Ұстаздар сайты u-s.kz Сайттың атауы www.u-s.kz
» » Рационал сандарды бөлу


Рационал сандарды бөлу

Рационал сандарды бөлу

Күні: 19.11.2014 ж

Қызылорда облысы, Шиелі ауданы, №133 негізгі мектеп

Сыныбы: 6

Пән мұғалімі: Қ. Райымбекова

Пәні:  математика

Тақырыбы: Рационал сандарды бөлу

  • Мақсаты-     Оқушылар рационал сандарды бөлуді  игереді
  • Міндеттері:       - Таңбалар ережесін білу;

-  Таңбалары әртүрлі андар мен таңбалары бірдей сандарды бөлу айырмашылығын ұғыну;

-  Алған білімдерін практикада қолдана алу.

- Оқушыларды ізденіске, ойлауға баулу.

Қолданатын модульдер:

 1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.

2.Сыни түрғыдан ойлау.

3. Оқытудағы  ақпараттық  -коммуникациялық технологияны пайдалану.

 4. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

  1. Оқушылардың жас ерекшеліктеріне  сәйкес оқыту  және оқу.

 6.Оқытудағы басқару және көшбасшылық.

Сабақ түрі: топтық және жұптық, жеке жұмыс.

Сабақ типі:  Жаңа білімді игерту

 Стратегиялар, әдіс-тәсілдер: Сергіту сәті «Шаттық шеңбері» жылы лебіздер арқылы. Топтастыру( математикалық фигуралардың түстерімен мозайка қиылған суреттер бойынша

 «Кубизм»,   «Болжау» , «Математикалық домино», «Ойлан-бөліс-талқыла»«Миға шабуыл» Рефлексия.

Күтілетін нәтиже:

- Рационал сандарды бөле алады;

  Таңбалары бірдей сандар мен таңбалары әртүрлі сандарды бөлу ережесін тұжырымдайды;

-  Алған білімдерін практикада қолдана алады.

Сабақ жоспары:

Сабақ кезеңдері

Уақыты

Мұғалімнің     іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар: осы іс-әрекет үшін маған қандай құралдар қажет?

Кіріспе бөлімі

Сабақтың басталуын ұйымдастыру

3 мин

 

 

 

 

 БІЛУ 

Қажетті өткен тақырыпты қайталау

7 мин

 

 

 

 

3 мин

 Психологиялық көңіл-күйді реттеу.   Мақсаты:  жағымды эмоция орнату.

Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар және бүгінгі сабағымыздың көрермендері. Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.

Мұғалім оқушыларға сәттілік тілейді:

Күннін шуағындай жылу тілеймін.

Қажымас қайрат тілеймін.

Таудай талап тілеймін.     Сәттілік тілеймін.

 Топқа бөліну

«Бағдаршам» белгілері арқылы 3 топқа бөлінеді.

Мақсаты: серіктестік қарым-қатынас жасауға  ыңғайлы орта құру.

 1топ – Оң сандар, 2 топ- Теріс сандар, 3- Бөлшек сандар.    Топтасады

Әр топтан топ басшысы топтарға жылы лебіздер айтады.

Сабақтың ұраны:

Білекті бірді жығады,

Білімді мыңды жығады.

Үй тапсырмасы 

 Кубизм» стратегиясы.

 «Кубизм» стратегиясының шарты:  әр топқа сұрақтар кубик арқылы лақтырылады, қойылған сұрақтарға  жауап беру керек.

Мақсаты: оқушылардың өткен сабақтан  алған білімдерін жинақтау, қорытындылау, бекіту, оларды жылдамдыққа, ептілікке, алғырлыққа үйрету.

 

 

 

«Болжау» стратегиясы.  Мақсаты:ой белсенділіктерінің дамуына ықпал ету.Мысалдар келтірілген: Слайд

  1. 4*(-3)=-12, егер  x=4 болса, (-3)*x=-12;x=(-12): (-3)=4
  2. (-2)*(-5)=10, егерx=-5 болса  (-2)*x=10;x=10: (-2)=-5

х-ті табу үшін қандай амал қолданып отырмыз? Қандай сандарға бөлу амалын орындадық? Демек бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай?

  Біздің бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Рационал сандарды бөлу». (оқушылар тақырыпты өздері айтады)

Оқушылар сәлемдеседі, өзара мұғаліммен көңіл күйімен бөліседі, жылы лебіздер айтады бір-біріне

 

 

Оқушылар «Бағдаршам» белгілері арқылы 3 топқа бөлінеді.   Келесі бетіндегі сандар арқылы топ аттарын қояды

 

Оқушылар өткен білімді еске түсіреді.

Әр топқа  кубик лақтырылады сұрақтарға  топ жылдам жауап беру тиіс.

 

 

Оқушылар мұғалімнің қойылған сұрақтарына жауап беріп, сабақ тақырыбын, мақсатын ашады

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

смайликтер

Оқулық, қиындылар

Тұсау кесер бөлімі

ТҮСІНУ

10 мин

Таңбалар ережесін еске түсіріп жіберейік

(+) (+)= +                -(+)= -

 (-) (-) = +                +(-)= -          

 Олай болса, таңбалар ережесін рационал сандарды бөлуге де қолданады екенбіз. Қане балалар,  таңбалар ережесін пайдалана отырып,  рационал сандарды бөлу ережелерін тұжырымдап жіберейік.

 

«Ойлан-жұптас-бөліс» стратегия. Мақсаты:

топтық  білімді жинақтау,ынтымақтаса жұмыс жасай отырып, өз ойларын еркін, дәлелді түрде жеткізе білуге ықпал ету

1-топ : Оң сандарға тапсырма:  Бөлінгіш пен  бөлгіштің таңбаларына қарай бөліндінің таңбасын анықтау, мысалдар келтіру

2-топ:  Теріс сандарға тапсырма: Таңбалары әртүрлі сандарды бөлу ережесін тұжырымдаңдар, мысал келтіріңдер

3-топ:  Бөлшек сандар тобына: Таңбалары бірдей сандарды бөлу ережесін тұжырымдаңдар, мысалдар келтіріңдер

Постер қорғайды

Критерий:  1.  Ережелерді тұжырымдап, практикада дәлелдей алуы

  1. Математикалық тілде сөйлей білуі
  2. Презентацияның көркемделуі

 

 

 

 

Әр топ жауап берген сон тақтада дұрыс жауаптары шығып отырады

 

 

 

 

 

 

Критерий арқылы бағаланады

 

 

 

Оқулық, слайдтар

Негізгі бөлім

ҚОЛДАНУ

2 мин

 

Есептер шығару

    16 мин

 

Сергіту сәті.  Мақсаты: Ойды және дене мүшелерін сергіту

«Музыкалық әуен»

 

Әр топ мүшелері «Математикалық домино» әдісі арқылы жеке үлестірмелермен жұмыс жасайды, соңынан жауаптары арқылы домино құрастырады. Содан соң топтан бір оқушы шығып, тапсырманы қалай орындағандарын айтады.

1-топ : Оң сандарға тапсырма: 

-42:3=-14:(-2)=7*(-8)=-56:(-4)=14:(-7)=-2*21=-42

2-топ: Теріс сандарға тапсырма:

72:(-3)=-24:(-2)=12:(-6)=-2*(-18)=36:(-4)=-9*(-8)=72

3-топ:  Бөлшек сандар тобына:

-54:(-2)=27:(-3)=-9*8=-72:(-6)=12:(-4)=-3*18=-54

 

Деңгейлік тапсырмалар.

1-топ : Оң сандарға тапсырма: Үлестірмелер

2-топ:  Теріс сандарға тапсырма:  Тест тапсырмасы

3-топ:  Бөлшек сандар тобына: «Ойлан, тап» (Табиғатпен байланыс)

 

Толғаныс

«Сөзжұмбақ» шешу:  Мақсаты: Оқушылардың   қызығушылықтарын ояту

Әр топтан жауап береді

Топпен бірігіп жұмыс жасайды.

 

 

 

Оқушы тапсырманы орындайды.Бір-бірін  тыңдайды, талқылайды.

Тақтаға оқушы шығып жауаптарын жазады

Жарайсын

дар! Смайликтер,

жестермен

Ресурстар

слайдтар, оқулық,

Қорытынды бөлім

 

Рефлексия

2мин

Бағдаршам түстері арқылы, оқушылардың түсінгенін білу.

  • Қызыл түс – түсінген жоқпын;
  • Сары түс – әлі де практика қажет/сұрақтар бар;
  • Жасыл түс – барлығы түсінікті.

Бағалау. Әр топтың топ басшылары бағалау парағы бойынша топ мүшелерінің бағаларын айтады. Содан кейін мұғалім жүйелеп оқушыларды нақты бағалайды.

 

Көңіл күйлерін көрсетеді(смайлик-тер арқылы)

 Бағалау парақтарына бағаларын шығарады орташа арифметика бойынша

Смайликтер,әр түсті бағдаршам, бағалау парақшалары

Үйге тапсырма

2 мин

№559,№566 (1-3)

Оқушылар үй тапсырмасын күнделікке жазып алады

 

 

 

Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Рационал сандарды қосуды қайталауға арналған жаттығулар
Теріс сандарды қосуға есептер шығару
Рационал сандарды салыстыру
Рационал сандарды көбейту және бөлуге есептер шығару
Рационал сандарды бөлу.
Рационал сандарды бөлу
Рационал сандарды бөлу
Рационал сандарды бөлу
Рационал сандарды қосу
Рационал сандарды көбейту
Бөлім: Уроки / Математика | Көрсетілім: 3008 | Қосты: Райымбекова Қарлығаш Амантайқызы | Ілмек сөздер:
Информация
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
Бөлімдер
История
открытые уроки по истории
Педагогика
открытые уроки по педагогике
Биология
открытые уроки по биологии
Информатика
открытые уроки по информатике
Математика
открытые уроки по математике
Физика
открытые уроки по физике
Химия
открытые уроки по химии
Разное
открытые уроки
География
Открытые уроки по географии
русский язык