|
|
Сотта қолданылатын шешендік
Сабақтың тақырыбы: Сотта қолданылатын шешендік
Сабақтың мақсаты: білімділік - сотта қолданылатын шешендік тақырыбында оқушыларға толығымен түсіндіру; дамытушылық - жаңа білімді игеру арқылы шешендікке баулу,өзіндік көқарас қалыптастыру.
тәрбиелік - болашақ ұрпақты салауаттыққа тәрбиелей отырып, халықтық дәстүрді жүрегіне ұялату;
Сабақ түрі: жаңа сабақты меңгерту.
Әдісі: сұрақ-жауап, түсіндіру, тест.
Көрнекілігі: үлестірмелі қағаздар.
Сабақ барысы.
I. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысуын,сынып тазалығын бақылау.
II.Үй тапсырмасын пысықтау.
А)Сұрақ жауап.
1.Шешендік дегеніміз не?
2.Шешендіктің неше түрі бар?
3.Діни мазмұнды шешендік дегеніміз не?
Ә)Тест.
Аристотельдің шешендік өнер жайында жазған шығармасын көрсетіңдер:
А) «міндеттер туралы» ә) «Федр» б) «этика»
В) «»шешендік тәлім» г) «риторика»
2. Шешендік өнердегі негізгі мақсаттардың бірі:
А) эмоция туғызу ә) сөйлеушінің білімділігін таныту б) сендіру
В) әдемі сөйлеуге үйрету г) шешім табу
3. Ежелгі Грециядағы шешендік өнерге үйретуші мұғалімді қалай атаған?
А) ритор ә) Федр б) педогог в) софист Г) философ
4. Ежелгі Грециядағы философ шешенді тап.
А) Платон Ә) Цицерон б) педогог В) гус Г) Конфуций
5. Көркем,шешен сөйлеу-мемлекет үшін басты қажеттілік деп есептеген шешен кім?
А)Аристотель ә) Сократ Б) Цицерон В) Рабль Г) Квинтилиан
6. Жалған сөйлесең де, жеңіп шығуың қажет деген бағытты ұстаушылар кімдер еді?
А) теолог Ә) филолог Б) философ В) софист Г) ритор
7. Шешендік сөздің басты белгісін тап.
А) Тыңдаушымен көзбе-көз,тікелей қарым-қатынас жасалады Ә) айтылған ой, пікірдің барлығы бірден жүзеге асады Б) тыңдаушылардың шығармашылық қабілеттерін дамтады
В) дайын тілдік құралдарды жаттайды Г) адамгершілікке үндейді.
8. Шешенге қойылатын талаптардың бірін анықта.
А) тақырыпқа қажет материалдарды жинақтай білуӘ) жазылған мәтінді мәнерлеп оқып беру Б) мәтінді бөлімдерге бөліп оқу В) көркем сөйлеуге үйрету г) әдемі жазуға төселдіру
9. Шешенге қажет талаптардың бірі деп төмендегілердің қайсысын белгілеуге болады?
А) психологиялық бейімдеу Ә) психологиялық шабуыл
Б) психологиялық қарсылық В) мәтінді жаттау Г) мәтінді түсіндіру
10. Шешендік сөздердің есте жақсы сақталуының шарттарының бірін тап.
А) құрамындағы сөздердің ұқсаспен айтылуы
Ә) кітаптардан жазылып алынуы б) көп насихатталуы
В) мектепте жиі оқытылуы Г) кітаптарға жиі жазылуы
III.Жаңа сабақ. Сотта қолданылатын шешендік
Қызығушылықты ояту.
Мәмілеге келу қандай мақсатта қолданылады?
Қазіргі таңда Қазақстанда соттың қандай түрлері болады?
«Мағынаны ашу»
Сотта қолданылатын шешендік- айыптаушының сөзі, қорғаушының сөзі, қорғаушы мен айыпкердің сөзі.
IY. Кітаппен жұмыс
35-жаттығу.Сот тақырыбына арналған шешендік екенін делелдеңдер. Шешен тілінің көркемдігін білдіретін жолдарды табыңыздар. Шешеннің сезімі мен көзқарасы қандай сөздерден көрінеді.
Y. Дәптермен жұмыс.
36-жаттығу. Мәтін шешендіктің қай түріне жатады? Тақырыбын өздеріңіз қойыңыздар. Мәтіндегі кекесінді, жағымсыз көзқарастарды білдіретін сөздерді табыңыздар.
І деңгей тапсырмалары.
1.Қулығымды асырдым деп жүргенде қолға түсіп, үстінен қылмыстық іс қозғалып, тергеу жүріп жатыр. Оның артының қаншалықты «қайырлы» болатыны әзірге белгісіз. Сөйлеміне морфологиялық талдау жасау.
2. Қаншалықты сөзіне фонетикалық талдау.
3. Тапсырма. Сіздің көзқарасыңыз.
YI.Сабақты қорытындылау.
Билер соты дегеніміз не?
Билер сотына не жатады?
YII.Үйге тапсырма. Сотта қолданылатын шешендік тақырыбын толықтай оқу..
YIII. Бағалау.
Соңғы жарияланған материалдар тізімі
Посетители, находящиеся в группе Гости, не могут оставлять комментарии к данной публикации.
История открытые уроки по истории |
Педагогика открытые уроки по педагогике |
Биология открытые уроки по биологии |
Информатика открытые уроки по информатике |
Математика открытые уроки по математике |
Физика открытые уроки по физике |
Химия открытые уроки по химии |
Разное открытые уроки |
География Открытые уроки по географии |
русский язык |