоптар” 2 топ: “Орта тап және төменгі тап” 3 топ: “Әлеуметтік мобильділіктің тік және көлденең бағыттары” |
Әр топтан спикерлер шығып Венн диаграммасын талдайды.Сұрақтарға жауап береді. |
Кері байланыс бутерброды. (Кері байланыс әр түрлі тәсілдермен берілуі мүмкін. Кері байланыс «бутерброды» дегеніміз бұл: i) бірінші жағымды түсініктеме беріп, кейін құрылымды сын айтып, соңынан тағы да жағымды пікір білдіру;)Маған ұнады ......, себебі ..... Енді/келесі жолы ..... |
Ү.Жинақтау. Пікіралысу.
5 минут |
1 топ: Әлеумет сөзі қандай мағынада қолданылады? Қазіргі қоғамның әлеуметтік құрылымына сипаттама беріңдер. 2 топ: Әлеуметтік қатынастар деп нені айтамыз? 3 топ: Әлеуметтік мобильділік әлеуметтік тұрғылардың бір ұрпақ,екі ұрпақ және үш ұрпақ шеңберінде өзгеруін көрсетіңіз. |
Әр топтағы талантты және дарынды балалар тапсырмалар бойынша өз ойымен бөліседі,басқа оқушылармен пікір алысады,диалогке қатысады. |
Мадақтама |
ҮІ.Бағалау. 3 минут «Синкуейн» әдісі Тақырыптың аты: Сипаты: Қимылы: Нақыл сөз: Тақырыпқа синоним сөз: |
5 жолды өлең жазып қорытындылау. 1.Әлеумет. 2. Көпшілік,жамағат. 3. Топ,тап,қабат. 4. Көптің қолы көкке жетеді. 5. Халық бұқарасы.
|
Оқушылар "Әлеумет" ұғымына 5 жолды өлең жазады.Әр топтан ең үздік деп табылғандары оқылады. |
"Бас бармақ" әдісі |
Рефлексия Post-It «жапсырмалар»
2 минут |
Стикерлерді оқу үдерісін талдау үшін қолданыңыз. Оқушылар топтарда, жұппен немесе дербес түрде мынадай сұрақтарға жауап бере алады:
|
Топта немесе жеке: Не үйрендім? Не оңай болды? Не қиын болды? Нені білгім келеді? |
Стикерлерді оқу үдерісін талдау үшін қолданыңыз. |
Үйге тапсырма 1 минут |
Тақырыпты оқу,тест құрастырып келу. |
Күнделіктеріне жазып алады. |
|
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |